26 ID Drugi Rzym Bizancjum


Marek Biesiada 02. 01. 2007

Konspekt lekcji historii

w klasie I D

Temat: Drugi Rzym - Bizancjum

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Drugi Rzym - Bizancjum

    1. Dzieje polityczne Bizancjum

    • Za panowania jakiego cesarza Bizancjum było u szczytu potęgi?

    • Jakie ziemie podbił cesarz Justynian Wielki?

    • Jaką władzę miał cesarz Justynian Wielki w Cesarstwie Bizantyńskim?

    • Jakie ludy zaczęły zabierać ziemie Bizancjum?

    • Kiedy nastąpił upadek Bizancjum?

    • Kto zdobył Konstantynopol?

    2. Rozwój Bizancjum

    • Gdzie znajdował się Bizancjum?

    • Z czego wynikało dobre położenie geograficzne Konstantynopola?

    • Jak zbudowany był Konstantynopol?

    • Jakie budowle wznoszono w Konstantynopolu?

    • Ile liczył Konstantynopol?

    • Jak wyglądała architektura Konstantynopola?

    • Jakie dziedziny nauki rozwijano w Bizancjum?

    3. Schizma wschodnia

    • Jak było podzielone chrześcijaństwo i z czego ten podział wynikał?

    • Jakie były przyczyny podziału chrześcijaństwa?

    • Jakie była bezpośrednia przyczyna podziały chrześcijaństwa?

    • Kiedy nastąpiła schizma?

    • Jakie były skutki schizmy?

    4. Różnice między kościołem prawosławnym a katolickim

    • Jakie były różnice pomiędzy kościołem prawosławnym a katolickim?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia I..., Poznań 2002, s. 126. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. Dzieje polityczne Bizancjum

    a) panowanie Justyniana Wielkiego (VI w.)

    • podbój przez Bizancjum Italii, północno-zachodnią Afrykę, południową Hiszpanię i Sycylię

    • cesarz Justynian - wódz, prawodawca, namiestnik boży, który był równy apostołom

    b) stopniowy upadek Bizancjum

    • Cesarstwo Bizantyńskie traciło wciągu VII-XV w. terytorium na rzecz Longobardów, Arabów, Słowian i Turków

    • upadek Bizancjum w 1453 r. - zdobycie Konstantynopola przez Turków

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia I..., Poznań 2002, s. 127-128. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Rozwój Bizancjum

    a) rozwój rzemiosła i handlu w Konstantynopolu

    • Konstantynopol znajdował się nad cieśniną Bosfor łączącą Morze Czarne z Morzem Śródziemnym, na styku Europy i Azji

    • dogodne położenie geograficzne Konstantynopola, gdzie przebiegał szlak handlowy łączący Azję z Europą

    • Konstantynopol liczył 1 mln mieszkańców

    b) architektura bizantyńska

    • Konstantynopol otoczony z trzech stron morzem, a z czwartej obwarowane murami było trudne do zdobycia

    • miasto zbudowane na wzór rzymski - forum, akwedukty, hipodrom, budowle publiczne, pałace i liczne kościoły np. Hagia Sophia

    • połączenie stylów greckiego oraz wschodniego

    • bogate w dekoracje, kolorystykę, kopuły, arkady i łuki

    • wnętrza zdobione freskami, mozaikami i ikonami

    c) rozwój nauki - kontynuacja tradycji rzymskich i greckich

    • kodyfikacja praw

    • rozwój przyrodoznawstwa i astronomii

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia I..., Poznań 2002, s. 128-129. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    3. Schizma (rozłam) wschodnia - 1054 r.

    a) przyczyny schizmy - różnice kulturalne i spory dogmatyczne

    • na terenach wschodnich obrzędy odprawiano w języku greckim lub w językach ludów przyjmujących chrzest za pośrednictwem Konstantynopola

    • w zachodniej Europie językiem obrzędowym w Kościele był język łaciński

    • spór o pochodzenie Ducha Świętego

    • rywalizacja dostojników kościelnych - patriarchy Konstantynopola i biskupa Rzymu (papieża)

    b) bezpośrednia przyczyny schizmy

    • zamknięcie przez patriarchę bizantyńskiego kościołów w Konstantynopolu

    c) początek schizmy - 1054 r.

    • papież nakładę klątwę na patriarchę w odpowiedzi patriarcha postępuje nakłada klątwę na papieża

    d) skutki schizmy

    • nastąpił formalny podział Kościoła na wyznanie prawosławne (wschodnie) i rzymskokatolickie (zachodnie, łacińskie)

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia I..., Poznań 2002, s. 129. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    4. Różnice między kościołem prawosławnym a katolickim

    • zarówno kościół prawosławny jak i katolicki uważa, że źródłem wiary jest Biblia i tradycja, czyli orzeczenia pierwszych 7 soborów oraz pisma ojców Kościoła

    • według prawosławnych dogmatów Duch Święty pochodzi od Ojca natomiast katolicy uważają, że od Ojca i Syna

    • prawosławni nie uznają Niepokalanego Poczęcia i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

    • prawosławni nie uznają zwierzchnictwa papieża, którego uważają jedynie za biskupa Rzymu

    • prawosławni nie uznają dogmatu o nieomylności papieża

    • prawosławni uznają - tak jak katolicy - 7 sakramentów

    • komunia w wyznaniu prawosławnym udzielona jest pod dwiema postaciami - chleba i wina, w katolicyzmie tylko w jednej postaci - chleba

    • w wyznaniu prawosławnym dużą rolę odgrywa kult (obrazów) ikon, relikwii, świętych i Matki boskiej, zakazane jest natomiast oddawanie czci rzeźbom, a także udzielanie odpustów

    • odrębna organizacja kościelna w poszczególnych krajach, w Konstantynopolu patriarcha sprawuje tylko prymat honorowy

    • Na czele Kościoła katolickiego stoi papież sprawujący władzę nad wszystkimi wiernymi na świecie i decyduje o obsadzie stanowisk kościelnych w państwach katolickich i organizacji kościelnej w danym kraju

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Za panowania jakiego cesarza Bizancjum było u szczytu potęgi?

    • Jakie ziemie podbił cesarz Justynian Wielki?

    • Jaką władzę miał cesarz Justynian Wielki w Cesarstwie Bizantyńskim?

    • Jakie ludy zaczęły zabierać ziemie Bizancjum?

    • Kiedy nastąpił upadek Bizancjum?

    • Kto zdobył Konstantynopol

    • Gdzie znajdował się Bizancjum?

    • Z czego wynikało dobre położenie geograficzne Konstantynopola?

    • Jak zbudowany był Konstantynopol?

    • Jakie budowle wznoszono w Konstantynopolu?

    • Ile liczył Konstantynopol?

    • Jak wyglądała architektura Konstantynopola?

    • Jakie dziedziny nauki rozwijano w Bizancjum?

    • Jak było podzielone chrześcijaństwo i z czego ten podział wynikał?

    • Jakie były przyczyny podziału chrześcijaństwa?

    • Jakie była bezpośrednia przyczyna podziały chrześcijaństwa?

    • Kiedy nastąpiła schizma?

    • Jakie były skutki schizmy?

    • Jakie były różnice pomiędzy kościołem prawosławnym a katolickim?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    Zadania 1,3,4,5,6/83-86.

    P Zadanie 1,2,5,6,7/130.

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.


