Prowadzący: dr. inż. Maciej Urban
Pracował: Piotr Suski Gć 03/ Gl 09
TECHNOLOGIA BETONU
Projekt mieszanki betonowej pali żelbetowych
Założenia Projektu:
Cement C20/25
Klasa ekspozycji: XA1
Odchylenie standardowe: 2,1 [MPa]
Min rozstaw prętów: 100mm
Min wymiar przekroju poprzecznego: 600mm
Pojemność zasypowa betoniarki: 1000 [dm3]
Dobór składników i parametrów technologicznych
1.1 Cement
Do projektu betonu konstrukcyjnego przyjęto cement portlandzki krzemionkowy
CEM II/A-D 52,5 R odpowiadający wymaganiom normy
PN- EN 197-1:2002
Gęstość nasypowa cementu w stanie luźnym ρc=1,3 kg/dm3
Ekspozycja: XA1 przyjęto min klasę z tabeli C 30/37 gdyż zadana jest mniejsza C 20/25
1.2. Kruszywo
Projektuje się kruszywo naturalne otoczakowe odpowiadające wymaganiom normy
PN - EN 12620:2004 „Kruszywa do betonów”
1.2.1 Piasek
Piasek o składzie granulometrycznym wg zestawienia
Gęstość nasypowa piasku w stanie luźnym wynosi ρlnp= 1,46 [kg/dm3]
Gęstość nasypowa piasku w stanie zagęszczonym wynosi ρznp = 1,66 [kg/dm3]
Wilgotność piasku wynosi Φp=2,4 [%]
1.2.2 Żwir
Projektuje się kruszywo naturalne
Żwir o składzie granulometrycznym wg zestawienia
FRAKCJA [mm] |
ZAWARTOŚĆ [%] |
2 ÷ 4 |
15 |
4 ÷ 8 |
25 |
8 ÷ 16 |
35 |
16 ÷ 31,5 |
25 |
31,5 ÷ 63 |
- |
Gęstość nasypowa żwiru w stanie luźnym wynosi ρlnz= 1,43 [kg/m3]
Gęstość nasypowa żwiru w stanie zagęszczonym wynosi ρznz = 1,57 [kg/m3]
Wilgotność żwiru wynosi Φż= 1,5 [%]
Dla najgrubszego ziarna dmax=31,5 mm i spełnia warunki:
dmax < 1/3 *600 mm = 200 mm
dmax < 3/4 *100 mm = 75mm
1.3. Woda
Woda stosowana do wytwarzania mieszanki betonowej powinna odpowiadać wymaganiom normy PN-EN 1008:2004 „Woda zarobowa do betonu. Specyfikacja pobierania próbek, badanie i ocena przydatności wody zarobowej do betonu, w tym wody odzyskanej z procesów produkcji betonu”.
Wodę pitną wodociągową norma uznaje za przydatną do stosowania w betonie bez żadnych badań.
1.4. Konsystencja
Projektuje się mieszankę wylewaną na mokro, zagęszczoną wibratorem elektrycznym. Z uwagi na sposób zagęszczenia oraz warunków formowania mieszanki betonowej przyjęto konsystencję V2 z dodatkiem plastyfikatora.
Równania podstawowe
Określenie średniej wytrzymałości
Z uwagi na określone odchylenie standardowe wytrzymałości na ściskanie na poziomie σ = 2,1 [MPa] wzór na obliczenie średniej wytrzymałości przyjmuje postać
fcm=fck+2σ [MPa]
fcm=37+2*2,1=41,2[MPa]
2.1. Warunek wytrzymałości - równanie Bolomey'a
Dla kruszywa naturalnego otoczakowego i cementu klasy 52,5 R współczynnik
A1 = 23 [MPa] przyjęto z tablic
Dla współczynnika A1=23 MPa równanie przyjmuje postać
fcm =A1{C/W - 0,5}
1,2 < C/W < 2,5
C/W = (41,2 + 23 * 0,5)/23 = 2,2913
C/W = 2,2913
3,1c = 2,2913w
c= 0,73913w
2.2. Równanie szczelności
c + p + ż + w = 1,
gdzie:
c = C/ρc, p = P/ρp, ż = Ż/ρż, w = W/ρw
C, P, Ż, W - wagowe ilości składników [kg/m3]
ρp = ρż = 2650 [kg/m3], ρc = 3100 [kg/m3], ρw = 1000 [dm3/m3]
2.3. Równanie konsystencji
c * kc + p * kp + ż * kż = w
gdzie:
kc = wc * ρc, kp = wp * ρp, kż = wż * ρż
3.3.1. Obliczenia wodożądności cementu - wskaźnik wg Sterna dla mieszanki V2 odczytano z tablic wc = 0,255 [dm3/kg].
3.3.2. Obliczenia wodożądności dla piasku i żwiru - wskaźniki wg Sterna dla mieszanki V2 odczytano z tablic dla poszczególnych frakcji
wp = 9,895/ 100 = 0,08479 [dm3/kg]
wż = 2,695/ 100 = 0,02310 [dm3/kg]
kp = wp * ρp = 0,08479 * 2,65 = 0,2247 [dm3/m3]
kż = wż * ρż = 0,02310 * 2,65 = 0,06122[dm3/m3]
kc = wc * ρc = 0,25500 * 3,10 = 0,7905[dm3/m3]
2.4. Równanie charakterystyczne metod
2.4.1. Metoda jednostopniowego otulenia ziaren żwiru zaprawą
ż = (1- jż) / (1+fż * rż/2)
fż = Fż * ρznż
jż = 1 - ρznż/ ρż
Promień otulenia ziaren przyjęto z tablic
rż/2 = 0,35 rż = 0,70
dśr = 0,65 mm, dśr < rż
2.4.2. Obliczenia powierzchni zewnętrznej żwiru
FRAKCJA |
Powierzchnia zewnętrzna [dm2/kg] |
Zawartość frakcji
|
Powierzchnia zewnętrzna frakcji [dm2/kg]
|
|
2 ÷ 4 |
100 |
0,15 |
15 |
|
4 ÷ 8 |
50 |
0,25 |
12,5 |
|
8 ÷ 16 |
25 |
0,35 |
8,75 |
|
16 ÷ 31,35 |
12,5 |
0,25 |
3.125 |
|
|
ŁĄCZNIE |
39,375 |
2.5. Obliczenia układów równań
2.5.1 Równanie metod
ż = (1- jż) / (1+fż * rż/2)
Fż = 39,375 [dm2/kg]
fż = Fż * ρznż = 39,375 * 1,57 = 61,81875 [dm3/m3]
jż = 1 - ρznż/ ρż = 1- 1,57/2,65 = 0,4075
ż = (1 - 0, 4075) / (1+ 61,81875 * 0,0035) = 0,4871
ż = 0,4871 [dm3/m3]
Ż = ż * ρż = 0,4871 * 2,65 = 1,290815 [kg/dm3]
2.5.2. Warunek szczelności
c + p + ż + w = 1 => C/ρc + P/ρp + Ż/ρż + W/ρw = 1
C/3,1 + P/2,65 + 0,4660 + W = 1
c = 0,73913w
c+p+ż+w=1
w = c * 0,7905 + p * 0,2247 + ż * 0,06122
ż = 0,4871
c = 0,73913w
0,73913w + p + w = 1- 0,4871
w = 0,73913w * 0,7905 + p * 0,2247 + 0,029820262
ż = 0,4871
c = 0,73913w
p = 0,5129 - 1,73913w
w = 0,73913w * 0,7905 + (0,5129-1,73913w) * 0,2247 + 0,029820262
ż = 0,4871
c = 0,73913w
p = 0,5129 - 1,73913w
w - 0,584282265w + 0,390782511w = 0,11524863 + 0,029820262
ż = 0,4871
c = 0,73913w
p = 0,5340 - 1,73913w
0,806500246w = 0,145068892
ż = 0,4871
c = 0,73913w
p = 0,5129 - 1,73913w
w = 0,179874578
ż = 0,4871
c = 0,133 C = c * ρc = 0,133 * 3,10 * 1000 = 412,3 [kg/m3]
p = 0,200 P = p * ρp = 0,200 * 2,65 * 1000 = 530 [kg/m3]
w = 0,180 W = w * ρw = 0,180 * 1,00 * 1000 = 180 [kg/m3]
ż = 0,487 Ż= ż * ρż = 0,487 * 2,65 * 1000 = 1290,55 [kg/m3]
c + p + w + ż = 0,133 + 0,200+ 0,180 + 0,487 = 1
2.5.3.Gęstość mieszanki betonowej [kg/m3]
∑ = C + P + Ż + W = Dt
Dt = 2412,15[kg/m3]
Obliczenia sprawdzające
3.1. Sprawdzenie wytrzymałości średniej (wzór Bolomey'a)
fcm =A1{C/W - 0,5} podstawiamy
fcm = 23 (412,3 / 180 - 0,5) = 41,18 [MPa]
3.2. Sprawdzenie warunków szczelności
c + p + w + ż = 0,133 + 0,200+ 0,180 + 0,487 = 1
3.3. Sprawdzenie rzeczywistej ilości zaprawy
Z = (c + p + w) * 1000 [dm3 / m3]
Z = 513 [dm3 / m3]
Zmin = 450 [dm3 / m3]
Zmax = 550 [dm3 / m3]
3.4. Sprawdzenie sumy objętości absolutnych cementu i ziaren kruszywa mniejszych od 0,125 mm.
∑ (c + p * a) * 1000 [dm3 / m3]
∑ (0,133 + 0,200 * 0,05) * 1000 = 143 [dm3 / m3]
∑min = 80 [dm3 / m3] ∑ > ∑min
3.5. Określenie składu granulometrycznego kruszywa
Obliczenie stosunku P:Ż = 530:1290,55 = 1:2,44
Frakcja
|
kr. drobne x 1 [%] |
kr. grube x 2,44 [%] |
Suma [%] |
Zawartość w kruszywie [%] |
Rzędna |
|
0,0-0,125 |
5 |
|
5,0 |
1,5 |
1,5 |
|
0,125-0,25 |
15 |
|
15,0 |
4,4 |
5,9 |
|
0,25-0,5 |
27 |
|
27,0 |
7,8 |
13,7 |
|
0,5-1 |
45 |
|
45,0 |
13,1 |
26,8 |
|
1-2 |
8 |
|
8,0 |
2,3 |
29,1 |
|
2-4 |
|
15*2,44 |
36,6 |
10,6 |
39,7 |
|
4-8 |
|
25*2,44 |
61 |
17,7 |
57,4 |
|
8-16 |
|
35*2,44 |
85,4 |
24,8 |
82,2 |
|
16-31,5 |
|
25*2,44 |
61 |
17,7 |
99,9 |
|
suma |
100 |
100*2,44=244 |
344 |
99,9 |
|
4.2.1. Wykres krzywej uziarnienia projektowanego kruszywa
5. Korekta składu mieszanki betonowej.
5.1. Określenie składu mieszanki betonowej z uwzględnieniem wilgotności kruszywa ().
CW = C [kg/m3]
PW = P * (1+()p) [kg/m3]
ŻW = Ż * (1+()ż) [kg/m3]
WW = W - P * ()p - Ż * ()ż [dm3/m3]
CW = 412,3 [kg/m3]
PW = 530 * (1+0,024 ) = 542,7 [kg/m3]
ŻW = 1290,55 * (1+ 0,015) = 1309,9 [kg/m3]
WW = 180 - (530 * 0,024 ) - (1290,55 * 0,015) = 147,9 [dm3/m3]
5.2. Określenie składu roboczego na jeden zarób betoniarki
VU = VZ * α
α= 1000/(Po+Żo+Co)<1,0
Po = 542,7/1,46= 371,23
Co = 412,3/1,3 = 317,15
Żo = 1309,9/1,43=916,01
α=1000/1604,39=0,62
Vu = 1000 * 0,62= 620 [kg/dm3]
jeden zarób betoniarki wynosi:
CU= CW * Vu/1000 PU= PW * Vu/1000
CU = 412,3 * 0,62 = 255,63 PU = 542,7 * 0,62=336,47
ŻU = ŻW * Vu/1000 WU= WW * Vu/1000
ŻU = 1309,9 * 0,62 = 812,14 WU=147,9 * 0,62= 91,7
FRAKCJA [mm] |
ZAWARTOŚĆ [%] |
0 ÷ 0,125 |
5 |
0,125 ÷ 0,25 |
15 |
0,25 ÷ 0,5 |
27 |
0,5 ÷ 1,0 |
45 |
1,0 ÷ 2,0 |
8 |
FRAKCJA |
ZAWARTOŚĆ [%] |
Wskaźnik wodny [dm3/kg] |
Piasek
|
Żwir
|
||
|
Piasek |
Żwir |
|
|
|
|
0 ÷ 0,125 |
5 |
|
0,227 |
1,135 |
|
|
0,125 ÷ 0,25 |
15 |
|
0,126 |
1,890 |
|
|
0,25 ÷ 0,5 |
27 |
|
0,095 |
2,349 |
|
|
0,5 ÷ 1 |
45 |
|
0,061 |
2,745 |
|
|
1 ÷ 2 |
8 |
|
0,045 |
0,360 |
|
|
2 ÷ 4 |
|
15 |
0,034 |
|
0,510 |
|
4 ÷ 8 |
|
25 |
0,027 |
|
0,675 |
|
8 ÷ 16 |
|
35 |
0,020 |
|
0,700 |
|
16 ÷ 31,5 |
|
25 |
0,017 |
|
0,425 |
|
31,5 ÷ 63 |
|
- |
0,014 |
|
0,000 |
|
|
100 |
100 |
|
8,479 |
2,310 |