Konspekt lekcji: 14-15
Data: 3.03.2003r
Dyscyplina: Pływanie
Temat: Nauczanie ruchów ramion do kraula na grzbiecie
Klasa/płeć: I
Ilość uczniów: 10
Miejsce ćwiczeń: pływalnia kryta
Czas: 2 * 45 min
Przybory: deski pływackie, obręcze
Cele główne lekcji:
Umiejętności: uczeń potrafi poprawnie wykonywać pracę ramion do kraula na
grzbiecie
Motoryka: uczeń kształtuje siłę RR i NN
Wiadomości: uczeń zapoznał się z wiadomościami dotyczącymi higieny
i bezpiecznego zachowania się na pływalni
Akcent wychowawczy: uczeń zdaje sobie sprawę jak ważna jest systematyczność
I wytrwałość
Imię i nazwisko prowadzącego: Leszek Rus
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Dozowanie |
Uwagi organizacyjno - metodyczne |
1.Zorganizowanie grupy i sprawdze- nie gotowości do zajęć.
2. Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji.
3.Rozgrzewka, psychomotoryka i profilaktyka
|
1. Zbiórka. 2. Sportowe powitanie. 3. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.
1. Podanie tematu i celów lekcji. 2. Motywacja do aktywnego udziału w lekcji.
Na lądzie: 1.Skłony tułowia w przód z pogłębianiem - w rozkroku, ręce oparte na barkach partnera.
2.Tyłem do partnera chwytamy go za ręce i robimy wykrok w przód. 3.Skłony tułowia w bok. 4.Krążenie naprzemianstronne ramion w przód i w tył z ustawieniem dłoni do kraula na grzbiecie. 5.W opadzie - skrętoskłony. 6.Krążenie stawów nadgarstkowych i skokowych. 7.W siadzie prostym podpartym - „rowerek nogami”. Przejście pod natrysk.
|
2'
2'
x 4
x 4 x 4 x 8 x 6 1' 1'
|
- w dwuszeregu - osoby niećwiczące siadają na ławce - kontrola stroju
- pływanie na grzbiecie wpływa na korekcję wad postawy.
- w rozsypce dobieramy się parami.
- w rozsypce
|
4. Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności i rozwijanie zdolności twórczych.
|
Pokaz - nauczyciel przypomina i omawia pracę nóg do kraula na piersiach i na grzbiecie. 1.”Berek kucany” - zabawa ożywiająca.
2.”Karuzela” - zabawa z ćwiczeniem leżenia na piersiach. 3.Leżenie na grzbiecie, chwyt prostymi ramionami za głową za brzeg basenu - naprzemianstronne ruchy nóg.
4.Poślizg na grzbiecie z deską trzymaną jedną ręką nad głową, druga ręka wzdłuż tułowia - naprzemianstronna praca nóg.
5.Poślizg na piersiach z deską trzymaną nad głową wyprostowanymi rękami - naprzemianstronna praca nóg. 6.Ruchy nóg do kraula na piersiach, z powrotem na grzbiecie - z deską nad głową. 7.Wydechy do wody - 10. 8.”Wyścig fok” - zabawa skoczna z jednoczesnymi ruchami ramion w tył.
9.W staniu naprzemianstronne krążenia ramion w tył dłoni do kraula na grzbiecie - wiatraki. 10.Wraz z partnerem - leżenie na grzbiecie w rozkroku - partner trzyma współćwiczącego za nogi, leżący wykonuje naprzemianstronne ruchy ramion (w miejscu, później w ruchu).
11.Z deską między kolanami - jednoczesna praca ramion.
12.”Przeciąganie” - zabawa z obręczami.
13.Praca nóg do kraula na piersiach i do grzbietu - dwie długości, bez deski.
|
1' 1'
1' x 3
x 2
x 2
x 2 x 10 1'
x 2 x 2
x 2
x 2
2 x 25m |
- na płytkiej części pływalni, wyznaczamy jedną osobę jako berka, dzieci poruszają się skacząc - w kole odliczamy do dwóch, na sygnał np.: jedynki kładą się a dwójki chodzą w prawo (ćwiczący cały czas trzymają się za ręce) - zwrócić uwagę na ruchy nóg we wszystkich stawach - zwrócić uwagę na wdech podczas pracy nóg.
-dzieci ustawiają się przy ścianie basenu na sygnał biegną w tył pomagając sobie rękami poprzez krążenie w tył
- zwrócić uwagę na utrzymywanie wysoko uniesionych bioder. - ręce trzymane wyprostowane nad głową. - pływanie ok.10m. zachować odstęp pomiędzy ćwiczącymi -podzielić dzieci na pary i rozdać im obręcze, na sygnał poprzez jednoczesną pracę ramion próbują się przeciągać, zachować odstęp pomiędzy parami.
|
5. Uspokojenie organizmu.
6. Czynności organizacyjne i wychowawcze.
7. Nastawienie uczniów do aktywności ruchowej w czasie wolnym. |
14.Wydechy do wody. 15.”Dokładanka” - z deską, chwyt nad kolanami, praca ramion. 16.Z deską - naprzemianstronne ruchy ramion.
1. Ćw. rozciągające.
1. Zbiórka 2. Omówienie błędów. 3. Pochwała dla najlepiej ćwiczących
1. Zachęcenie do samodzielnej aktywności w czasie wolnym. 2. Sportowe pożegnanie.
|
x 10 x 2 x 2
2'
2'
1' |
- pływanie dwóch długości basenu, zachować odstęp
|