Scenariusz zabaw przy ognisku z udziałem rodziców z okazji
ŚWIĘTA PIECZONEGO ZIEMNIAKA
Data: 29.09.2006
Grupa: 4-5-latki
Cele ogólne:
aktywne uczestniczenie w poznawaniu zwyczaju pieczenia ziemniaków
kształtowanie umiejętności pozytywnej rywalizacji
wzmacnianie więzi emocjonalnej pomiędzy członkami grupy
integrowanie rodziców dzieci z naszej grupy
Cele szczegółowe:
właściwe zachowanie się podczas zabaw
używanie zwrotów grzecznościowych
wyzwalanie aktywności i inwencji twórczej
usprawnianie koordynacji ruchowej poprzez taniec i zabawy ruchowe
Metody: twórcza, działaniowa, aktywizująca
Forma: działania indywidualne, grupowe i zbiorowe
Miejsce: ogród przedszkolny
Środki dydaktyczne:
strój Pani Jesieni, kosz z owocami i warzywami, tablica do zaznaczania punktacji, rekwizyty do konkursów (ziemniaki, nożyki, wiaderka, łyżki, patyczki, pinezki, nakrętki, liście, jarzębina, krepa, itp.), opaski na głowę z konturami warzyw, ziemniaki w folii, twarożek, ognisko, talerzyki
Przebieg zajęcia:
Powitanie uczestników w taki sposób, aby wszyscy czuli się powitani. Osoby, których dotyczyło powitanie podnoszą w górę ręce i wymachują na znak powitania.
Witam wszystkich, którzy przybyli do Krainy Pieczonego Ziemniaka i zachęcam, aby się wspólnie bawić.
Pozdrawiam tych, którzy:
mają dobry humor
przybyli pieszo
przyjechali samochodem
lubią jeść pieczone ziemniaki
Prezentacja „Pani Jesieni”:
Jestem Jesień z pełnym koszem,
dary wszystkim dziś przynoszę.
Z ogrodu, sadu, lasu i pola
niosę swe skarby do przedszkola.
(Nauczycielka prezentuje zawartość koszyka - warzywa, owoce, kasztany, żołędzie, liście, ... , na samym dnie są ziemniaki.)
A teraz zagadka:
Pod krzaczkiem w ziemi rośnie ich wiele,
Dzieci je chętnie pieką w popiele.
(ziemniaki)
Dzieci opisują wygląd ziemniaka, a nauczycielka opowiada krótką historię pieczonego ziemniaka.
Odczytanie rymowanki przez nauczyciela:
Święto dziś ziemniaka mamy,
tak więc wszystkich zapraszamy.
Na zagadki i podchody,
na konkursy i nagrody.
Niech zjednoczą się rodziny.
Uśmiech, humor i zabawa,
to jest najważniejsza sprawa.
6. Rodzinne zawody:
Podział wszystkich na cztery grupy, oznaczenie szarfami w czterech kolorach.
Wyjaśnienie punktacji - zapis punktów na dużej tablicy.
I konkurencja:
- odczytanie rymowanki przez nauczyciela:
Niechaj cieszą się dzieciaki,
i w mig zbiorą te ziemniaki,
co ukryte są na łące -
niech szukają słodkie brzdące.
- dzieci z pomocą rodziców szukają wcześniej ukrytych ziemniaków; wygrywa drużyna, która zebrała najwięcej ziemniaków
przyznanie punktów
II konkurencja:
odczytanie rymowanki przez nauczyciela:
Kto potrafi szybko, zgrabnie
Obrać ziemniaczka pięknie i ładnie,
Tego mistrzem dziś nazwiemy,
I w całej okolicy o tym rozpowiemy!
„Mistrz obierania ziemniaków” - wybór jednej mamy z każdej drużyny
III konkurencja:
odczytanie rymowanki przez nauczyciela:
Do wiaderka traf ziemniaczkiem,
będziesz sprytnym przedszkolaczkiem!
Najpierw celuj, potem rzuć,
zbieraj punkty i piosenkę z nami nuć.
„rzut do celu” - wrzucanie ziemniaków do wiaderka z pewnej odległości (wszystkie dzieci)
dzieci śpiewają piosenkę „Owocowe przysmaki”
IV konkurencja:
odczytanie rymowanki przez nauczyciela:
Teraz niezła będzie górka,
Czyja dłuższa będzie skórka?
Kto potrafi obrać ładnie?
Ile punktów przy tym zgarnie?
Niechaj tata się popisze,
Dziecku swemu ku uciesze!
„Która dłuższa” - wybór tatusiów do obierania ziemniaków; mierzenie długości obierek
piosenka „Urodziny marchewki” - z wykorzystaniem opasek z warzywami (wszyscy uczestnicy)
V konkurencja:
odczytanie rymowanki przez nauczyciela:
Cóż się teraz będzie działo!
Łyżka, ziemniak, drżące ciało!
Iść z nim trzeba ostrożniutko,
słupki mijać pomalutku,
komu ziemniak nagle spadnie,
ma uśmiechać się najładniej.
slalom z ziemniakami - bieg z ziemniakiem na łyżce
VI konkurencja:
odczytanie rymowanki przez nauczyciela:
Ziemniaki różne kształty maja,
na wyobraźnię naszą działają.
Niech więc powstają ludziki, zwierzaki
i ufoludki, a nawet ptaki!
Więc zabierajmy się żwawo do pracy,
a prym niech wiodą mali przedszkolacy.
„ziemniaczane ludziki” - wykonanie ludzika - dziwadełka z ziemniaków (wykorzystanie patyczków, pinezek, nakrętek, liści, kawałków tkanin itp.) - praca w grupach
7. Zakończenie:
podliczenie punktacji
tańczymy „Podajmy sobie ręce” - wszyscy uczestnicy
odczytanie rymowanki przez nauczyciela:
Już konkurencje są zakończone,
punkty przyznane, nagrody też,
nasze ziemniaki już upieczone,
można je teraz ze smakiem zjeść!
degustacja pieczonych ziemniaków i przygotowanego przez panie kucharki twarożku; poznanie poznańskiej nazwy tej potrawy: „pyry z gzikiem”
Opracowała i przeprowadziła:
Irena Morawska