WIOSENNE ZABAWY Z MUZYKA


SCENARIUSZ ZAJĘĆ UMUZYKALNIAJACYCH

,,ŚWIĄTECZNO- WIOSENNE ZABAWY Z MUZYKĄ”

Grupa wiekowa: 4-5 latki

Temat zajęcia: ,,Świeci słoneczko”- nauka piosenki przez osłuchanie, świąteczno- wiosenne

zabawy przy muzyce.

Cele zajęcia:

Ogólne: -nauka piosenki przez osłuchanie

- rozwijanie poczucia rytmu ,słuchu muzycznego

- rozwijanie umiejętności wyrażania muzyki ruchem

- reagowanie na określone sygnały muzyczne

- wspieranie rozwoju dziecka uzdolnionego- improwizacja wokalna

Operacyjne: (dziecko…)

- potrafi zapamiętać i zaśpiewać fragmenty piosenki

- reaguje na sygnały muzyczne

- reaguje ruchem na zmianę dynamiki

- umie bawić się przy muzyce

- ilustruje ruchem słowa piosenki

- potrafi naśladować ruchy i odgłosy zwierząt w zabawie

- reaguje na polecenia nauczycielki

Metody: czynna, słowna, oglądowa

Formy pracy: zajęcie z całą grupa

Środki dydaktyczne: płyty CD z nagraniami , maskotka słoneczka, dzwonki, emblematy słoneczek

i kropelek deszczu dla dzieci, chusteczki tiulowe w czterech kolorach dla dzieci,

klocki drewniane, folia aluminiowa, odgłosy zwierząt: kaczka, kura, kurczątko, baranek,

kogut, koszyk wiklinowy, podkład muzyczny na CD do marszu i podskoków , ilustracje

zwierząt, maskotki zwierząt: kura, kaczka, baranek, kurczątko, kogut, zajączek,

kartki papieru z ,,ukrytymi” słoneczkami , kredki woskowe ,podkładki,

Literatura: ,,A czy wy tak potraficie?” Maria Wieman

,,Metodyka wychowania muzycznego w przedszkolu” Dorota Malko

Materiały warsztatowe KLANZA

,,Przedszkolaki bawią się i śpiewają” Józefa Lenartowska

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

I. Powitanie - Zabawa ,,Dzień dobry wiosenne słoneczko”

Dzieci siedząc w kole przekazują sobie bez słów słoneczko-maskotkę wraz ze swoim uśmiechem.

II.

  1. Słuchanie piosenki ,,Świeci słoneczko” muzyka :L. Miklaszewski, słowa: H. Kruk

śpiewanej przez nauczycielkę :

1. Świeci słoneczko złote, 2. Grzeje słoneczko jasne

wieje wiosenny wiatr pada wiosenny deszcz.

i każdy ma ochotę Urosną śliczne kwiaty

wędrować sobie w świat.] bis my urośniemy też. ] bis

- 4l.- omówienie treści piosenki

- 5l.- próby wymyślania określeń do ,,słoneczka” ( złote, jasne) oraz ,,deszczu” ( wiosenny, ciepły)

2. Zabawa muzyczno- rytmiczna ,,Słońce i deszcz” z reakcją na sygnał muzyczny.

Pomoce: emblematy słoneczek i kropelek deszczu dla dzieci, dzwonki, bębenek, podkład na CD

do marszu , folia aluminiowa, klocki drewniane,

Dzieci zostają oznaczone przed zajęciami emblematami ,,słoneczek”- 5 latki ,

,,kropelek deszczu”- 4 latki. Dzieci maszerują do muzyki po obwodzie koła, na przerwę w muzyce

zatrzymują się. Każda grupa ma inny sygnał do wejścia do koła. ,,Słoneczka” wywołują dźwięki

dzwonków ( gra nauczycielka). Po ich usłyszeniu wchodzą do koła i wyklaskują rytm przy

równoczesnym wypowiadaniu słów:

świe- ci sło- necz- ko zło- te

Dzieci mogą klaskać w dłonie przed sobą, nad głowami.

Drugą grupę wywołuje sygnał bębenka . ,,Kropelki deszczowe” wchodzą do środka koła

i wyklaskują rytm z tekstem:

pa- da , pa-da, pa- da deszcz

Dzieci klaszczą w dłonie, w podłogę, wytupują rytm.

Przy powtórzeniu zabawy dzieci wystukują rytm na klockach, foli aluminiowej.

3.Zabawa ilustracyjna do piosenki ,,Świeci słoneczko”

Pomoce: podkład muzyczny do piosenki

1. Świeci słoneczko złote, - dz. podnoszą ręce w górę i machają dłońmi

wieje wiosenny wiatr - kołyszą ramionami

i każdy ma ochotę - maszerują w miejscu

wędrować sobie w świat.

2. Świeci słoneczko jasne - naśladują świecące słoneczko

pada wiosenny deszcz . - pokazują spadanie kropelek deszczu

Urosną śliczne kwiaty, - podnoszą się powoli do góry

my urośniemy też. - pokazują na siebie i wyskakują w górę

4. Zabawa ,,Rosnące kwiaty” z reakcją na zmianę dynamiki.

Pomoce: chustki tiulowe , utwór ,,Sally Garden”- materiały KLANZA,

Dzieci otrzymują po jednej chustce ,którą zgniatają w dłoniach i gdy muzyka jest cicha

przysiadają po całej sali zamieniając się w drzemiące kwiaty. Gdy usłyszą muzykę głośną-

podnoszą się , ,,kwiaty powoli rosną i rozkwitają” - dzieci otwierają delikatnie dłonie

z chustkami.

5.Zagadki słuchowe ,,Co dzieci włożyły do koszyka wielkanocnego?”

Pomoce: nagrane odgłosy : kury, koguta, kurczątka, kaczki, baranka, maskotki zwierząt, koszyk

Dzieci siedzą w kole, na środku są rozłożone maskotki zwierząt (kura, kurczątko, kogut, kaczka

baranek.). Dzieci słuchają odgłosów, odgadują i wyszukują odpowiednią maskotkę i wkładają

do koszyka.

6.Zabawa ,,Wielkanocne igraszki” z reakcją na przerwę w muzyce i ćwiczeniem ortofonicznym.

Pomoce: ilustracje kury, kurczątka, kaczki, koguta, zająca, podkład muzyczny do podskoków,

Dzieci poruszają się po sali zgodnie z akompaniamentem. W przerwie naśladują sposób

poruszania się i odgłos wydawany przez zwierzęta, które wskazuje nauczycielka na obrazku.

7.Improwizacja wokalna ,,Życzenia wielkanocne”

Pomoce: maskotka zajączka

Dzieci siedzą w kole , maskotka zająca leży na środku. Dziecko chętne do zaśpiewania życzeń

zabiera zająca i improwizuje.

Propozycje życzeń : ,,Wesołych, wesołych, wesołych Świąt!”

,,Kolorowych i wesołych wielkanocnych Świąt!”

III. Zakończenie zajęć- ,,Pisanka- niespodzianka”

Pomoce: pisanki z kartki z podklejonymi z tyłu słoneczkami w formie uśmiechniętej buzi,

kolorowe kredki woskowe, podkładki,

Dzieci siadają do stolików na których mają rozłożone i podpisane ,,zaczarowane pisanki”

Nauczycielka śpiewa piosenkę ,,Świeci słoneczko” ( chętne dzieci dołączają się do śpiewu),

a dzieci w tym czasie kolorują całą pisankę woskową kredką- wyczarowując wzór na pisankach

w postaci ,,słonecznego” uśmiechu. Dzieci przechodzą na dywan z pisankami, siadają w kole

i słuchają melodii poznanej piosenki. Nauczycielka dziękuje dzieciom za udział w zajęciu.

Opracowała: Dorota Trzepacz

nauczycielka z Przedszkola nr 16

w Bielsku--Białej


