Grzegorz Dejko
Szkoła Podstawowa nr 3 w Świdniku
Konspekt lekcji godzina wychowawcza w kl. V
Temat: Jacy jesteśmy?
Cele ogólne: wdrażanie do samooceny wzmocnienie integracji zespołu klasowego.
Cele operacyjne:
- uczeń jest krytyczny w stosunku do siebie;
- dokonuje samooceny;
- potrafi powiedzieć, jakie wartości w życiu ceni najbardziej;
- umie zgodnie i aktywnie uczestniczyć we wspólnej zabawie.
Metody: działań praktycznych, zabawy, dyskusji.
Formy pracy: zbiorowa, zespołowa, indywidualna.
Przebieg zajęć:
Wprowadzenie do tematu:
Znamy się, ale czy wystarczająco dużo o sobie wiemy?
Dzisiejsze zajęcia pomogą nam lepiej poznać się.
Każdy z nas jest dobrym człowiekiem (czasami może nam coś jeszcze nie wychodzi, więc
spróbujemy się zastanowić, jak to zmienić).
Zadania (na dzisiejszą lekcję przygotowałem dla wszystkich zadania, które w kolejności będę objaśniał):
wypełnić tabelkę pt. „ Jacy jesteśmy”, dokonać samooceny;
co lubię, co najbardziej cenię, jakie są moje zainteresowania? Wypełnić puste miejsca
w schemacie graficznym (w postaci kwiatka) odczytanie informacji;
zabawa: „trzy słowa” (od kolegów);
zabawa: „bank pytań”.
Na zakończenie: Na podanej kartce napisz: Czego najbardziej boisz?
Uczniowie piszą. Następnie nauczyciel poleca zapisane kartki złożyć raz, drugi, trzeci.
Następnie nauczyciel mówi: a teraz wychodząc na przerwę przedzieramy kartki i wyrzucamy je do kosza. Prawda, że już teraz niczego się nie boimy?
Bank pytań:
Każdy na małej kartce zapisuje pytanie, które uważa za szczególnie ważne dla lepszego
poznania drugiej osoby (np. czego nie lubisz, gdzie lubisz spędzać wolny czas?) Karteczki
z pytaniami wkładamy do pudełeczka, koperty itp. Każdy losuje pytanie i udziela odpowiedzi
na forum klasy.
Trzy słowa:
Klasa dzieli się na parzystą liczbę grup (po ok. 5 osób).
Zadaniem każdej grupy jest ustalenie trzech słów, jakie każdy z kolegów z sąsiedniej grupy
chciałby usłyszeć o sobie od innych. Na forum klasy reprezentanci poszczególnych grup
prezentują wyniki pracy, a adresaci ustosunkowują się do przypuszczeń kolegów
potwierdzając lub korygując ich ustalenia.
Omówienie:
- Czy koledzy trafnie odgadli Wasze potrzeby?
- Czy ćwiczenie pomogło Wam lepiej rozumieć potrzeby i zachowania kolegów?
„Jaki jesteś”?
Lp. |
Cech dodatnie (pozytywne) |
W stopniu wysokim |
W stopniu średnim |
W stopniu małym |
W cale ( zupełnie) |
1 |
Jestem prawdomówny |
|
|
|
|
2 |
Jestem słowny |
|
|
|
|
3 |
Jestem uprzejmy |
|
|
|
|
4 |
Jestem sprawiedliwy |
|
|
|
|
5 |
Jestem wyrozumiały |
|
|
|
|
6 |
Jestem zdolny |
|
|
|
|
7 |
Jestem punktualny |
|
|
|
|
8 |
Jestem ambitny |
|
|
|
|
9 |
Jestem silny fizycznie |
|
|
|
|
10 |
Jestem zdrowy |
|
|
|
|
11 |
Jestem zrównoważony |
|
|
|
|
12 |
Jestem odpowiedzialny |
|
|
|
|
13 |
Jestem skromny |
|
|
|
|
14 |
Jestem staranny |
|
|
|
|
15 |
Jestem koleżeński |
|
|
|
|
16 |
Jestem samokrytyczny |
|
|
|
|
Instrukcja informująca do kwestionariusza samooceny „Jaki jesteś”
Masz przed sobą listę przedmiotów określających różne cechy Twojej osobowości. Przeczytaj ją uważnie i zastanów się, w jakim stopniu cechy te występują u Ciebie. Stopień nasilenia danej cechy zaznacz krzyżykiem w odpowiedniej rubryce.
Objaśnienia wartości odpowiedzi:
krzyżyk w rubryce „w stopniu wysokim” = 3;
krzyżyk w rubryce „w stopniu średnim” = 2;
krzyżyk w rubryce „w stopniu małym” = 1;
krzyżyk w rubryce „wcale-zupełnie” = 0.
Ulubiony:
Środkowe koło - Ja;
U góry - złości mnie;
Wpisujemy zgodnie z ruchem zegarka:
- cenię najbardziej, hobby, sposób spędzania wolnego czasu, uwielbiam.
Na dole - mój cel na najbliższy rok.
2