KONSPEKT LEKCJI z wychowania fizycznego Temat: Aerobik – nauka układu ćwiczeń przy muzyce.
Klasa: III C
Liczba ćwiczących: 17 dziewcząt
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Czas: 45 minut
Sprzęt i przybory: odtwarzacz CD, płyty z muzyką do zajęć aerobiku, maty.
Cele lekcji w zakresie:
Umiejętności:
- umie dostosować ruch do muzyki
- umie wykonać podstawowe kroki (step touch, step out, grapevine, heel back, v step)
- umie łączyć poszczególne kroki w jedną całość wraz z pracą ramion
- potrafi wykonać i powtórzyć układ choreograficzny Wiadomości:
- zna komendy i nazewnictwo podstawowych kroków
- zna ćwiczenia kształtujące mięśnie ud, brzucha i pośladków
- zna ćwiczenia kształtujące mięśnie ramion
- dostrzega pozytywną rolę muzyki na lekcjach wychowania fizycznego Sprawności:
- rozwinie siłę mięśni nóg i pośladków
- wzmocni siłę mięśni ramion i brzucha
- poprawi kondycję i rozwinie koordynację ruchową przy muzyce Wychowawczym:
- doceni zdrowotne walory aktywności ruchowej
- przyjmie prawidłową postawę ciała podczas ćwiczeń
- współuczestniczy w organizacji zajęć Metody: naśladowcza –ścisła, odtwórcza.
CZĘŚĆ LEKCJI
ZADANIA SZCZEGÓŁOWE
UWAGI O
REALIZACJI
1.CZĘŚĆ WSTĘPNA:
• zorganizowanie
1. Zbiórka w siadzie skrzyżnym
Siad skrzyżny do N
grupy
2. Powitanie
• motywacja
3. Sprawdzenie gotowości uczniów do
zajęć
4. Podanie tematu lekcji
5. Zachęcenie do udziału w lekcji
6. Pogadanka na temat ogólnego
znaczenia pojęcia - fitness
Fitness to zdrowy
styl życia, dbałość
o zdrowie(w ujęciu
szerokim – dobre
samopoczucie
fizyczne,
psychiczne), moda
na zdrowie, dbałość
o urodę i
harmonijną budowę
ciała, szacunek do
własnego
organizmu i jego
potrzeb, wreszcie
sport.
• rozgrzewka
1. Marsz w miejscu:
(przygotowanie
organizmu do
• 1-8 PN marsz, wymach RR z dołu w Rozsypka
wysiłku)
górę (wdech – wydech)
(szachownica)
• 1-8 PN marsz, skłony głowy w P i L
przodem do N
Ćwiczenia
2. Step - out (szeroki rozkrok i akcent z przygotowujące
dotykaniem podłoża palcami stóp): organizm do
wysiłku,
• 1-8 krążenia barków w tył
rozgrzewające
• 1-8 krążenia barków na przemian w tył mięśnie NN, RR i (PB, LB)
pośladków
• 1-8 krążenia RR (na zewnątrz przed sobą)
• 1-8 krążenia RR (do wewnątrz przed sobą)
•
1-8 wymachy RR na przemian (PR, LR)
z boku w przód
•
1-8 wymachy RR (obu jednocześnie) z
boku w przód)
•
1-8 wymachy RR na przemian (PR, LR)
z boku w górę
•
1-8 wymachy RR (obu jednocześnie) z
boku w górę
3. Step – touch (krok dostawny):
• 1-8 wyrzut RR (obu jednocześnie) góra, dół
• 1-8 wyrzut RR na przemian (PR, LR) góra, dół
• 1-8 wyrzut RR (obu jednocześnie) w przód na 1-2, na 3-4 skrzyżuj dłonie na barkach
• 1-8 wyrzut RR (obu jednocześnie) w górę na 1-2, na 3-4 skrzyżuj dłonie na barkach
• 1-8 ugnij RR na wysokości klatki
piersiowej na 1-2, na 3-4 wymach RR
na boki
• 1-8 klaśnij w dłonie przed sobą
•
1-8 klaśnij w dłonie za plecami
•
1-8 akcent łokieć - kolanko (PŁ – LK, LŁ – PK)
•
1-8 akcent dłoń – pięta (PD – LP, LD –
PP)
1-4 PN heel – back (pojedynczy,
2. CZĘŚĆ GŁÓWNA:
Nauka
pojedynczy, podwójny)
fragmentami, które
•
1-2 PN grapevine
nauka
połączone w całość
1-2 LN grapevine
poszczególnych
tworzą układ
1-4 PN step touch po kwadracie,
kroków
choreograficzny
•
wymach RR na przemian w bok, w górę
łączenie kroków
1-4 PN V step przód
w całość
•
1-4 PN V step tył (A step)
doskonalenie
1-4 LN heel – back (pojedynczy,
układu ćwiczeń
pojedynczy, podwójny)
1-2 LN grapevine
1-2 PN grapevine
1-4 LN step touch po kwadracie,
wymach RR na przemian w bok, w górę
1-4 LN V step przód
1-4 LN V step tył (A step)
Powtarzaj na prawą i lewą stronę aż do opanowania
Zamiana prowadzącej z nauczyciela na uczennicę.
1. Siad rozkroczny, skłon tułowia w bok, 3. CZĘŚĆ
przedramię oprzeć na podłodze, drugie Muzyka
KOŃCOWA:
ramię nad głową, wytrzymać
relaksacyjna
2. Siad prosty, ugięcie PN w kolanie i
• uspokojenie
postawienie nogi na podłodze na
Demonstrowanie
organizmu po
zewnątrz lewego kolana, skręt tułowia przez N ćwiczeń
wysiłku
w prawo i przyciągnięcie prawego
oddechowo -
• stretching przy
kolana do klatki piersiowej, wytrzymaj rozciągających
muzyce
3.Leżenie przodem, podpór na
przedramionach - unoszenie klatki
piersiowej w górę
4. Leżenie tyłem LN ugięta, PN w górze, RR trzymają
stopę, zmiana nóg
5. Siad klęczny, pośladki na piętach-przesuwamy tułów do przodu, RR w
przód, nie odrywając pięt od
pośladków
Zbiórka w siadzie skrzyżnym:
• podsumowanie zajęć
• dokonanie
• N wyróżnia grupę dziewcząt aktywnych ewaluacji zajęć
podczas zajęć
czynności
organizacyjno -
Porządkowanie sali po zajęciach.
porządkowe
Opracowała: mgr Małgorzata Ganobis