DZIEŃ MARCHEWKI
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Grupa: I; 3-latki
Nauczycielki: Agata Cicha, Katarzyna Królik
Formy pracy:
-zbiorowa,
-indywidualna.
Metody pracy:
-słowna (objaśnienia, instrukcje, rymowanka, rozmowa),
-praktyczna (zadania stawiane do wykonania),
-oglądowa (pokaz ilustracji).
Pomoce i środki dydaktyczne: listy i zadania do wykonania od królika, ilustracja królika, płyta CD, odtwarzacz płyt CD, ilustracje warzyw, marchewki, sok marchewkowy, obrazki-okienka z warzywami, kartki papieru z konturem marchewki, pomarańczowe kartki, medale, talerzyki, kubki. W tym dniu każdy ubiera się na pomarańczowo.
Cele ogólne:
-kształtowanie postawy prozdrowotnej,
-zwrócenie uwagi na walory odżywcze i smakowe warzyw, a w szczególności marchewki.
Cele szczegółowe:
- wdrażanie do uważnego słuchania oraz odpowiadania na pytania,
- rozwijanie aktywności twórczej i pomysłowości,
- doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie
Dzieci siedzą na dywanie. Nauczycielka wita wszystkich słowami: „Dziś jest dzień wyjątkowy, bo zupełnie marchewkowy. Pomarańczowe stroje mamy i do zabawy razem ruszamy.”
2. Odczytanie listu od królika Bugsa:
Nauczycielka z dziećmi zauważa kopertę wsuniętą przez drzwi. Przedszkolaki wyjmują z koperty list, który odczytuje nauczycielka:
„Witajcie dzieci! Jestem królik Bugs. Dowiedziałem się od wróbelków, że obchodzicie dziś w przedszkolu „Dzień Marchewki”. Jak wiecie, jest ona bardzo zdrowa i jest moim wielkim przysmakiem, uwielbiam chrupać świeżutkie marchewki. Z okazji tego święta postanowiłem przygotować dla was kilka ciekawych zadań. Po ich wykonaniu czeka na wszystkich miła niespodzianka. Życzę wspaniałej zabawy i powodzenia!”
3. Wykonywanie zadań przygotowanych przez królika Bugsa:
Przedszkolaki kolejno wyjmują z koperty listy, a nauczycielka odczytuje napisane na nich zadania.
Zadanie 1 - Słuchanie piosenki „Urodziny marchewki” połączone z prezentacją ilustracji
Przed wami dzieci pierwsze zadanie. Wiem, że rozpoznajecie już niektóre warzywa. Wysłuchajcie uważnie piosenki „Urodziny marchewki”, a następnie wymieńcie pojawiające się w niej warzywa. Spójrzcie na przygotowane ilustracje. Posłuchajcie jeszcze raz czytanego przez nauczycielkę tekstu, podpowiadając jej nazwy kolejnych warzyw. Zastanówcie się razem, dlaczego marchewka jest tak ważnym warzywem.
Zadanie 2 - „Na tropie marchewki”
Zamieniłem waszą salę przedszkolną w marchewkowy ogród. W różnych jej miejscach ukryłem marchewki. Każdy musi odszukać jedną dla siebie. Ten, komu się uda wraca szybko na swoje miejsce.
Zadanie 3 - „Marchewkowe pląsy”
Świetnie moje kochane przedszkolaki! Odnaleźliście wszystkie marchewki. Zapraszam teraz do tańca przy muzyce z odnalezionym warzywem. Poruszajcie się tak, aby nie wypadło ono wam z rąk.
Zadanie 4 - „Warzywa zza okienka”
To już czwarte zadanie przygotowane dla was. Będzie ono polegało na odgadnięciu, jakie warzywo ukryło się na obrazku zasłoniętym kartonikiem z okienkami. Przyglądajcie się uważnie odsłanianym warzywom i zgadujcie.
Zadanie 5 - „Marchewkowa wydzieranka”
Brawo! Odgadliście nazwy ukrytych warzyw. Przed wami ostatnie zadanie. Będzie ono polegało na wylepieniu konturu marchewki pomarańczowym papierem (wydzieranką).
4. Odczytanie listu od królika Bugsa, wręczenie marchewkowych medali.
Po wykonaniu wszystkich zadań nauczycielka odczytuje list od królika Bugsa, który został wsunięty pod drzwi sali przedszkolnej:
„Gratuluję! Świetnie sobie poradziliście. Wykonaliście wszystkie przygotowane dla was zadania. Teraz zapraszam Was do degustacji marchewki (surowa i sok). Doceniam wasze starania, dlatego dla każdego przedszkolaka przygotowałem marchewkowy medal. Noście je z dumą. Życzę wam wielu niezapomnianych przygód. Królik Bugs.”
5. Podsumowanie
Nauczycielka dziękuje dzieciom za ich starania oraz wysiłek włożony w pracę, po czym zaprasza wszystkich na degustację świeżej marchewki i soku z marchwi. Po poczęstunku nikt nie ma już wątpliwości, że warzywa są nie tylko zdrowe, ale również smaczne. Nauczycielka proponuje: Zawołajmy wszyscy razem: „Marchewki chrupiemy, bo zdrowi być chcemy!”.