Mgr Bogumiła Kaczmarek
Zespół Szkół W Ostrowie Wielkopolskim
ul. Kościuszki 5
Scenariusz zajęć w szpitalnym zespole edukacyjno -terapeutycznym dla dzieci z upośledzeniem w stopniu lekkim - korelacja języka polskiego z zajęciami logopedycznymi.
II poziom edukacyjny.
Temat zajęć: Ćwiczenia poprawnej wymowy i zapisu wyrazów z ,, sz,, .
Hasło programowe:
Z zakresu ćwiczeń logopedycznych:
Korygowanie wad wymowy w zakresie prawidłowej artykulacji głoski ,,sz,, - kompensacja deficytów w zakresie analizy słuchowej i wymowy.
Z zakresu języka polskiego :
Prawidłowe wymawianie i pisanie wyrazów z dwuznakami przy poprawnym stosowaniu znaczeniowym słownictwa w danym kręgu tematycznym.
Cele szczegółowe - umiejętności ucznia
Posługuje się kalendarzem, prawidłowo nazywa miesiące i przyporządkowuje je do pory roku.
Potrafi swobodnie wypowiadać się stosując słownictwo związane z pogodą i porą roku
Słucha ze zrozumieniem czytanego tekstu i wypowiada się na jego temat.
W oparciu o wysłuchany tekst układa historyjkę obrazkową z zachowaniem związku przyczynowo-skutkowego .
Prawidłowo dobiera elementy historyjki do odpowiedniego fragmentu tekstu.
Prawidłowo dobiera i nazywa odzież w zależności od pogody sytuacji ,pory dnia i roku.
Samodzielnie klasyfikuje wyrazy wg. wskazanej cechy jakościowej np. zawierające dwuznak ,,sz,,.
Prawidłowo posługuje się i wymawia nowe słownictwo w wypowiedziach zdaniowych np. płaszcz przeciwdeszczowy.
Prawidłowo wykonuje stosując się do poleceń nauczyciela logopedy ćwiczenia językowe - odpowiedni artykułuje dwuznak ,,sz,,
Samodzielnie opisuje poszczególne części odzieży , zwracając uwagę na różnice np. pomiędzy kapeluszem , a kapeluszem słonecznym.
Samodzielnie dzieli wyrazy na sylaby ,określa ich liczbę .
Prawidłowo wykonuje ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne.
Formy pracy :
indywidualna
grupowa-zbiorowa
Metody:
ćwiczeń praktycznych
słów kluczowych
zadaniowa
różnicowania
powtarzania
gier dydaktycznych
Środki dydaktyczne
Przebieg zajęć:
Wprowadzenie do tematu
Przypomnienie wiadomości dotyczących określania dnia tygodnia i pór roku. Rozmowa kierowana , podejmowanie prób swobodnych wypowiedzi uczniów z użyciem słownictwa związanego z porami roku i pogodą.
Określanie i nazywanie miesięcy odpowiednio do por roku z użyciem kalendarza , posługiwanie się różnymi rodzajami kalendarza.
Uczniowie po ukierunkowaniu przez nauczyciela / po zapoznaniu się z rekwizytami odzieży/ wypowiadają się na temat ubioru stosownego do pory roku oraz wymieniają poszczególne części garderoby.
Realizacja zagadnienia właściwego :
Nauczyciel czyta / prawidłowo artykułując ,,sz,, , ,, cz,,/ do przedstawionej ilustracji tekst pt. ,,Szafa Szymka i Tomasza,,. Uczniowie w oparciu o wysłuchany tekst i ilustrację wypowiadają się na temat ,, Jak pomóc chłopcom ubrać się odpowiednio do obecnej pory roku,,. Następnie układają etykiety z nazwami odzieży , z podziałem na odzież letnią i zimową.
Wierszyki tematyczne pt. ,,Kapelusz,, i ,, Kalosze,, - czytanie tekstów przez nauczyciela , ich interpretacja. Uczniowie układają historyjki obrazkowe do tekstów wierszy - indywidualizacja wymagań poprzez zróżnicowanie stopnia trudności /I grupa układa historyjkę obrazkowa , druga do układanej historyjki dobiera jeszcze odpowiedni fragment tekstu./
Układanie dwuznaku ,,sz,, z elementów tangramu / różnicowanie stopnia trudności - /układanie z pamięci lub na wzorze/
Układanie przez uczniów wyrazów kapelusz , kalosze itp. z elementów o różnym
stopieniu trudności - z klocków lego lub z kartoników z sylabami. Podział wyrazów na sylaby, określanie ilości sylab w wyrazie.
Wyszukiwanie w zbiorze wyrazów z ,,sz,, , łączenie w zbiory wyrazów określających odzież -zawierających dwuznak ,,sz,,
Ćwiczenia logopedyczne usprawniające narządy artykulacji - ,,Opowiadanie o misiu,,- wykonywanie ćwiczeń artykulacyjnych. Kolorowanie ilustracji do opowiadania.
Ćwiczenie gwiazda skojarzeń - uczniowie dobierają wycięte obrazki do obrazków wewnątrz gwiazdy i nazywają je np. szafa - wieszak , deszcz , kalosze
Podsumowanie lekcji.
Domino obrazkowo -wyrazowe , dobieranie etykiet do odpowiednich obrazków
Odczytywanie z prawidłowa artykulacja wyrazów z użyciem suwaku logopedycznego
Krzyżówka zawierająca wyrazy z ,, sz,,
Ćwiczenia rytmizujące tempo maszerowania z użyciem bębenka - wystukiwanie i wyklaskiwanie rytmu - PRZEJSCIE DO SAL SZPITALNYCH.
kalosze
kapelusz
TUKA
PAGAT
SZ
KAPA
KODA
LAK
KŁO