Wiosenne zabawy przy muzyce. Scenariusz zajęcia z elementami metody C. Orffa
Cele:
-Dziecko zna słowa i melodię piosenki „Cieszymy się”
-potrafi zagrać rytm refrenu piosenki na wybranym instrumencie
-potrafi poruszać kwiatami w rytm słuchanego Mazurka a -moll F. Chopina
-doskonali umiejętność łączenia ruchu z muzyką
-rozwija inwencję twórczą i poczucie rytmu.
Środki dydaktyczne:
grzechotki( puszki wypełnione grochem, ryżem), gazety, chustki, piórka, instrumenty perkusyjne, obrazki /bocian, żaby, pszczoły/, płyty z utworami muzycznymi
Przebieg zajęcia:
1.Przywitanie. Dzieci chodzą po sali w rytm muzyki , na przerwę w muzyce zatrzymują się witając z napotkanym kolegą słowami Witam ciebie ! Cześć! Hej!
Witam-uderzanie dłońmi o kolana
Ciebie- klaskanie
Cześć- podanie dłoni
Hej! - machanie
2.Zabawa „Szybko -wolno”- reagowanie ruchem na zmianę tempa.
3. Wiosenny taniec kwiatów przy utworze F. Chopina Mazurek a-moll
Uczestnicy siedzą w kole. Każdy uczestnik trzyma kwiaty w prawej i lewej ręce. Dłonie odsunięte od siebie. Dzieci wsłuchując się w utwór poruszają kwiaty ,a na tryl w muzyce „ kręcą pętelki”.
4.Zbliża się wiosna ,dlatego zapraszam was do zabawy przy wiosennej piosence „ Cieszymy się”.
Dzieci podczas zwrotki idą po kole i śpiewają piosenkę, podczas refrenu zatrzymują się i grają na instrumencie perkusyjnym.
5.Taniec z piórkiem.(Muzyka z filmu „Doktor Żywago”)
Każdy szuka różnych możliwości tańca z wyeksponowaniem rekwizytu. Można piórko podrzucać, łapać, opadać razem z nim na podłogę, kołysać na dłoni itp.
6.Piórkowy masaż w parach.
Jeden z uczestników otrzymuje dwa piórka, które trzyma w obu dłoniach masuje kolegę, następnie przekazuje piórka drugiemu dziecku. Dziecko głaszcze kolegę po dłoniach, delikatne dotykanie twarzy jednocześnie dwoma piórkami w rytm muzyki.
7.Piórka na chuście.
Improwizacja ruchowa w parach. Piórka można podrzucać, delikatnie unosić lub opuszczać w dół, ukrywać między rogami chusty, mogą się ślizgać po chuście, wyfruwać z niej itp.
8. Zabawa przy piosence „Gęsi i piórka”
Dwie drużyny chłopców i dziewcząt ustawiają się za prowadzącymi. W czasie zwrotki wszyscy idą gęsiego za przewodnikiem. Podczas refrenu wszyscy rozpraszają się i wirują po całej sali. Na słowa „białe piórka” dziewczynki kucają, „ szare piórka” -kucają chłopcy. Na słowa „ mała chmurka” wszyscy wstają i rysują w powietrzu małą chmurkę. Na przygrywkę szybko ustawiają się za swoim przewodnikiem.
9.Wiosenna orkiestra. Dyrygent pokazuje , która grupa ma śpiewać, grać.
Na wiosennej łące można usłyszeć muzykę. Podział dzieci na zespoły.
a) Dzieci śpiewają naśladując głosy zwierząt: żaby, bociany, pszczoły..
b) Dzieci grają na instrumentach: grzechotki( puszki o różnym brzmieniu), gazety.
10.Ilustrowanie ruchem treści wiersza „ Deszczyk”.
Pada, pada, deszczyk
Wieje, wieje wiatr./2X
Błyskawica, grzmot/2X
A na niebie kolorowa tęcza.
a) Ze zmianą dynamiki ( głośno- cicho)
Pierwsze dwa wersy cicho,
3i4 wers głośno,
piąty wers umiarkowanie..
11.Wiosenny taniec na łące Nimf i Rycerzy.
Dziecko reaguje ruchem na zmiany w muzyce. Dziewczynki tańczą z chustami, chłopcy wystukują rytm dłońmi poruszając się krokiem rycerzy.
12. Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę.