zima scenariusz


 

Krąg tematyczny: ZIMA W PEŁNI

Temat dnia: CO WIEMY O ZIMIE?

Cele ogólne:           

obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie

 kształcenie umiejętności wnioskowania

doskonalenie umiejętności klasyfikowania według określonej cechy

doskonalenie czytania ze zrozumieniem w zakresie poznanych liter

doskonalenie umiejętności dokonywania analizy i syntezy wyrazów

kształtowanie wiedzy matemat w odniesieniu do zajęć życia codziennego

rozwijanie spostrzegawczości, wyobraźni

 

Cele operacyjne:   - dziecko:

 dokonuje klasyfikacji zgromadzonych ilustracji i obrazków

wypowiada się na temat cech charakterystycznych pór roku

prowadzi rozmowę na podany temat

wchodzi w rolę w scenkach dramowych

rozpoznaje i posługuje się podstawowymi figurami geometrycznymi oraz poznanymi cyframi

czyta w zakresie poznanych liter

dokonuje analizy i syntezy wyrazów

formułuje pytania oraz odpowiedzi

estetycznie wykonuje prace plastyczne

aktywnie uczestniczy w proponowanych zajęciach grupowych  i zabawach ruchowych

zgodnie współpracuje z innymi

 

Metody:         

metody aktywne metody słowne:- pogadanka, opis

metody oparte na działaniu:- ćwiczenia, zajęcia praktyczne, zadania stawiane do wykonania

Formy:                    Ø zbiorowa grupowa indywidualno - całościowa

 

Środki dydaktyczne:    

ilustracje krajobrazów (wszystkie pory roku),  figury oraz litery do

podziału na grupy, plansza „Linia czasu”, krzyżówki (format A1),

  obrazki, mikrofon, korona, szarfy, kartoniki „TAK”, „NIE”, gry

planszowe wykonane przez dzieci, kostka matematyczna sylweta

  bałwanka oraz guziki, nagranie CD pios. „Buli”, tekst wiersza 

„Zimowa piosenka”, klej.

 

Przebieg zajęć:

1.     Powitanie - zabawa integracyjna „Witam Was”.

2.     Nawiązanie do tematyki zajęć; podział na 4 grupy według kształtów (figury gemetr. KOŁO, KWADRAT, PROSTOKĄT, TRÓJKĄT).

3.     „Krajobrazy”- wybór  grup-pór roku- odpowiednich ilustracji - 4 gr. /4 pory roku (met. tworzenia i def. pojęć).

4.     „Linia czasu” - zaznaczenie na planszy w formie koła kolejności występowania pór roku - obrazek z podpisem (met. wizualizacji).

  0x01 graphic

5.     „Pro-contra” - rozmowa 4 pór roku ( 4 gr.), wymienianie cech charakterystycznych, przekonywanie pozostałych o atrakcyjności własnej pory, argumentowanie

     (met. dyskusyjna).

6.     Zabawa ruchowa „Dzień-Noc”.

7.     „Łańcuszek skojarzeń” - hasło: ZIMA (met. twórczego myślenia).

8.     „Wywiad z Królową Śniegu” - formułowanie pytań, udzielanie odpowiedzi podczas przeprowadzania wywiadu; przestrzeganie ustalonych zasad (met. dramy-„gorące krzesło” czyli wywiad).

9.     Zabawa ruchowa ze śpiewem  „Pingwin” (met. integracyjna).

10.  Podział na 2 grupy według liter - wielkie i małe.

11. „Krzyżówka” - układanie krzyżówki do hasła głównego na podstawie ilustracji        -przeliczanie, dokonywanie analizy i syntezy głoskowej wyrazów; praca w 2 gr.

 („Akrostych” -met. twórczego rozwiązywania problemów).

 

      12. Utrwalenie piosenki pt.: „Buli” - nagranie CD

      13. „Prawda - Fałsz” - operowanie kartonikami TAK, NIE podczas udzielania

            odpowiedzi na pytania i stwierdzenia nauczyciela ( gra dydaktyczna).

                   ü Zimą dzień jest krótszy, a noc dłuższa - P

                      ü Na sankach i nartach jeździmy wiosną po trawie - F

                      ü Kiedy trwa zima, z drzew spadają kolorowe liście - F

                      ü Czapka, szalik i rękawiczki najbardziej potrzebne są zimą - P

                      ü Latem często pada śnieg - F

                      ü Sandałki i klapki to doskonałe obuwie zimowe - F

                      ü Zimą można zauważyć sople lodu - P

                      ü Niektóre zwierzęta zapadają w zimowy sen - P

                      ü Zimową porą na spacerze możemy podziwiać piękne, pachnące kwiatki - F

                      ü Zimą można zorganizować kulig - P

      14. Recytacja wiersza „Zimowa piosenka”.

      15. „Bałwanek” i „Śnieżka” - gra planszowa o tematyce zimowej wykonana przez

           dzieci - doskonalenie przeliczania, posługiwania się kostką matematyczną;

           przestrzeganie reguł i zasad ustalonych w grze (gra dydaktyczna).

       16. „Kolorowe krajobrazy zimy” - praca w programie komputerowym PAINT -

             ćwiczenia.

       17. Podsumowanie zajęć; samoocena uczniów - doczepianie sylwecie bałwanka

różnej wielkości guzików w zależności od stopnia samooceny (met. ewaluacji).


