Nowy Sącz dn. …………
PLAN - KONSPEKT
Do przeprowadzenia zajęć praktycznych.
TEMAT: Jazda do przodu z wykonaniem skrętu w prawo, lewo, zatrzymanie pojazdu
hamulcem roboczym.
CELE:
a) poznawczy - zapoznanie z zasadami obowiązującymi podczas jazdy do przodu, wykonywania skrętu w prawo, lewo, oraz zatrzymania pojazdu hamulcem roboczym,
b) kształcący - wykształcenie prawidłowych nawyków i umiejętności dotyczących właściwego, zgodnego z przepisami ruchu drogowego zachowania się podczas jazdy w ruchu miejskim,
c) wychowawczy - kształtowanie nawyków bezpiecznego wykonywania manewrów oraz kształtowanie kultury jazdy.
METODA: Pogadanka powtórzeniowa, objaśnienie, ćwiczenie, pogadanka
podsumowująca.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: pojazd, „pomocnik instruktora”
MIEJSCE:
Etap I - plac manewrowy,
Etap II - ulice miasta.
CZAS: 1 x 60'
LITERATURA: „Kodeks drogowy”, „Metodyka instruktora nauki jazdy”.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Instruktaż wstępny:
Wyjaśnić sposób wykonywania zaplanowanych manewrów z uwzględnieniem poruszania się po drogach jedno i dwukierunkowych,
Wywołać zaangażowanie emocjonalne poprzez wspólne omówienie trasy przejazdu i manewrów na niej wykonywanych,
Zapoznać z przepisami BHP przy obsłudze pojazdu, oraz wykonywanych manewrach: podczas jazdy do przodu utrzymywać prostą linię jazdy, przed wykonaniem skrętu w prawo lub lewo upewnić się o możliwości bezkolizyjnego wykonania manewru, odpowiednio wcześniej zasygnalizować zamiar wykonania manewru, hamować w sposób niepowodujący zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia.
Instruktaż bieżący:
Przed przystąpieniem do jazdy kursant samodzielnie wykonuje czynności przygotowujące pojazd do jazdy: pod pokrywą silnika wskazuje: zbiornik płynu hamulcowego, zbiornik płynu chłodzącego, zbiornik płynu spryskiwacza, wlew oleju, wskaźnik poziomu oleju. Sprawdza działanie świateł zewnętrznych pojazdu oraz działanie sygnału dźwiękowego.
W trakcie jazdy zapobiegam wykonaniu błędnych czynności,
Na bieżąco zwracam uwagę na popełnione błędy,
Kontroluję wykonywanie łącznych czynności przy wykonywaniu manewrów,
Zwracam uwagę na zachowanie odpowiedniej prędkości i kulturę jazdy.
Instruktaż końcowy:
Ocena pozytywnie wykonanych manewrów i czynności,
Zwrócenie uwagi na błędy,
Wspólne omówienie jazdy,
Podanie tematu następnych zajęć.
WSKAZÓWKI METODYCZNE:
Stosować zasadę przemienności i stopniowania trudności,
Polecenia podawać z wyprzedzeniem,
Stopniowo usamodzielniać kursanta w podejmowaniu decyzji i wykonaniu zadań.
OPRACOWAŁ
Waldemar ŁASTOWSKI
1