Scenariusz lekcji religii dla klasy IV
przeprowadzonej w dniu 04.03.2008 r.
TEMAT: Ukazanie następstw grzechu na podstawie historii Kaina i Abla
Cel ogólny: zapoznanie ze skutkami grzechu i ukazanie możliwości powrotu do Boga
Cele operacyjne:
Uczeń:
Wyjaśnia kim byli Kain i Abel
Tłumaczy, dlaczego Bóg nie przyjął ofiary Kaina
Wylicza i nazywa grzechy główne
Wyjaśnia grzechy główne
Rozumie pojęcie :cnota”
Dobiera (dopasowuje) cnoty do grzechów głównych
Współpracuje w grupie
Ocenia swoją pracę i innych
Metody: opowiadanie, pogadanka, odczyt, dyskusja dydaktyczna, ćwiczenia praktyczne, z użyciem komputera
Formy pracy: indywidualna jednolita i zróżnicowana, jednolita grupowa i zbiorowa
Środki dydaktyczne: tekst opowiadania „Historia jednego dnia”, podręcznik do religii dla klasy IV, Pismo Święte, karty pracy, karty z objaśnieniami grzechów i cnót, plansze z nazwami grzechów i cnót, rzutnik, arkusz ewaluacyjny, kartoniki motywujące i nagradzające
Czas trwania lekcji - 45 min.
Przebieg lekcji:
Czynności organizacyjno-porządkowe (podział na grupy)
Przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji - nawiązanie do skutków grzechu
Zapoznanie uczniów z celami lekcji.
Zapis tematu na tablicy
„Jeden dzień” - czytanie opowiadania z podziałem na role
W czym historia ta jest podobna do różnych sytuacji z codziennego życia? - pogadanka
Gdzie należy szukać początków tej historii? - wprowadzenie do historii biblijnej o Kainie i Ablu
Historia Kaina i Abla - Rdz , 2b-10 (nauczyciel czyta z Pisma Świętego, uczniowie śledzą tekst w podręcznikach)
Uczniowie szukają zdania wyjaśniającego, dlaczego ofiara Kaina została odrzucona - analiza tekstu
Uczniowie pracując w grupach starają się znaleźć „lekarstwo na chorobę” - na podstawie kilku sytuacji wziętych z życia stawiają diagnozę - nazywają grzech oraz szukają lekarstwa - nazywają cnotę
Prezentacja poszczególnych grup - ocena
Prezentacja multimedialna 7 grzechów głównych - uczniowie na podstawie oglądanych obrazów zapisują w odpowiedniej kolejności nazwy grzechów - utrwalenie wiadomości
Sprawdzenie poprawności wykonanego zadania - ocena
Ewaluacja - uczniowie indywidualnie oceniają swoją pracę, pracę w grupie oraz innych grup
Zapis do zeszytu 7 grzechów głównych oraz przeciwstawiających się im cnót - podsumowanie (ewentualnie praca domowa)
Modlitwa - podręcznik ucznia
UWAGA - W celu sprawdzenia wiadomości, na kolejnej lekcji, uczniowie będą mieli do uzupełnienia krzyżówkę z 7 grzechami głównymi o zróżnicowanej trudności