SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Przeprowadziła: Jolanta Misterska
DATA: 17.10.2001 r.
TEMAT ZAJĘCIA: ,,Zapasy na zimę” - słuchanie wiersza E. Szelburg -
Zarembiny. Zapoznanie dz. z różnymi rodzajami zapasów i przetworów, jakie
ludzie gromadzą na zimę. Wykorzystanie zabaw dydaktycznych.
CELE OGÓLNE:
wdrożenie dz. do swobodnego wypowiadania się;
utrwalenie nazw i kolorów poznanych owoców i warzyw;
rozwijanie spostrzegawczości.
CELE OPERACYJNE: (dziecko...)
potrafi wypowiadać się na określony temat; - umie nazwać owoce i warzywa;
zna kolory;
wie, jakie zapasy ludzie robią na zimę;
dostrzega podobieństwa i różnice;
przestrzega zasad obowiązujących w loteryjce;
potrafi wyróżniać głoski w nagłosie;
umie dokonać analizy wyrazu;
potrafi ocenić "na oko" wielkość zbiorów;
umie przyporządkować elementy jednego zbioru do elementów drugiego;
wie, kiedy zbiory są równoliczne.
ŚRODKI WSPOMAGAJĄCE DZIAŁANIA:
sylwety słoików z kolorowymi nakrętkami, kartoniki z narysowanymi owocami, sylwety owoców i warzyw, dwa kosze.
PRZEBIEG:
,,Zapasy na zimę” - słuchanie wiersza E. Szelburg - Zarembiny ilustrowanego sylwetami. Rozmowa n/t treści wiersza, porównanie zapasów, o których jest mowa w wierszu ze spostrzeżeniami dz. wyniesionymi z domu.
Gotujemy już zapasy, na zimowe drugie czasy.
Już w piwnicy są ziemniaki i kapusta i buraki.
Jest w spiżarce sześć słoików, słodkich jabłek też bez liku.
Są borówki, konfitury i prawdziwków cztery sznury.
Bo matula nasza miła,
o wszystko się zatroszczyła.
,,Konfiturowa loteryjka” - zabawa dydaktyczna. Utrwalenie nazw i kolorów poznanych owoców i warzyw, ćwiczenie spostrzegawczości. Na tablicy umieszczone są sylwety słoików w dwóch rzędach. Zamknięcie każdego słoika jest w innym kolorze. Na stoliku pod tablicą rozłożone są kartoniki z owocami. N. odkrywa kolejno kartoniki. Dz. nazywają prawidłowo owoc, określają kolor i starają się wśród słoików odnaleźć taki, który ma przykrywkę w kolorze owocu, np.: czerwoną truskawkę kładziemy na słoik z czerwoną przykrywką. Po "zapełnieniu" słoików owocami, dz. dobierają się w zespoły dwuosobowe. Każde dz. w zespole otrzymuje jedną planszę z narysowanymi słoikami i tackę z małymi kartonikami odwróconymi obrazkami do dołu. Dz. kolejno losują po jednym kartoniku. Jeśli pasuje do planszy (takim sam kolor owocu i przykrywki słoika) nakrywa kartonikiem odpowiedni słoik. Jeśli nie pasuje lub słoik jest już "zapełniony" - odkłada go z powrotem na tackę. Wygrywa to dz., które pierwsze przykryje kartonikami całą planszę.
,,Co to jest?” - zabawa dydaktyczne - ruchowa. Dz. swobodnie spacerują po sali, omijając rozłożone na podłodze sylwety owoców i warzyw. Na polecenie N.: ,,jest to na głoskę...” dz. wybierają po jednej sylwecie owocu lub warzywa, których nazwa rozpoczyna się na podaną głoskę. N. sprawdza, czy dz. dokonały prawidłowego wyboru. Następnie dz. odkładaj ą sylwety do przygotowanych dwóch koszy: sylwety owoców do kosza z napisem "owoce", a warzywa do drugiego kosza. Zabawa trwa tak długo, dopóki dz. nie zbiorą wszystkich sylwet.
4. ,,Owoce i warzywa” - segregowanie i porównywanie liczebności zbiorów. Zawartość koszy dz. umieszczają na tablicy: osobno owoce i osobno warzywa. Problemy dla dzieci:
oceniają "na oko" czego jest więcej owoców, czy warzyw;
jak zbadać czy zbiory są równoliczne lub nierównoliczne (przez przyporządkowanie ich elementów);
jakich owoców jest najwięcej;
układanie owoców wg malejącej liczby ich elementów np.: jabłek - 6, gruszek - 5, śliwek 4, truskawek - 3, agrestu - 2, winogrono - 1;
układanie warzyw wg wzrastającej liczby ich elementów.
Praca z książką "Poznajemy - rysujemy". Obrazki z boku i z dołu kartki dz. wycinają rano. Omawiają przetwory, które są narysowane na małych obrazkach i naklejają na właściwych półkach.
1
3