SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Klasa: V
Liczba uczniów: 12
Temat: Nauka gry w piłkę graniczną - doskonalenie chwytu oburącz
Cele:
1.Umiejętności:
- umiejętność wykonywania rzutów na odległość,
- doskonalenie chwytu oburącz
- umiejętność rzutu jednorącz
2.Motoryczność:
- kształtowanie koordynacji wzrokowo - ruchowej podczas rzutów,
- kształtowanie orientacji przestrzennej,
- kształtowanie celności podań
3.Wiadomości:
- nauka zasad gry „piłka graniczna”
4.Postawy:
- współdziałanie w zespole
- przestrzeganie zasad fair - play
- wdrażanie do samodyscypliny
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Przyrządy i przybory: szarfy, piłki ręczne
Prowadzący:
Tok lekcyjny |
Nazwa i opis ćwiczenia |
Dozowanie |
Środki dydaktyczne |
Uwagi organizacyjno-metodyczne |
Cześć I- wstępna |
||||
1.Zorganizowanie grupy. |
Zbiórka, raport, powitanie, sprawdzenie obecności i gotowości uczniów do zajęć. Podanie tematu lekcji |
2'
|
szarfy |
- uczniowie ustawieni w dwuszeregu, rozdanie szarf. |
2. Nastawienie uczniów do aktywnego uczestnictwa w lekcji. |
Zmotywowanie uczniów do aktywnego uczestnictwa w zajęciach. Przedstawienie celów lekcji i uzasadnienie potrzeby ich realizacji.
|
1' |
|
. |
3. Rozgrzewka |
1. Zabawa ożywiająca „Piłka wzwyż” - uczniowie trzymając się za ręce stają na obwodzie koła i posuwają się rytmicznie podskokami w prawo lub lewo po obwodzie. Jeden z uczniów staje w środku koła z piłką, w pewnym momencie rzuca ją do góry. Gdy piłka spada na ziemię, pozostali uczestnicy zabawy przyjmują określoną pozycję - przysiad podparty
2.Ćwiczenia rozgrzewające i rozwijające sprawność ogólną z piłką - marsz dookoła boiska, podrzuty piłki oburącz, chwyt lewą i prawą ręką naprzemiennie - toczenie piłki lewą i prawą ręką po podłożu do przodu - marsz z wysokim unoszeniem kolan i przekładaniem piłki pod kolanem - krążenie piłki dookoła bioder w truchcie, - podrzucanie piłki w górę z chwytem oburącz w wyskoku, - podrzucenie piłki w górę, przysiad i chwyt piłki w marszu, - podrzucenie piłki trzymanej za plecami w górę z chwytem jej z przodu w marszu, - skłony tułowia w rozkroku w lewo i prawo, piłka trzymana w górze, - pozycja jw. skłony w przód z pogłębieniem, - pozycja jw. skłon tułowia w przód, toczenie piłki po podłożu wokół stóp (ósemka), - chwyt piłki na wysokości kolan ze zmianą rąk, - skłon tułowia w przód z piłką trzymaną nad głową w siadzie płaskim, leżenie tyłem, leżenie przewrotne z piłką między stopami, powrót do siadu płaskiego, |
2'
30”
30”
30”
1'
1'
1'
1'
30”
30”
1'
1'
1'
|
Piłka ręczna |
- obszar zabawy - połowa boiska do piłki ręcznej - modyfikacja zabawy - zmieniamy pozycję końcową
- marsz dookoła sali - nauczyciel zwraca uwagę na prawidłowe wykonywanie ćwiczeń oraz na zachowanie odstępów między ćwiczącymi
|
Cześć II- główna |
||||
4. Kształtowanie umiejętności doskonalenie sprawności.
|
1. Zabawa „Poczta” - uczniowie podzieleni na dwa szeregi ustawiają się naprzeciw siebie. Prawoskrzydłowy jednego szeregu rzuca piłkę jednorącz do siedzącego naprzeciw, ten z kolei chwyta ją oburącz i podaje dalej. 2. Gra „Powietrzny most” - uczniowie podzieleni na dwie grupy, ustawiają się w szeregach na obu liniach końcowych boiska, kapitanowie posiadają po jednej piłce ręcznej. Na sygnał nauczyciela kapitanowie rzucają piłkę w stronę przeciwnego szeregu. Po wyrzuceniu, każdy stojący za linią, stara się chwyci piłkę. Uczestnik gry, który schwycił piłkę oburącz zdobywa dla grupy 1 punkt. 3. „Piłka graniczna” - po wylosowaniu boisk gracze zajmują swoje miejsca. Kapitan, który wylosował prawo rzutu, wykonuje z linii środkowej rzut piłki w stronę przeciwnik. Gracze drużyny przeciwnej starają się piłkę schwyci i odrzucić w pole przeciwnika. |
3'
6'
2x7' |
Piłki ręczne |
- uczniowie znajdują się na połowie boiska do siatkówki - modyfikacja zabawy: wprowadzamy większa ilość piłek oraz zwiększamy odległości między uczniami w szeregach
- wprowadzamy większą ilość piłek
- zasady gry: * pierwszy rzut wykonuje kapitan, *jeśli przeciwnik chwyci piłkę zanim przekroczy „granicę” może wykonać rzut po 3-ech krokach z piłką *jeśli po rzucie piłka spada na ziemię i toczy się (nikt jej nie schwycił) wówczas gracz łapie piłkę i wraca na miejsce jej upadku, wyrzuca ją w pole przeciwnika bez prawa odmierzenia 3 kroków *jeśli piłka przekroczy „granicę” wówczas drużyna rzucająca otrzymuje 1 punkt, *piłkę rzucamy jednorącz a chwytamy oburącz |
Cześć III - końcowa |
||||
5.Uspokojenie fizjologiczne i emocjonalne
|
1.Ćwiczenia kompensacyjne i oddechowe - w leżeniu przodem, głowa uniesiona, ręce z piłką wyciągnięte przed siebie. Uniesienie RR z piłką nad podłogę. Ze zgiętymi łokciami, przeniesienie piłki za kark, a następnie, prostując łokcie, przeniesienie w przód. Piłka nie dotyka podłoża. - w marszu dookoła sali na palcach unoszenie piłki przodem w górę za plecy na wysokość łopatek i z powrotem, 2. Zabawa uspokajająca „Tworzenie form” Długi sznur związany zostaje tak, by można było z niego utworzyć duży okrąg. Wszyscy uczestnicy przytrzymują go mocno obiema rękami. Na zawołanie dzieci tworzą: kwadrat, prostokąt owal, trójkąt, gwiazda pięcioramienna, łuk księżyca, koło itd.
|
30”
30”
2'
|
sznur |
- nauczyciel zwraca uwagę na poprawne wykonywanie ćwiczeń
|
6.Czynności organizacyjne i wychowawcze związane z zakończeniem lekcji. |
Zbiórka, przypomnienie celów lekcji i ocena ich realizacji, uporządkowanie miejsca zajęć.
|
1' |
|
- ustawienie w dwuszeregu. |
7. Nastawienie uczniów do samodzielnych działań na polu kultury fizycznej |
Zachęcenie uczniów do spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu jako forma odpoczynku od wysiłku umysłowego. Pożegnanie |
1' |
|
|