SCENARIUSZ 2 Sałatka jesienna, Koncepcja pracy


Sałatka jesienna

CELE

OGÓLNE

  • poznanie sposobu wykonania sałatki jesiennej

  • doskonalenie umiejętności posługiwania się sztućcami i serwetką

CELE

OPERACYJNE

  • wie, co należy jeść, aby być zdrowym

  • potrafi wykonać sałatkę jesienną

  • poprawnie posługuje się sztućcami

TREŚCI PROGRAMOWE

Obszar edukacji zdrowotnej

  1. Chętnie spożywam warzywa i owoce.

  2. Dbam o estetykę stołu podczas jedzenia.

  3. Rozumiem potrzebę przestrzegania zasad higieny podczas przygotowania posiłków.

Obszar edukacji przyrodniczej

  1. Rozróżniam i nazywam popularne warzywa (pomidor, ogórek, burak, cebula, marchewka ...).

Obszar edukacji w zakresie mowy i myślenia

  1. Słucham tekstów literackich i chętnie wypowiadam się na ich temat.

  2. Potrafię poprawnie budować zdania.

  3. Precyzyjnie ujmuję swoje myśli w wypowiedź ustną.

Forma pracy

    • w małych grupach

Metody

    • słowna

    • stawianych zadań

Pomoce

    • deseczki do krojenia warzyw

    • nożyki do obierania i krojenia warzyw

    • miska

    • kosz do wrzucania odpadków

    • wiersz J. Brzechwy Na straganie (J. Brzechwa, Brzechwa dzieciom, Warszawa 1990)

    • warzywa przyniesione przez dzieci (ugotowane ziemniaki, marchew, pietruszka, fasolka, cebula, kapusta, pomidor, ogórek kiszony, ogórek świeży)

    • tekst piosenki Na marchewki urodziny (D. Malko, Metodyka wychowania muzycznego w przedszkolu, WSiP, Warszawa 1990, s, 42)

PRZEBIEG ZAJĘCIA

Rozmowa z dziećmi na temat wiersza J. Brzechwy Na straganie.

Na straganie w dzień targowy

Takie słyszy się rozmowy:

- „Może pan się o mnie oprze,

Pan tak więdnie, panie koprze”.

„Cóż się dziwić mój szczypiorku,

Leżę tutaj już od wtorku!”

Rzecze na to kalarepka:

„Spójrz na rzepę - ta jest krzepka!”

Groch po brzuszku rzepę klepie:

„Jak tam, rzepo? Coraz lepiej?”

„Dzięki, dzięki, panie grochu,

Jakoś żyje się po trochu.

Lecz pietruszka - z ta jest gorzej -

Blada, chuda, spać nie może.”

„A to feler” -

Westchnął seler.

Burak stroni od cebuli,

A cebula doń się czuli:

„Mój buraczku, mój czerwony,

Czybyć nie chciał takiej żony?”

Burak tylko nos zatyka:

„Niech no pani prędzej zmyka,

Ja chcę żonę mieć buraczą,

Bo przy pani wszyscy płaczą”.

„A to feler” -

Westchnął seler.

Naraz słychać głos fasoli:

„Gdzie się pani tu gramoli?!”

„Nie bądź dla mnie taka wielka” -

odpowiada jej brukselka.

„Widzieliście, jaka krewka!” -

zaperzyła się marchewka.

„Niech rozsądzi nas kapusta!”

„Co, kapusta?! Głowa pusta?!”

A kapusta rzecze smutnie:

„Moi drodzy, po co kłótnie,

Po co wasze swary głupie,

Wnet i tak zginiemy w zupie!”

„A to feler” -

Westchnął seler.

Prowadzenie dialogu z dziećmi na temat zasad racjonalnego odżywiania i konieczności jedzenia warzyw (produktów bogatych w witaminy i mikroelementy niezbędne człowiekowi do życia).

Objaśnienie sposobu wykonania pracy (przypomnienie o zasadach bezpieczeństwa w trakcie przygotowywania posiłków).


Sałatka jarzynowa:

- 3 ugotowane marchewki

- 2 ugotowane pietruszki

- 3 ugotowane ziemniaki

- 4 ugotowane jajka na twardo

- 5 średniej wielkości ogórków konserwowych

- 1 cebula

Wszystko pokroić w kostkę, wymieszać z trzema łyżkami majonezu.

Sałatka czerwona:

- 1 puszka czerwonej fasoli konserwowej

- puszka kukurydzy

- 4 ogórki konserwowe (pokroić w kostkę)

- puszka zielonego groszku

Wymieszać z dwoma łyżkami majonezu


Wspólne przygotowanie jesiennej sałatki.

Degustacja sałatki przez dzieci i nauczycieli.

Porządkowanie miejsc pracy przy jednoczesnym śpiewaniu piosenki Na marchewki urodziny (muz. K. Kwiatkoska, sł. A. Wojciechowska).

Na marchewki urodziny,

wszystkie zeszły się jarzyny,

A marchewka gości wita,

i o zdrowie wszystkich pyta.

Kartofelek podskakuje,

burak z rzepą już tańcuje,

Pan kalafior z krótką nóżką,

szybko biegnie za pietruszką.

Kalarepka w kącie siadła,

ze zmartwienia aż pobladła.

Tak się martwi, płacze szczerze,

nikt do tańca jej nie bierze.

Wtem pomidor nagle wpada,

kalarepce ukłon składa,

- Moja blada kalarepko,

tańczże ze mną, tańczże szybko!

Wszystkie pary jarzynowe,

już do tańca są gotowe,

Gra muzyka, to poleczka,

wszyscy tańczą już w kółeczkach.

Uwagi dodatkowe

Proponowany termin realizacji w trzecim tygodniu października (tematyka kompleksowa - JESIEŃ NA DZIAŁCE)


