List niejedno ma imię... Oblicza sztuki epistolarnej
Konspekt lekcji języka polskiego
Temat:
List niejedno ma imię... Oblicza sztuki epistolarnej.
Czas zajęć:
2x45 minut.
Cel ogólny:
Zapoznanie się z różnymi typami listów, wyróżnionymi stosownie do okoliczności i intencji nadawcy, a więc sytuacji komunikacyjnej, przypomnienie konwencjonalnej budowy listu i doskonalenie umiejętności pisania z użyciem odpowiedniej odmiany języka.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna formę listu, czyli jego układ graficzny i konieczne elementy,
(nagłówek, data i miejsce, formuły początku i końca, podpis, umiejscowienie koniecznych danych, załączników, itp. ewentualnie post scriptum),
wie, że należy używać form grzecznościowych i stosownego języka,
rozróżnia list prywatny i oficjalny,
rozpoznaje rodzaj listu ze względu na cel i sytuację jego pisania (np, list gratulacyjny, dedykacyjny, kondolencyjny, motywacyjny, otwarty, elektroniczny itd.),
stosuje odpowiednie formy językowe, w tym formuły początku i końca, w zależności od typu listu, sytuacji nadawcy i osoby adresata,
świadomie przestrzega reguł ortograficznych, pamięta o pisowni zaimków i form grzecznościowych dużą literą, dokonuje korekty tekstu zapisanego w edytorze,
potrafi napisać list określonego rodzaju,
doskonali pracę w grupie,
potrafi ułożyć krótką wypowiedź ustną.
Metody przydatne na lekcji:
praca indywidualna, w grupach dwuosobowych , pogadanka, prezentacja listów.
Przygotowanie zajęć:
Przygotowanie krótkiego listu od nauczyciela do uczniów.
Zgromadzenie przykładowych listów - przekserowanie ich dla celów dydaktycznych z książek i czasopism, jak i skopiowanie z Internetu, np.:
Przygotowanie schematu graficznego listu dla każdego ucznia, np.:
Przygotowanie przez nauczyciela ćwiczeń językowych i poleceń pisemnych dla uczniów.
Przygotowanie nagrania piosenki Haliny Frąckowiak "Napisz, proszę..."
Zapewnienie dostępu do pracowni komputerowej (możliwość korzystania z edytora, Internetu, płyty Gim - TI).
Planowany przebieg zajęć:
Powitanie. Rozdanie kopert z listem od nauczyciela. Adresowanie koperty (do siebie) - czytelnie, zgodnie z wymaganym zapisem danych adresata i nadawcy. Liścik od nauczyciela, pisany ręcznie - może być następującej treści:
|
Wrocław, data |
Witaj! |
|
Mam nadzieję, że jesteś w dobrej formie? Dziś będzie o listach. Mała prośba: pokaż, co masz w sobie najlepszego! Będę wdzięczna za Twój aktywny udział w lekcji. Na pewno się opłaci. |
|
|
Pozdrawiam. |
|
Ewa Żarowska |
Wysłuchanie piosenki "Napisz, proszę..." - krótka rozmowa na temat różnych sytuacji i okoliczności pisania listów: od potrzeby kontaktu zakochanych - po zwykłe, codzienne, ludzkie sprawy i konieczności. Zapisanie tematu lekcji.
Rozdanie przykładowych listów. Ciche czytanie. Rozmowa w parach - przygotowanie krótkiej prezentacji listów według wzoru zapisanego na tablicy:
Kto pisze? |
- nadawca |
Do kogo pisze? |
- odbiorca |
O czym i po co? |
- treść i cel napisania listu |
Próba określenia rodzajów prezentowanych listów.
Ustalenie różnic i podobieństw zaprezentowanych listów. Dokonanie podziału według schematu:
LISTY: |
||
PRYWATNE |
OFICJALNE |
POETYCKIE |
(pisma użytkowe) |
(utwór poetycki) |
Nazywanie rodzajów listów ze względu na cel pisania. Ćwiczenia ortograficzne i językowe, np. w takim zapisie w zeszytach:
Co? |
Jaki list? |
dedykacja |
dedykacyjny |
motywacja |
motywacyjny |
gratulacje |
gratulacyjny |
referencje |
referencyjny |
Ćwiczenia w pisowni wyrazów pochodzenia obcego. Wyjaśnienie znaczeń z użyciem słowników (także wyrazów: korespondencja, epistoła, epistolarny).
Rozdanie schematu graficznego listu i ćwiczeń w łączeniu formuł początkowych i końcowych listu - w zależności od rodzaju kontaktu między adresatem i nadawcą.
Ta część lekcji odbywa się w pracowni komputerowej. Uczniowie - parami lub trójkami, w zależności od liczebności klasy - pracują z edytorem tekstu, pisząc listy według otrzymanych instrukcji (przykład instrukcji w załącznikach). Dokonują automatycznego sprawdzenia błędów.
Po wykonaniu ćwiczenia - prezentacja prac i omówienie, dokładne sprawdzenie kompozycji i zapisu. Drukowanie listów.
Przesłanie nauczycielowi e - maila - jako meldunku o wykonaniu zadania (ewentualnie może to być zadanie domowe, wykonane na własnym lub szkolnym komputerze - dlatego termin powinien być kilkudniowy). Nauczyciel może też polecić uczniom sprawdzenie wskazanych adresów internetowych i zwiedzenie odpowiednich ścieżek na płycie Gim - TI, która musi być dostępna w szkolnej pracowni i bibliotece.