KONSPEKT Z RYTU MUZYKI I TANIECA
TEMAT: Aerobik - nauka pojedynczych elementów układu.
Cele główne lekcji: Nauka układu tanecznego
- umiejętności : uczeń umie pojedyncze elementy układu,
uczeń umie połączyć pojedyncze elementy układu w całość,
uczeń umie dostosować tempo do muzyki,
uczeń umie sam wykonać układ taneczny.
- sprawności : uczeń nabiera koordynacji ruchowej,
- wiadomości : uczeń zna poszczególne elementy układu.
- wychowawcze : uczeń wykazuje chęć do podnoszenia swojej sprawności fizycznej,
uczeń dba o bezpieczeństwo swoje i współćwiczących.
KLASA: II h, b
DATA: 25.04.2005
MIEJSCE ZAJĘĆ: sala gimnastyczna
POMOCE DYDAKTYCZNE: odtwarzacz CD, muzyka
PROWADZĄCY: Sołtykiewicz Kamil
PRZEBIEG LEKCJI
LP. |
TOK LEKCJI |
ZADANIA SZCZEGÓŁOWE |
CZAS |
METODY I FORMY |
UWAGI |
1. |
Ćwiczenia organizacyjno - porządkowe. |
Zbiórka, powitanie, sprawdzenie gotowości do zajęć, podanie tematu lekcji, omówienie znaczenia rozgrzewki i bezpieczeństwa w czasie zajęć.
|
2' |
frontalna
pogadanka |
|
2. |
Ćwiczenia kształtujące. |
Uczeń wykonuje ćwiczenia przy muzyce: - wzmacniające i rozgrzewające mm RR i NN, - krążenia ramion w przód i tył, naprzemianstronne, - podskoki na LN i PN, - wymachy naprzemianstronne RR i NN, - w marszu: wymachy nóg do wyprostowanych RR, - odrzuty RR w bok, - wymachy i wypady NN do przodu i w bok, - w rozsypce: krążenia głowy, - T, - bioder, - stawami kolanowymi i skokowymi, - skłony T do przodu, - ćw. rozluźniające i rozciągające.
|
8' |
frontalna
naśladowczo-ścisła |
|
3. |
Część główna - realizacja tematu lekcji.
|
Marsz - wznos ramion bokiem w górę, opust bokiem w dół 1-8 step tacz od prawej nogi w prawo 1-4 krok skrzyżny w prawo 5-8 krok skrzyżny w lewo 1-4 obrót w prawo 5-8 obrót w lewo 1-8 step tacz l -8 step tacz w prawo po kwadracie 1-8 step tacz z piętą o pośladek 1-8 step tacz z piętą o pośladek po kwadracie 1-8 „gwiazda" w lewo 1-4 marsz w miejscu od lewej nogi 1-8 wznos lewego kolanka do prawego łokcia - podskoki na prawej nodze 1-4 marsz od lewej nogi w przód l, 2, 3 na 4 prawe kolano w górę i klaśnięcie w dłonie z przodu 5-8 marsz od prawej nogi w tył l, 2, 3 na 4 zgięcie lewej nogi w tył (pięta do pośladka) i klaśnięcie w dłonie z tyłu l -4 powtórzyć marsz w przód 5-8 powtórzyć marsz w tył 1-4 powtórzyć marsz w przód 5-8 powtórzyć marsz w tył l -8 „V" od lewej nogi - ramiona w przód, powrót do tyłu - ramiona w tył, powtórzyć 2 razy l -8 „V" od prawej nogi — ramiona w przód, powrót do tyłu — ramiona w tył, powtórzyć 2 razy 1-4 prawa noga w bok, ramiona w górę w skos w lewo 5-8 lewa noga w bok, ramiona w górę w skos w prawo 1-4 prawa noga w bok, ramiona w dół w skos w lewo 5-8 lewa noga w bok, ramiona w dół w skos w prawo 1-4 obrót w prawo 5-8 obrót w lewo 1-4 czacza 2 razy prawą nogą w przód, czacza 2 razy lewą nogą w przód 5-8 mambo prawą nogą w przód, prawe ramię w przód, obrót przez prawe ramię w tył, czacza 2 razy prawa nogą 1-4 mambo lewą nogą, lewe ramię w przód, obrót przez lewe ramię w tył, czacza 2 razy lewą nogą 5-8 mambo prawą nogą, prawe ramię w przód, obrót przez prawe ramię w tył, czacza. 2 razy prawa nogą.
TAŃCZYMY CAŁY UKŁAD OD POCZĄTKU DO KOŃCA
|
23' |
zadaniowo - ścisła
analityczna
syntetyczna
|
- powtarzam całość dla utrwalenia
- powtarzam całość dla utrwalenia
- powtarzam całość dla utrwalenia
- powtarzam całość dla utrwalenia |
4. |
Ćwiczenia korektywne.
|
„Szczur w leżeniu przodem” - uczniowie wykonują leżenie przodem, twarzą do środka wokół środkowego koła sali gimnastycznej. Nauczyciel lub nie ćwiczący kręci szczurem dookoła swojej osi a leżący maja za zadanie unoszenie wyprostowanych rąk w górę w celu uniknięcia uderzenia przez szczura. „Szczur w leżeniu tyłem”- j.w. z tym że uczniowie wykonują leżenie tyłem nogami do środka koła. - ćwiczenia oddechowe Jogi.
|
5' |
naśladowczo-ścisła
zadaniowo-ścisła
|
Zwracam uwagę aby nikogo nie uderzyć |
5. |
Zakończenie. |
Zbiórka, sprzątanie przyrządów, ocena umiejętności uczniów, omówienie lekcji, pożegnanie.
|
2' |
pogadanka |
Szkoła bierze udział w programie promowania aktywnego trybu życia. |