Scenariusz zajęć rozwijający mowę i myślenie dzieci 4- letnich
Zabawy Eskimosów
.
TEMAT KOMPLEKLOWY: „W krainie wiecznych śniegów”
TEMAT DNIA: „ Zabawy Eskimosków”
CELE KSZTAŁCĄCE :
- aktywizowanie więzi i pozytywnych relacji w grupie
- rozwijanie ekspresji słownej , ruchowej i rysunkowej
- rozwijanie spostrzegawczości
- zapoznanie dzieci z właściwościami lodu
- kształcenie umiejętności uważnego obserwowania i wyciągania wniosków
- utrwalanie nazw kolorów
- rozwijanie twórczej wyobraźni podczas szukania skojarzeń
PRZEBIEG ZAJĘĆ :
1. Wspólne powitanie dzieci
„Witam Was, wszyscy są, powitania nadszedł czas.
Jestem ja, jesteś ty i ty i ty, raz, dwa, trzy”
2. „Lot samolotem na daleką północ” - zabawa - taniec integracyjny
Dzieci naśladują gesty nauczycielki dostosowane do charakteru melodii:
- włączenie silników (obrót dwa razy prawą i dwa razy lewą ręką)
- zapiecie pasów (ręce skrzyżowane na ramionach)
- wyglądanie przez okienko (ręce skrzyżowane na ramionach i uniesione nad głową)
- lot (ręce rozłożone, marsz po sali, młynek dłońmi)
- lądowanie (ślizg rękoma nad podłogą)
CEL OPERACYJNY: Dziecko potrafi wyzwolić swoje pozytywne emocje.
3. „Lodowy odcisk” - zagadki
Dzieci otrzymują odciski różnych przedmiotów w masie solnej. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie i odnalezienie, co to za przedmiot.
CEL OPERACYJNY:
Dziecko potrafi dopasować odciśnięty kształt do przedmiotu.
Dziecko potrafi słuchać wypowiedzi kolegów.
4. „Zabawa z lodem” - doświadczenie
Dzieci otrzymują kostki lodu w miseczkach. Następnie dotykają, obserwują co dzieje się z lodem, gdy bierze się go do rąk, gdy wkłada się go do wody.
CEL OPERACYJNY:
Dziecko potrafi uważnie obserwować i wyciągać wnioski.
Dziecko potrafi wymienić właściwości lodu.
Dziecko wie, co to jest lód.
5. „Łowienie rybek” - ćwiczenie z magnesem Dzieci kolejno otrzymują wędkę z magnesem, za zadanie mają złowić jedną rybkę.
Dzieci opisują słowami wygląd swojej rybki (jaki ma kolor, wielkość itp.)
CEL OPERACYJNY:
Dziecko potrafi koordynować swoje ruchy.
Dziecko potrafi opisać słowami wygląd rybki.
Dziecko potrafi czekać na swoją kolej.
6. „Chmura jak góra?” - zabawa w skojarzenia, szukanie podobieństw Nauczyciel pokazuje plakat przedstawiający różnego kształtu chmury. Dzieci obserwują i szukają podobieństw. Następnie nauczyciel rozdaje popcorn, dzieci obserwują swoje ziarenko popcornu i zastanawiają się do czego jest ono podobne. Dzieci konsumują swoje ziarenka.
CEL OPERACYJNY:
Dziecko potrafi twórczo myśleć.
7. „Kra lodowa”- praca graficzna, rysunek kreatywny
Dzieci wybierają sobie jeden odłamek kry lodowej ( kartonu), odrysowują na papierze kontury i dorysowywują kredkami jakieś elementy, aby powstał ciekawy obrazek, postać, przedmiot itp.
CEL OPERACYJNY :
Dziecko potrafi przekształcić figurę w ciekawy obrazek.
Dziecko potrafi przedstawić swój oryginalny pomysł w formie plastycznej.
Opracowala: Anna Podolak