Anita Leśniewska
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH
Temat dnia: Hodujemy rybki.
Zapis w dzienniku: Wprowadzenie litery „r” na podstawie wyrazu „ryba”. Tworzenie przez dzieci akwarium.
Cel ogólny: Wprowadzenie litery „r” na podstawie wyrazu „ryba”.
Cele operacyjne: uczeń:
Wypowiada się na temat warunków życia i hodowli ryb.
Opisuje wygląd ryb na podstawie ilustracji.
Bierze aktywny udział w zabawie ruchowej.
Podzieli wyraz :ryba” na głoski, sylaby, samogłoski i spółgłoski.
Ułoży modele wyrazu.
„Napisze” literę „r” w powietrzu, plecach rówieśnika, ławce i zeszycie.
Wykona akwarium.
Metody:
słowna- rozmowa
oglądowa- pokaz ilustracji z rybami, pokaz litery „r”
praktycznego działania- zabawa ruchowa, układanie modelów wyrazu, „pisanie litery „r”, wykonanie akwarium.
Formy organizacyjne:
indywidualna jednolita
zbiorowa jednolita
Środki dydaktyczne:
ilustracje z rybami
podpisy do ilustracji
kartoniki: białe, czerwone i niebieskie
litery „r” i „R” do pokazania dzieciom
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Część wstępna:
Dzieci obserwują ryby znajdujące się w akwarium klasowym.
Rozmowa z dziećmi na temat warunków życia i hodowli ryb.
Część właściwa:
Pokazanie przez nauczyciela dzieciom na dywanie ilustracji najczęściej spotykanych ryb (sum, karp, węgorz).
Rozmowa na temat ryb (opisanie wyglądu).
Dobieranie przez dzieci podpisów do ilustracji.
Zabawa ruchowa „Ryby w sieci” ( sieć to dwoje dzieci, które łowią ryby; „złowione” dziecko powiększa sieć).
Wyodrębnienie wyrazu podstawowego „ryba”.
Wszystkie dzieci głośno powtarzają wyraz „ryba”.
Wspólne dzielenie wyrazu „ryba” na sylaby (odpowiedź na pytanie: z ilu sylab składa się wyraz „ ryba”?).
Wspólne dzielenie wyrazu „ryba” na głoski ( odpowiedź na pytanie: z ilu głosek składa się wyraz „ryba:?).
Wspólne dzielenie wyrazu „ryba” na samogłoski i spółgłoski (dzieci dzielą wyraz podkładając rękę pod brodę i wypowiadają wyraz; dotknięcie brodą ręki sygnalizuje samogłoskę, a odwrotnie spółgłoskę. Odpowiedź na pytanie: z ilu spółgłosek i samogłosek składa się wyraz „ryba”?).
Układanie modelu wyrazu z głosek (białych nakrywek). Jeden chętny uczeń robi to na tablicy, a reszta uczniów na swojej ławce.
Układanie modelu wyrazu z samogłosek i spółgłosek.
samogłoska spółgłoska
Zastąpienie przez ucznia nakrywek literami.
y b a
Pokazanie przez nauczyciela dzieciom małej, drukowanej litery „r” (odpowiedź na pytania: Do czego jest podobna ta litera? Z jakich elementów się składa?).
Zastąpienie kartonika litera „r”
r y b a
Wspólne odczytanie wyrazu „ryba”.
Pokazanie przez nauczyciela dzieciom wielkiej, drukowanej litery „R” (odpowiedź na pytania: Do czego jest podobna ta litera? Z jakich elementów się składa?).
Odpowiedź na pytania: Jakie wyrazy zaczynają się na literę „r”? Jakie wyrazy mają w środku literę „r”? Jakie wyrazy mają na końcu literę „r”?
Pokazanie przez nauczyciela dzieciom małej, pisanej i wielkiej, pisanej litery „r”.
Podanie przez nauczyciela schematu i wspólne „pisanie” litery w powietrzu, na plecach rówieśnika, na ławce.
Wyjaśnienie przez nauczyciela zapisu litery w zeszycie w linie.
Zapis w zeszycie.
Część końcowa:
Praca w grupie : wycinanie i kolorowanie ryb, tworzenie akwarium.
2