Izabela Kolasa
Scenariusz dla grupy przedszkolnej
Temat sytuacji edukacyjnej: Zabawy dydaktyczne- rozpoznajemy uczucia.
Grupa wiekowa : 3-4 latki
Cele:
rozpoznaje stany emocjonalne: radość, smutek, gniew( dzieci zdolne)
wie w jaki sposób wyrazić radość i smutek na obrazku
ilustruje ruchem stany emocjonalne: radość, smutek
doskonali wrażliwość słuchową- kojarzy rodzaj muzyki ze stanem emocjonalnym
potrafi mimiką twarzy pokazać radość, smutek, gniew( dzieci zdolne)
Formy pracy:
-zbiorowa
indywidualna
Metody:
podająca
zabawowo- naśladowcza
praktycznego działania
oglądowa
słowna
Środki dydaktyczne:
-zagadka obrazkowa ( 3 elementowa)
-sylwety dziewczynek( wesołej, smutnej, rozgniewanej)
-piankowe podkładki
-papierowe twarze chłopców i dziewczynek ( dla każdego dziecka)
płyta CD, odtwarzacz CD;
lustro
lalka Marcelina
Przebieg zajęcia:
Zgadnij, co przedstawia obrazek?''
Na tablicy przypięty jest obraz przedstawiający trzy twarze.( wesołą, smutną i rozzłoszczoną- dla dzieci zdolnych) Obraz ten jest w całości zasłoniety. Na kartce, która przysłania obraz znajdują się okienka. Nauczycielka wybiera kilkoro dzieci, aby odsłoniły okienka, odkrywając poszczególne fragmenty twarzy. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie , co może przedstawiać zasłonięty obrazek. Po odgadnięciu przez dzieci miny, jaką przedstawia obrazek, dzieci próbują pokazać tę minę na sobie. Następnie nauczycielka podchodzi do każdego dziecka z lustrem, aby zobaczyło swoje miny.
Zabawa ruchowo- naśladowcza ,, Smutny,- wesoły''
Nauczycielka przedstawia krótką scenkę o misiu z elementami ruchu,którą dzieci naśladują. Zadaniem dzieci jest wyrażenie mimiką : smutku, radości, płaczu ,odpowiadających treści scenki.W miarę potrzeby scenka może być powtórzona 2 razy.
Dzieci siedzą w kole zwrócone twarzą do nauczycielki. , która wprowadza dzieci krótką rozmową w dalszą zabawę. Rozdaje każdemu dziecku piankową podkładkę, papierowe twarze chłopców i dziewczynek., na których narysowane są: oczy , nos, włosy, oraz osobno- papierowe usta. Zadaniem dzieci jest ułożenie miny wesołej i smutnej pasującej do krótkich historyjek o lalce Marcelinie opowiedzianych przez nauczycielkę. Następnie dzieci dopasowują minę na twarzy papierowego chłopca( dziewczynki) do wysłuchanych dwóch fragmentów muzyki./ wesołej i smutnej/
Zabawa,, Gdzie ukryły się dziewczynki, które mają różne minki?''
Nauczycielka zwraca się do dzieci z prośbą, aby pomogły szukać na sali trzech papierowych dziewczynek.Najpierw szukamy wesołej dziewczynki.Wszyscy podchodzimy do niej, po czym nauczycielka pyta,, czy taka wesoła mina się dzieciom podoba.?''
Nastepnie szukamy smutnej dziewczynki a na koniec rozgniewanej. Dzieci wypowiadają sie , która dziewczynka najbardziej im się podoba.
Na koniec zajęć wszyscy stają w kole i trzymając się za ręce uśmiechają się do siebie.