my sie zimy nie boimy


Scenariusz zajęcia dla dzieci 4 - 5 letnich

Opracowała : mgr Dorota Szmytkowska

Przedszkole Nr 34 w Bydgoszczy

Temat kompleksowy : „ My się zimy nie boimy i wesoło się bawimy „

Temat zajęcia: „ Przepis na zimę „

Cel główny : - stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia

- kształtowanie umiejętności wyrażania uczuć w różnych

formach ekspresji : językowej , muzycznej, ruchowej i

plastycznej

Cele operacyjne :

Dziecko - rozpoznaje i nazywa aktualną porę roku : zima

- określa cechy i zjawiska atmosferyczne zimowej pogody

- wypowiada się na określony temat

- ilustruje ruchem zabawy zimowe

- potrafi korzystać z własnej wyobraźni podczas

interpretacji ruchowej , muzycznej , słownej, plastycznej

- prawidłowo porusza się w rytm muzyki

- bierze aktywny udział w zabawach

- koncentruje się na wykonywanych zadaniach

- zgodnie współdziała w grupie

- rozwija sprawności manualne

Metody : podające - rozmowa , wiersz , objaśnienia

eksponujące - obserwacja i pokaz

problemowe - zadań do wykonania

praktyczne - samodzielnych doświadczeń

Formy pracy : zespołowa , indywidualna

Formy aktywności dziecka : - językowa, ruchowa, muzyczna , plastyczna

Środki dydaktyczne : sylwety ( chmura , wiatr , kot ,wrony , płatki śniegu , zając, krasnal ) i plansza do wiersza ( podwórko wiejskie, w tle pole, las, strumyk ) , płyta z piosenką „ Zima, zima „ , białe prześcieradła , duża lalka przebrana w biało - srebrny strój , symbole pogodowe na rzepy różnych pór roku , papierowe śnieżynki , 2 kartki papieru dla każdego dziecka , płyta z muzyką o zróżnicowanym tempie , arkusze folii spożywczej lub aluminiowej naklejone na kartce z bloku technicznego , patyczki, pędzelki , klej ,wiórki kokosowe

Przebieg zajęcia :

  1. Rozwiązanie zagadek o tematyce zimowej :

Mróz maluje szybki ładnie. Gdy panuje zima,

Zawitała śnieżna pani. to on mocno trzyma.

Drogę nam zasypała Pokrywa wodę

białymi płatkami ? zręcznie i szybko

- p. zima lodową szybką ?

- mróz

Zgadniesz treść zagadki

Gdy pomyślisz nieco :

Jakie białe gwiazdki

Zimą z nieba lecą ?

- śnieg

  1. Słuchanie wiersza pt . „ Jedzie zima „ Cz. Janczarski

  2. Rozmowa na temat treści wiersza . Dzieci określają cechy zimowej pory roku.

  3. Zabawa ruchowa „ Kulig „

Dzieci przy piosence „ Zima, zima „ improwizują sannę . Poruszają się w różnych kierunkach sali , omijając przeszkody. Na przerwę w muzyce - zmiana prowadzącego kulig i kierunku poruszania się .

  1. Zabawa rozwijająca logiczne myślenie „W krainie Królowej Śniegu „

Dzieci „ dojeżdżają „ do krainy śniegu i lodu - królestwa p. Zimy ( rozłożone na dywanie białe prześcieradła i folie , po środku ustawiona duża lalka - p. Zima oraz porozkładane kartoniki z symbolami pogodowymi z różnych pór roku )

Zadaniem dzieci jest dobranie wyłącznie symboli pogodowych związanych z zimą - dz. nazywają je i doczepiają do stroju lalki .

  1. Improwizacja muzyczno - ruchowa „ Wirujące śnieżynki „ połączona z ćwiczeniem oddechowym .

Nauczyciel rozsypuje z worka papierowe śnieżynki - dz. obserwują ich ruch opadania i wznoszenia pod wpływem ruchu powietrza .

Dzieci poruszają się zgodnie z muzyką , naśladując taniec płatków śniegu na wietrze - reakcja na tempo szybkie i wolne . Gdy muzyka milknie opadają z jednoczesnymi obrotami dookoła siebie , aż do przysiadu .

- ćwiczenie oddechowe - dzieci trzymają za koniec płatek śniegu i dmuchają w taki sposób , aby wprawić w ruch ( zmiana : zdmuchiwanie śnieżynki z dłoni )

  1. Zabawa słowna „ Zimą lubię ….. „ - dzieci logicznie kończą zdanie ,

podając swoje propozycje .

  1. Zabawy ruchowe „ Szaleństwa na śniegu „

- jazda na nartach - dzieci stają na kartkach papieru i imitują sposób poruszania się na nartach

- skoki przez zamarznięte kałuże - skoki przez rozłożone na dywanie kartki - przejście na drugą stronę dywanu

- lepienie i rzuty śnieżkami - dzieci zgniatają kartki w kule i na sygnał rzucają w kolegę, a następnie do celu - kosz

- „ sopelki „ - podskoki do najwyżej zwisającego sopla

- wykonanie orła śniegu

  1. Praca plastyczna „ Srebrny bałwanek „ - rysowanie paznokciem ,

patyczkiem lub końcówką pędzla bałwana na przygotowanych arkuszach folii spożywczej lub aluminiowej , uzupełnienie powierzchni pracy płatkami śniegu ( malowanie klejem plam lub kształtu gwiazdek i posypywanie wiórkami kokosowymi ) .

Wiersz ( fragment )

„ Jedzie zima „

Cz. Janczarski

Przypłynęła chmura sina .

Od północy wiatr zacina.

Kot wyjść z domu nie ma chęci.

Coś się tam na dworze święci !

Kraczą wrony na parkanie :

- Jedzie zima, groźna pani !

I już lecą z nieba śnieżki,

Zasypują drogi, ścieżki ,

pola i podwórka ,

dach i budę Burka .

Kraczą wrony na jabłoni :

- Jedzie zima parą koni !

Mróz ściął lodem brzeg strumyka.

Zając z pola w las pomyka.

Krasnalowi zmarzły uszy ,

już spod pieca się nie ruszy !

Kraczą wrony na brzezinie :

- Oj, nieprędko zima minie !


