KONSPEKT ZAJĘĆ DLA GRUPY 5-LATKÓW
W PRZEDSZKOLU NIEPUBLICZNYM …
Tematyka kompleksowa: Smoki czy dinozaury?
Temat dnia: To były dinozaury
Data: 1 grudnia 2008r.
Cele ogólne:
- poszerzenie wiadomości dotyczących zwierząt
- zapoznanie z przyczynami wyginięcia niektórych gatunków, np.: mamuty, dinozaury
- poznanie wyglądu i charakterystycznych cech wybranych dinozaurów
Cele operacyjne:
Dziecko:
- zna przyczyny wyginięcia niektórych gatunków zwierząt
- wie, jak wyglądały dinozaury i czym się żywiły
- potrafi lepić z plasteliny określone kształty
Grupa: 5-latki, 4-latki
Forma: grupowa
Metody:
- słowna
- oglądowa
- aktywna
Techniki:
- polonistyczna
- ruchowa
-plastyczna
Pomoce dydaktyczne:
- wiersz M. Terlikowskiej „Paprocie tutaj rosły”
- ilustracje i figurki dinozaurów
- Pięciolatek. Bawię się i uczę, cz.2, s.20
- plastelina
- obrazki przedstawiające zwierzęta w liczbie pojedynczej i podwójnej
- kartki z napisanymi nazwami dinozaurów
Przebieg zajęć:
1. Rozwiązanie zagadki
Żyły dawno, lecz wymarły
Straszne gady … (dinozaury)
2. Oglądanie obrazków oraz figurek przedstawiających dinozaury, słuchanie nazw dinozaurów podanych przez nauczyciela - Pięciolatek. Bawię się i uczę, cz.2, s.20
3. Ćwiczenia poranne - zestaw XIII
- zabawa orientacyjno - porządkowa „Uwaga dinozaur”
dzieci spacerują po Sali na hasło „dinozaur” staja w bezruchu
- ćwiczeni dużych grup mięśniowych „Droga przez jurajski las”
dzieci naśladują przejście przez zarośnięty, gesty, pradawny las - schylają się , czołgają, przekraczają leżące gałęzie
- ćwiczenia równowagi „Przechodzimy przez zwalony pień”
dzieci stopa za stopą idą powoli wzdłuż podłogi
- przeskoki przez kamienie
dzieci wykonują przeskoki obunóż na hasło „kamień”, po między hasłami spacerują po Sali
- ćwiczenia uspokajające
dzieci, każde w ulubionej pozycji, odpoczywają po przejściu przez park jurajski
4. Słuchanie wiersza M. Terlikowskiej „Paprocie tutaj rosły”
Paprocie tutaj rosły,
Paprocie wielkie jak sosny.
Aż spłynął lodowiec z północy.
Wparł się w gęstwinę paproci. Paprocie przyjęła ziemia.
Cały las w ziemi kamieniał.
Zapadał głębiej i głębiej.
Czerniał i twardniał na węgiel.
I tylko górnik dziś chodzi
Wśród skamieniałych paproci.
Rozmowa na temat wiersza, udzielanie odpowiedzi na pytania:
- jak wyglądały dawno temu paprocie?
- co je zniszczyło?
- co działo się z lasem przykrytym ziemią?
- co powstało ze skamieniałego lasu?
- kto pracuje wśród skamieniałych paproci?
- jak nazywały się zwierzęta które wtedy żyły?
- co się z nimi stało?
5. Zabawa „Dinozaurowi berek”
Dzieci wybierają spośród siebie dinozaura za pomocą wyliczanki:
„Raz, dwa, trzy, dinozaurem jesteś ty”. Dziecko - dinozaur, podskakując obunóż, ma dotknąć jedno z dzieci, które także podskakując ucieka przed nim. Dotknięte dziecko zostaje dinozaurem.
6. Zabawa - prawidłowe stosowanie liczby mnogiej
Dzieci dostają obrazki przedstawiające te same zwierzęta w wersji pojedynczej lub podwójnej. Przy dźwiękach muzyki dzieci biegają po sali. Gdy muzyka cichnie zatrzymują się i dobierają w pary. Kryterium doboru jest to samo zwierzę w wersji pojedynczej lub podwójnej. Dzieci w parach mówią, co znajduje się na ich obrazkach, np.: dinozaur - dinozaury, mamut - mamuty itd.
7. Zabawa kształtująca postawę ciała „Paprocie rosną”
Dzieci klęczą z opuszczoną głową i ramionami, powoli prostują się, wstają i podnoszą ręce do góry.
8. Lepienie dinozaurów z plasteliny
Oglądanie wykonanych przez dzieci dinozaurów z książki Pięciolatek. Bawię się i uczę, cz.2, s.20. Zwrócenie uwagi na budowę dinozaurów: ogon, cztery kończyny, głowa, różnej długości szyja. Wykonanie prac.
9. Ćwiczenia gimnastyczne - zestaw V opracowany przez R. Gałuszkę
- ćwiczenia kształtujące
marsz po obwodzie koła ze ściągniętymi łopatkami, marsz po obwodzie koła na piętach
w marszu, napinanie brzucha na sygnał, marsz z woreczkami na głowie
- ćwiczenia wpływające na prawidłową postawę ciała
leżenie przodem, na sygnał nauczyciela dzieci unoszą biodra do góry, leżenie tyłem, na sygnał dzieci unoszą biodra do góry, leżenie tyłem, na sygnał dzieci dociskają swoje ciało do podłogi, w siadzie prostym przesuwanie się do przodu na pośladkach, zajęcze skoki
- ćwiczenia uspokajające
w staniu, prawa noga w lekkim wykroku, na sygnał dociskania ciała do ściany, marsz po obwodzie koła, wysokie unoszenie kolan, dłonie na pośladkach, stanie w lekkim rozkroku na sygnał stanie na piętach
10. Układanie z klocków w kształcie figur geometrycznych sylwet dinozaurów.
11. Ćwiczenia percepcji wzrokowej
Nauczyciel rozdaje dzieciom napisy - nazwy dinozaurów, drugi zestaw ma przy sobie. Nauczyciel pokazuje kolejne napisy, dziecko które ma taki sam napis oddaje go nauczycielowi, który odczytuje nazwę i pokazuje obrazek odpowiedniego dinozaura.