6200


SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Opracowała: Romana Skwarek - Głowacz

Grupa wiekowa: sześciolatki

Temat kompleksowy:

Woda

Temat szczegółowy:

Obieg wody w przyrodzie

Cele operacyjne:

Dziecko:

Pomoce:

alfabet ruchomy dla każdego dziecka, globus i mapa Polski, ilustracje do opowiadania, instrumenty perkusyjne, cytryna, pomarańcza, mech, goździk, naczynie z wodą, waga, magnetofon i kaseta.

Przebieg:

  1. Rozwiązywanie zagadek:

„Służy do picia, „Co to jest drodzy moi?

służy do mycia, w studni - dudni,

bez niej na ziemi w rzece - ciecze,

nie byłoby życia” w stawie - stoi”

Ułożenie z liter ruchomego alfabetu hasła będącego rozwiązaniem zagadki.

  1. „ W poszukiwaniu wody”

  1. Słuchanie opowiadania nauczycielki ilustrowanego obrazkami „Wędrówka kropelki wody” na podstawie utworu H. Bechlerowej pt. „Jedna srebrna kropla”.

  1. Ułożenie na tablicy z elementów obrazów przedstawiających obieg wody w przyrodzie (praca w zespołach). Swobodne wypowiedzi dzieci na temat powstałych obrazów oraz przydatności wody w życiu człowieka.

  1. Zabawa ruchowa przy muzyce „Słońce - mróz”.

Dzieci są kropelkami wody. Na hasło „słońce” kropelki wesoło poruszają się w strumyku w rytm muzyki. Na hasło „mróz” strumyk zamarza, muzyka cichnie a dzieci zatrzymują się i stoją nieruchomo.

  1. Rytmizacja porzekadła „Zimna woda zdrowia doda”

Wystukiwanie rytmów na instrumentach perkusyjnych (powtarzając po nauczycielce).

Tworzenie przez dzieci własnych rytmów ilustrujących porzekadło.

  1. Wykonanie doświadczenia wskazującego na obecność wody w owocach i roślinach:

Rozmowa na temat zaobserwowanych zjawisk.

SCENARIUSZ ZAJĘCIA

Opracowała: Romana Skwarek-Głowacz

Grupa wiekowa: cztero-, pięciolatki

Temat: „Ciągle pada - zabawy badawcze z wodą”

Cele operacyjne:

Dzieci:

Pomoce:

Przebieg:

  1. „Pada deszcz” - zabawa ilustrująca treść piosenki wg KLANZY.

  1. Zagadka słuchowa „Co słyszysz?”- odróżnianie dźwięków dochodzących zza parawanu (kapanie wody, przelewanie, stukanie kropel wody itp.) Następnie dzieci same tworzą „Deszczową muzykę.

  1. Słuchanie opowiadania pt. „Niezwykłe przygody kropelek wody”.

  1. Układanie na podstawie usłyszanego opowiadania wg właściwej kolejności obrazków przedstawiających kolejne etapy krążenia wody w przyrodzie.

  1. Zabawa „Jaka jest woda?”

Próbowanie przegotowanej wody, wnioski: woda jest bezbarwna, przezroczysta, bez zapachu, bez smaku.

  1. „Taniec kropelek” - improwizacja muzyczno-ruchowa. Dzieci biegają po sali przy muzyce. W miarę nasilania się dźwięków muzyki, łączą się w pary, następnie w trójki, czwórki i na umówiony sygnał wykonują przysiad - muzyka cichnie.

  1. „Skąd się biorą krople deszczu?”

Nauczycielka umieszcza w szklance gorącą wodę i przykrywa talerzem. Dzieci obserwują parowanie wody, osiadanie pary na talerzyku i skraplanie jej.

  1. Zabawa badawcza „Co pływa a co tonie?”

Dzieci wrzucają do akwarium napełnionego wodą różne przedmioty. Wysuwają wnioski: ciężki przedmiot tonie a lekki pływa.

  1. Zabawa integracyjna „Fale na morzu”

Dzieci chwytają folię w obie ręce i poruszają nią zgodnie z instruktażem nauczyciela, tworząc ogromne fale na morzu, małe fale aż do uspokojenia morza.

10.Zabawa relaksacyjna „Jesteśmy wodą”

Dzieci relaksują się do muzyki w pozycji leżącej w czasie trwania muzyki słuchają opowiadania nauczyciela, wyobrażają sobie, że są małym źródełkiem, górskim potoczkiem, rzeczką, kapuśniaczkiem itp.

11.Praca plastyczna „Jak wygląda świat kiedy pada deszcz?”

Malowanie gąbkami moczonymi w farbie, uzyskanie efektu zamazanych

konturów.

12.Krąg kończący spotkanie - dzieci wybierają odpowiednią minkę oceniając

czy podobało im się zajęcie.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Opracowała: Romana Skwarek - Głowacz

Grupa wiekowa: 4,5-latki

Temat kompleksowy: Woda

Temat szczegółowy: Co rozpuszcza się w wodzie?

Cele operacyjne:

Dziecko:

Pomoce:

Przebieg:

  1. Odkrywanka obrazkowa „Nad brzegiem jeziora” (praca w dwóch zespołach)

Jeden zespół dzieci odkrywa obraz przedstawiający czyste jezioro i jego okolice, a drugi zespół jezioro zanieczyszczone.

  1. Przeprowadzenie doświadczenia „Co rozpuszcza się w wodzie?”

Na stolikach stoją szklanki z wodą i miseczki z mąką, solą, cukrem, kminkiem i kaszą. Dzieci do każdej szklanki wsypują inny produkt, mieszają i obserwują co się będzie działo. Podczas rozmowy na temat wykonywanych doświadczeń okazuje się, że są produkty, które rozpuszczają się w wodzie, tworzą zawiesiną, oraz wcale się nie rozpuszczają. Nauczycielka zadaje pytania: Jak można rozpoznać, w której szklance jest cukier lub sól? Dzieci dochodzą do wniosku, że można spróbować wodę. Uświadamiamy dzieciom, iż woda rozpuszcza różne substancje w tym również szkodliwe, których nie można zobaczyć, a mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka, zwierząt i roślin. Przypominamy zasady higieny np. picie wody tylko po przegotowaniu.

  1. Zabawa ruchowa „Kropla goni kroplę”

Dzieci otrzymują znaczki - kroplę z umieszczoną na niej figurą geometryczną. Biegają po sali w rytm muzyki, a gdy muzyka milknie dobierają się w zespoły o takich samych znaczkach.

  1. Konkurs rysunkowy „Narysuj swój dom, w którym zabrakłoby wody”.

  1. Zagadki rysunkowe „Komu i do czego potrzebna jest woda”

Dzieci losują ilustracje i odszukują na nich sytuacje, w których wykorzystywana jest woda. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat wykorzystania wody w gospodarstwie domowym. Zwrócenie uwagi na konieczność oszczędzania wody.

  1. Założenie klubu „Czysta kropelka”.

Każde dziecko otrzymuje od nauczycielki sylwetę niebieskiej kropelki.


