14 12 2012 przy paśniku i w karmniku


Scenariusz zajęć w grupie 5-latków

Data i miejsce: 14.12.2012, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zalasowej

Czas trwania zajęć: 30 min.

Prowadząca: Anna Patyk

Temat bloku: Zimą pomagamy zwierzętom

Temat dnia: Przy paśniku i w karmniku

Zapis do dziennika: „Czyje to głosy” - ćwiczenia słuchowe połączone z zabawą dydaktyczną „Którego zwierzątka brakuje?”. Rozwijanie spostrzegawczości słuchowej. Utrwalenie wiadomości dotyczących poznanych zwierząt - wygląd, sposób, odżywianie. Utrwalenie cyfr 1- 6 i liczebników porządkowych. „Przy paśniku i w karmniku” - zabawa z elementem biegu. „O zwierzętach” - zabawa dydaktyczna. Rozumienie pojęć: prawda, fałsz. Utrwalenie wiadomości związanych z tematem. „Zwierzęta leśne” - układanie puzzli. Doskonalenie spostrzegawczości i koordynacji wzrokowo-ruchowej. Budowanie wypowiedzi wielozdaniowej.

Cele ogólne:

Cele operacyjne:


Formy pracy:

Metody pracy:


Środki dydaktyczne: obrazki: zając, sikorka, wróbel, sarenka, gil, dzik, cyfry od 1 - 6; sylwety: sarny, dziki, zające, gile, sikorki, wróble, duże obręcze, obrazki: karmnik, paśnik, kołatka; pocięte obrazki zwierząt leśnych

Przebieg zajęć:

  1. „Czyje to głosy” - ćwiczenia słuchowe. Rozpoznawanie głosów i nazywanie zwierząt, które je wydają: gołąb, wrona, sikorka, dzik, jeleń, wilk.

  2. „Którego zwierzątka brakuje” - zabawa dydaktyczna. Umieszczenie na tablicy zwierząt w szeregu, a pod nimi kolejnych cyfr. Nazywanie zwierząt i określanie pokarmu, który jedzą, np. trzecie zwierzę to wróbel, je ziarenka i okruchy; piąte zwierze to dzik, je buraki, kasztany, żołędzie. Chowanie sylwety jednego ze zwierząt (dzieci zamykają oczy). Określanie przez dzieci, którego brakuje, jakie to zwierzę i co je. Można chować więcej jak jedno zwierzę.

  3. „Przy paśniku i w karmniku” - zabawa z elementem biegu. Wręczenie dzieciom sylwet. Dzieci biegają swobodnie po sali. Na sygnał kołatki stają w obręczy z odpowiednim obrazkiem: paśnik, karmnik. Liczenie ile zwierząt jest w stołówce. Określanie, których jest mniej, a których więcej. Porównywanie poprzez ustawianie się w pary.

  4. „O zwierzętach” - zabawa dydaktyczna. Nauczyciel uprzedza dzieci, że będzie mówił różne zdania o zwierzętach. Będą one prawdziwe i fałszywe. Jeżeli dzieci uznają zdanie za prawdziwe podnoszą do góry rękę. Zdania: Zwierzętom w lesie pomaga leśniczy; Paśnik to stołówka dla krów i koni; W paśniku dla dzików leśniczy układa ziemniaki i buraki; Karmnik to stołówka dla ptaków; Wróble chętnie jedzą słoninę.

  5. „Zwierzęta leśne” - układanie puzzli. Składanie obrazka z części, opowiadanie o nim.


