plan i konspekty grudzień, konspekty, 3,4 latki


3-4 latki:

• Przygotowanie ozdób na choinkę z wykorzystaniem różnorodnych materiałów plastycznych;

• Rozwijanie wrażliwości słuchowej przez tworzenie własnego akompaniamentu do piosenki;

• Wdrażanie do sprawiania bliskim radości;

• Utrwalanie znajomości zwyczajów świątecznych obchodzonych w Polsce

PROPONOWANE SYTUACJE EDUKACYJNE

TREŚCI PROGRAMOWE

CELE OPERACYJNE

Ozdoby na choinkę.

• Działalność plastyczna dzieci -

wykonanie ozdób na choinkę

• Przygotowanie ozdób na choinkę

z wykorzystaniem różnorodnych

materiałów plastycznych.

Dziecko:

- wykonuje łańcuch na choinkę

z pasków kolorowego papieru.

Zielone iglaki

• Zabawa dydaktyczna Gdzie jest

zielone?

• Prawidłowe nazywanie

i wyszukiwanie przedmiotów

w kolorze zielonym.

- wyszukuje i nazywa przedmioty

w kolorze zielonym

Choineczki.

• Ilustracja ruchowa piosenki

Choineczki.

• Ilustracja ruchowa tekstu.

.- śpiewa wraz z nauczycielem

piosenkę

Spotkanie z choinką.

• Słuchanie piosenki Wesoła

choinka

• Rozwijanie wrażliwości

słuchowej przez tworzenie

własnego akompaniamentu do

piosenki.

- gra własny akompaniament do

piosenki

Choinkowe cudeńka.

• Oglądanie udekorowanych

choinek w przedszkolu.

• Wypowiadanie się na temat

udekorowanych choinek

w różnych miejscach przedszkola.

- poprawnie buduje zdania na

temat dekoracji choinek

w przedszkolu.

Kolorowe ciasteczka

• Wykonanie poczęstunku dla rodziców na spotkanie gwiazdkowe.

• Wdrażanie do sprawiania bliskim radości.

- wykonuje prace użyteczne dla siebie i innych

Wigilia w przedszkolu

• Przedszkolne spotkanie gwiazdkowe. Spotkanie integracyjne z rodzicami.

• Wspólne śpiewanie kolęd.

•Inscenizcja słowno muzyczna Pt. „Choinkowe spotkania” w wykonaniu dzieci.

- utrwala znajomość zwyczajów świątecznych;

- bierze udział w inscenizacji słowno-muzycznej

Temat dnia: Zielone iglaki.

Cele ogólne: prawidłowe nazywanie i wyszukiwanie przedmiotów w kolorze zielonym.

Cele operacyjne:

Dziecko: wyszukuje i nazywa przedmioty w kolorze zielonym.

Metody pracy:

- problemowe (odkrywanie): gry dydaktyczne, giełda pomysłów, czyli "Burza mózgów",

Formy pracy:

- indywidualne,

- zbiorowa.

Środki dydaktyczne: gałązki świerkowe, obrazki, ilustracje drzew iglastych,

Przebieg dnia:

1. Wycinanie rysunków choinek. Kolorowanie ich.

2. Zagadka dotykowa- rozpoznawanie dotykiem gałązki świerkowej.

Dzieci wypowiadają się na temat swoich doznań podczas dotykania gałązki.

3. Zabawa ruchowo-naśladowcza Wiatr i choineczki.

Dzieci unoszą ręce do góry i kołyszą się w prawą i lewą stronę- naśladując poruszanie gałązek drzewa iglastego przez wiatr.

4. Rozmowa na temat drzew iglastych z wykorzystaniem obrazków różnych drzew iglastych: sosny, świerka, jodły.

• Zwrócenie uwagi na różny wygląd drzewek oraz kształt i wielkość igieł.

5. Zabawa dydaktyczna Gdzie jest zielone?

Dzieci wyszukują w sali przedmioty w kolorze zielonym.

6. Zabawa orientacyjno-porządkowa Wiatr i śnieżynki.

Gdy wieje wiatr- nauczyciel potrząsa tamburynem, dzieci śnieżynki wirują i biegają.

Gdy wiatr przestaje wiać (tamburyn cichnie), śnieżynki spadają na ziemię- dzieci wykonują siad podparty.

Temat dnia: Ozdoby na choinkę.

Cele ogólne: przygotowanie ozdób na choinkę z wykorzystaniem różnorodnych materiałów plastycznych.

Cele operacyjne:

Dziecko: wykonuje łańcuch na choinkę z pasków kolorowego papieru.

Metody pracy:

- podające (przyswajanie): piosenka,

- problemowe (odkrywanie): giełda pomysłów, czyli "Burza mózgów",

Formy pracy:

- zbiorowa.

Środki dydaktyczne: piosenka Wesoła choinka, materiały plastyczne.

Przebieg dnia:

1. Zabawa ruchowo-naśladowcza Choineczki i wiatr.

Dzieci jako choinki unoszą ręce (gałęzie) do góry i kołyszą się w prawą i lewą stronę, gdy wieje wiatr. Kiedy wiatr cichnie, stoją nieruchomo, ręce opuszczają wzdłuż ciała.

2. Słuchanie piosenki Wesoła choinka (sł. T. Kubiak, muz. K. Kwiatkowska).

I. Na gałązce choinkowej II. Popatrz, mamo- mówi Krysia-

wiszą dwa jabłuszka. jak ten pajac skacze.

Przy jabłuszku pierwszym pajac, A czy słyszysz- mówi mama-

przy drugim kaczuszka. jak kaczuszka kwacze?

Pajac biały jest jak piekarz, Pajac skacze, kaczka kwacze,

mąkę ma na brodzie. posłuchajcie sami.

A kaczuszka złota, jakby A zajączek tuż- tuż obok

kąpała się w miodzie. rusza wąsikami.

Ref: Choinka, choinka, Ref: Choinka, choinka…

wesoła choinka.

Choinka, choinka wesoła.

- Dzieci wypowiadają się na temat treści piosenki.

3. Zabawa przy piosence.

Dzieci tańczą jak pajace, potem jak kaczuszki.

4. Burza mózgów W co można ubrać naszą choinkę?

Rundka wypowiedzi dzieci.

5. Działalność plastyczna dzieci.

Dzieci tworzą łańcuch na choinkę, klei paski papieru, łączy je w ogniwa. Powstaje praca zespołowa.

Temat dnia: Spotkanie z choinką.

Cele ogólne: rozwijanie wrażliwości słuchowej przez tworzenie własnego akompaniamentu do piosenki.

Cele operacyjne:

Dziecko: gra własny akompaniament do piosenki.

Metody pracy:

- podające (przyswajanie): piosenka,

- problemowe (odkrywanie): giełda pomysłów, czyli "Burza mózgów",

Formy pracy:

- zbiorowa.

Środki dydaktyczne: ozdoby choinkowe, instrumenty muzyczne.

Przebieg dnia:

1. Zabawa ruchowa kształtująca postawę ciała- Choineczki.

Dzieci są choinkami w lesie, stoją w sali w rozsypce, swoim ciałem pokazują, jak rosną choinki- przykucają, a następnie stopniowo i bardzo powoli podnoszą się, pokazując jak rośnie choinka, Zabawę powtarzamy 3-5 razy.

2. Ubieranie choinki przez dzieci przygotowanymi wcześniej ozdobami.

- Liczenie ozdób choinkowych.

- Porównywanie długości łańcuchów.

- Określenie i poprawne nazywanie kolorów bombek.

3. Pytanie twórcze Nasza choinka jest - jaka…? - rundka wypowiedzi dzieci.

4. Akompaniowanie na instrumentach do piosenki Wesoła choinka

5. Ekspresja muzyczno-ruchowa Taniec wkoło choinki.

6. Zabawa Powtarzamy szeptem.

Dzieci powtarzają cicho za nauczycielem rytmizowany tekst, np. Cho-in-ka zie-lo-na przy-szła dzi-siaj do nas.

Temat dnia: Choineczki.

Cele ogólne: interpretacja ruchowa tekstu.

Cele operacyjne:

Dziecko: ilustruje ruchem treść wiersza.

Metody pracy:

- podające (przyswajanie): wiersz

Formy pracy:

- zbiorowa.

Środki dydaktyczne: wiersz U. Pakuły Choineczki

Przebieg dnia:

1. Zabawa orientacyjno-porządkowa Wiatr i śnieżynki

Gdy wieje wiatr- nauczyciel potrząsa tamburynem, dzieci śnieżynki wirują i biegają.

Gdy wiatr przestaje wiać (tamburyn cichnie), śnieżynki spadają na ziemię- dzieci wykonują siad podparty.

2. Ilustracja ruchowa tekstu U. Pakuły Choineczki

Dzieci:

My jesteśmy choineczki raz, dwa, trzy, wskazują na siebie i klaszczą 3 razy,

mamy na głowach dzwoneczki raz, dwa, trzy, robią z rąk daszek nad głową

i klaszczą 3 razy,

wyrosłyśmy w gęstym lesie raz, dwa, trzy ręce w górze i kołyszą się w prawą

i lewą stronę,

w którym echo głośno niesie raz, dwa, trzy. przykładają prawe, a potem lewe dłonie

do uszu,

Teraz w rączki zaklaszczemy raz, dwa, trzy wykonują ruch zgodny z treścią,

i nóżkami potupiemy raz, dwa, trzy,

wkoło się poobracamy raz, dwa, trzy,

i rączkami pomachamy raz, dwa, trzy.

(Powtórzyć całość jeszcze raz).

Śnieżek pada, słonko świeci raz, dwa, trzy, wyciągają ręce w górę

i stopniowo opuszczają w dół,

podskakują w górę dzieci raz, dwa, trzy wykonują podskoki,

Już niedługo będą święta raz, dwa, trzy ręce trzymają przed sobą,
buzie mamy uśmiechnięte cha, cha, cha. uśmiechają się do kolegów.

- Rundka wypowiedzi dzieci na temat wiersza.

3. Powtórna ilustracja ruchowa tekstu.

- Dzieci poruszają się zgodnie z treścią wiersza (opis jak wyżej).

4. Zabawa Śnieg pada - ćwiczenie dużych grup mięśniowych.

Dzieci podnoszą ręce w górę i opuszczają je stopniowo w dół, obracają się dookoła i przysiadają.

5. Zabawa Choinkowe figurki.

Dzieci poruszają się w dowolnych kierunkach po całej sali. Na przerwę muzyczną łączą się w pary i tworzą ze swoich ciał choinki według własnego pomysłu i inwencji.

6. Zabawa dydaktyczna Która zabawka zmieniła miejsce? - ćwiczenie percepcji wzrokowej.

Dzieci siedzą w kręgu , nauczyciel stawia przed nimi pięć różnych zabawek, demonstruje je i wskazuje ich miejsce obok siebie. Wybrane dziecko zamyka oczy, a w tym czasie nauczyciel zamienia miejsce jednej zabawki. Zadaniem dziecka jest wskazać, która zabawka zmieniła miejsce.

Temat dnia: Choinkowe cudeńka.

Cele ogólne: wypowiadanie się na temat udekorowanych choinek w różnych miejscach przedszkola

Cele operacyjne:

Dziecko: poprawnie buduje zdania na temat dekoracji choinek w przedszkolu

Metody pracy:

- podające (przyswajanie): piosenka,

- problemowe (odkrywanie): giełda pomysłów, czyli "Burza mózgów",

Formy pracy:

- zbiorowa.

Środki dydaktyczne:

Przebieg dnia:

1. Zabawa ruchowa z elementem chodu i równowagi - Ślizgamy się.

Dzieci poruszają się w różnych kierunkach krokami naśladującymi ruch ślizgania.

2. Przejście z dziećmi po przedszkolu.

- Obserwowanie udekorowanych choinek w różnych miejscach przedszkola.

- Omówienie zasad bezpiecznego poruszania się między drzewkami, dekoracjami.

3. Rozmowa na temat oglądanych świątecznych drzewek.

- Rundka wypowiedzi dzieci.

- Zwrócenie uwagi na poprawne budowanie wypowiadanych zdań.

4. Ilustracja ruchowa piosenki Wesoła choinka ( przewodnik…, s.47).

5. Śpiewanie piosenki Wesoła choinka.

6. Zabawa bieżna Bieg zaprzęgów.

Jedno dziecko wchodzi w obręcz, zakładając ją sobie pod pachy- jest konikiem. Drugie chwyta za obręcz, stojąc z tyłu- jest woźnicą Dzieci biegną ze zmiennym tempem, potem zamieniają się rolami.

7. Wypełnienie plasteliną rysunku aniołka:

- lepienie z białej plasteliny czterech kulek i wyklejanie nimi rąk i stóp aniołka,

- lepienie dużej białej kulki i wyklejenie nią buzi,

- robienie wykałaczką oczu i ust,

- żółtą plasteliną wyklejanie włosów,

- wyklejanie sukienki plasteliną w wybranym kolorze,

- wycinanie obrazka.

Temat dnia: Choineczki.

Cele ogólne: interpretacja ruchowa tekstu.

Cele operacyjne:

Dziecko: ilustruje ruchem treść wiersza.

Metody pracy:

- podające (przyswajanie): wiersz

Formy pracy:

- zbiorowa.

Środki dydaktyczne: wiersz U. Pakuły Choineczki

1. Zabawa orientacyjno-porządkowa Wiatr i śnieżynki

Gdy wieje wiatr- nauczyciel potrząsa tamburynem, dzieci śnieżynki wirują i biegają.

Gdy wiatr przestaje wiać (tamburyn cichnie), śnieżynki spadają na ziemię- dzieci wykonują siad podparty.

2. Ilustracja ruchowa tekstu U. Pakuły Choineczki

Dzieci:

My jesteśmy choineczki raz, dwa, trzy, wskazują na siebie i klaszczą 3 razy,

mamy na głowach dzwoneczki raz, dwa, trzy, robią z rąk daszek nad głową

i klaszczą 3 razy,

wyrosłyśmy w gęstym lesie raz, dwa, trzy ręce w górze i kołyszą się w prawą

i lewą stronę,

w którym echo głośno niesie raz, dwa, trzy. przykładają prawe, a potem lewe dłonie

do uszu,

Teraz w rączki zaklaszczemy raz, dwa, trzy wykonują ruch zgodny z treścią,

i nóżkami potupiemy raz, dwa, trzy,

wkoło się poobracamy raz, dwa, trzy,

i rączkami pomachamy raz, dwa, trzy.

(Powtórzyć całość jeszcze raz).

Śnieżek pada, słonko świeci raz, dwa, trzy, wyciągają ręce w górę

i stopniowo opuszczają w dół,

podskakują w górę dzieci raz, dwa, trzy wykonują podskoki,

Już niedługo będą święta raz, dwa, trzy ręce trzymają przed sobą,
buzie mamy uśmiechnięte cha, cha, cha. uśmiechają się do kolegów.

- Rundka wypowiedzi dzieci na temat wiersza.

3. Powtórna ilustracja ruchowa tekstu.

- Dzieci poruszają się zgodnie z treścią wiersza (opis jak wyżej).

4. Zabawa Choinkowe figurki.

Dzieci poruszają się w dowolnych kierunkach po całej sali. Na przerwę muzyczną łączą się w pary i tworzą ze swoich ciał choinki według własnego pomysłu i inwencji.

5. Zabawa dydaktyczna Która zabawka zmieniła miejsce? - ćwiczenie percepcji wzrokowej.

Dzieci siedzą w kręgu , nauczyciel stawia przed nimi pięć różnych zabawek, demonstruje je i wskazuje ich miejsce obok siebie. Wybrane dziecko zamyka oczy, a w tym czasie nauczyciel zamienia miejsce jednej zabawki. Zadaniem dziecka jest wskazać, która zabawka zmieniła miejsce.

6. Wypełnienie plasteliną rysunku aniołka:

- lepienie z białej plasteliny czterech kulek i wyklejanie nimi rąk i stóp aniołka,

- lepienie dużej białej kulki i wyklejenie nią buzi,

- robienie wykałaczką oczu i ust,

- żółtą plasteliną wyklejanie włosów,

- wyklejanie sukienki plasteliną w wybranym kolorze,

- wycinanie obrazka.


