SCENARIUSZ ZAJĘĆ

RĘKODZIELNICTWO

Prowadzący:

Data: 04. 2006r.

Klasa: Ipb

Czas trwania: 5 jednostek lekcyjnych

Temat: Przygotowanie dekoracji i rekwizytów na Apel Wielkanocny.

BHP: Zabezpiecz stół przed malowaniem.

Cele zajęć:

Po zajęciach uczeń:

WIE:

POTRAFI:

PAMIĘTA:

Metody pracy:

Słowna: pogadanka, instruktaż, formułowanie pytań i odpowiedzi.

Oglądowa: obserwacja gotowego przykładu pracy, naśladowanie pokazu nauczyciela.

Praktyczna: wykonanie zaleconych prac: malowania, mocowania kwiatów, ozdabiania bibułą, wykonanie baby wielkanocnej z tektury.

Formy pracy:

Indywidualna: malowanie, wzmacnianie kwiatów, mocowanie.

Grupowa: malowanie elementów w grupach dwu osobowych

Zbiorowa: zapisanie notatki, porządkowanie.

Pomoce dydaktyczne: karton gruby, bristol, farby plakatowe, farba emulsyjna, kolorowe pigmenty do farby, pędzle, bibuła, kwiaty z bibuły i krepy, klej roślinny i klej termorozpuszczalny, drut, nożyczki, szablony,

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

  1. Przywitanie, nawiązanie pozytywnych relacji z grupą, pogadanka wstępna dotycząca zbliżających się Świąt Wielkanocnych i czekających nas obchodów związanych ze świętami, między innymi Apel Wielkanocny.

  2. Wprowadzenie do tematu zajęć, wskazanie na konieczność wykonania dekoracji i rekwizytów na Apel Wielkanocny.

  3. Podanie uczniom tematu zajęć i zalecenia bhp na dzisiejsze zajęcia.

  4. Podanie planu wykonywania czynności w celu uniknięcia chaosu podczas pracy i dezorganizacji uczniów:

  1. Zapisanie tematu, zalecenia bhp i skróconego planu do zeszytów.

  2. Przygotowanie stanowisk pracy i potrzebnych materiałów i narzędzi: farb, pędzli, gazet do zabezpieczenia stołów, nożyczek, klejów, bibuły, kwiatów (wykonanych wcześniej), rur tekturowych, pojemników do mieszania farb z pigmentem.

  3. Podział uczniów na grupy i przydział fragmentów pracy do wykonania:

a) grupa I: malowanie dachów emulsją: mieszanie białej emulsji z czerwonym pigmentem, malowanie, wzmacnianie zniszczonych dachów tekturą i klejem na gorąco.

b) grupa II: wykonanie babki i wisienek: wycinanie dużej babki z kartonu, łączenie za pomocą zszywacza, malowanie farbami plakatowymi, malowanie lukru białą emulsją, odrysowanie wisienek od szablonu, wycięcie nożyczkami, malowanie farbami plakatowymi, mocowanie wisienek na babce za pomocą zszywacza.

c) grupa III: wykonanie grządek z kwiatami: powiększanie otworów za pomocą dłutka, mocowanie kwiatów na drucie, mocowanie ich w rurce za pomocą kleju na ciepło, oklejenie zieloną bibułą.

  1. Odłożenie gotowych rekwizytów i dekoracji bezpieczne miejsce, aby nie uległy zniszczeniu.

  2. Porządkowanie pracowni, przypomnienie iż plamy i pędzle po farbie emulsyjnej czyścimy wyłącznie zimną wodą (aby farba się nie zaparzyła).

  3. Podsumowanie dnia i ocena pracy i zachowania uczniów na lekcji.

11.Podziękowanie i pożegnanie.