katalog alfabetyczny scen lek


Katalog alfabetyczny

Konspekt lekcji z Edukacji czytelniczej i medialnej

Cele lekcji:

Uczeń po lekcji powinien:

Wiedzieć:

- Co to jest katalog alfabetyczny.

- Do czego służy karta katalogowa.

- Jakie dane wpisuje się do karty katalogowej.

- Skąd czerpie się informacje przy tworzeniu opisu książki.

-Jak są ułożone karty katalogowe w katalogu alfabetycznym.

Umieć:

- Znaleźć wybrane informacje na karcie katalogowej

- Wypełnić kartę katalogową

- Sprawnie korzystać z katalogu alfabetycznego.

Metody pracy:

Pomoce dydaktyczne:

Przebieg lekcji:

  1. Powitanie uczniów i podanie tematu lekcji

  2. Polecenie wyszukania w „Encyklopedii Wiedzy o Książce” hasła - katalog

  3. Odczytanie definicji i wyjaśnienie, ze katalog to spis książek znajdujących się
    w bibliotece. Każdy katalog dotyczy jednej konkretnej biblioteki

  4. Pokazanie skrzynek z katalogu alfabetycznego i wyjaśnienie, że znajdują się w nich karty katalogowe. Wyjaśnienie układu kart w katalogu alfabetycznym.

  5. Pokazanie uczniom planszy dydaktycznej z powiększoną kartą katalogową
    i objaśnienie poszczególnych pól - pole hasła, znaku miejsca i opisu bibliograficznego

  6. Szczegółowe omówienie poszczególnych pól i informacji w nich podawanych.

  7. Pokazanie uczniom planszy dydaktycznej z opisem bibliograficznym książki. Wyjaśnienie skąd czerpane są informacje do opisu - z karty tytułowej i redakcyjnej.

  8. Ustalenie jakie informacje są niezbędne przy tworzeniu opisu bibliograficznego książki - tytuł, autor , redaktor, ilustrator, tłumacz, oznaczenie wydania, miejsce i data wydania, nazwa wydawnictwa, elementy opisu fizycznego książki - ilość stron i format.

  9. Rozdanie uczniom jednakowych książek i wspólne tworzenie na tablicy karty katalogowej dla tej książki.

  10. Podział uczniów na 2-osobowe grupy. Rozdanie każdej grupie innej ksiązki
    i polecenie stworzenia dla niej karty katalogowej

  11. Sprawdzenie poprawności wykonanego zadania, wyjaśnienie wątpliwości.

  12. Podział uczniów na 4-osobowe grupy i rozdanie kart z poleceniem wyszukania odpowiednich informacji w katalogu.

  13. Wybór przez uczniów odpowiednich skrzynek i poszukiwanie potrzebnych kart katalogowych

  14. Kontrola przebiegu zadania.

  15. Rozdanie kart pracy i polecenie ich wypełnienia w formie zdania domowego.

Zestawy pytań do katalogu alfabetycznego

Zestaw I

  1. Podaj w którym roku została wydana książka Cz. Centkiewicza „Czy foka jest biała”

  2. Kto ilustrował książkę J. Domagalika „Koniec wakacji”?

  3. Podaj jakie tytuły książek A. Bahdaja są w bibliotece.

Zestaw II

  1. Gdzie i którym roku została wydana książka Z. Nienackiego „Pan Samochodzik i Fantomas”?

  2. Ile stron ma książka S. Pagaczewskiego „Przygoda na Rodos”?

  3. Czy jest bibliotece jakaś książka J. Porazińskiej?

Zestaw III

  1. Podaj gdzie i w którym roku została wydana książka H. Ch. Andersena „Baśnie na dobranoc”

  2. Ile stron liczy książka J. Brzechwy „Opowiedział dzięcioł sowie”?

  3. Wymień tytuły książek J. Porazińskiej znajdujące się w naszej bibliotece.

Zestaw IV

  1. Jaka książka S. Kłosa jest w naszej bibliotece?

  2. Gdzie została wydana książka J. Korczaka „Kajtuś Czarodziej”?

  3. Wymień książki . Mrówczyńskiego znajdujące się w naszej bibliotece.

Zestaw V

  1. Czy w bibliotece jest książka A. Lindgren „Emil ze Smalandii”?

  2. Ile stron ma ksiązka K. Makuszyńskiego Pt. „Wyprawa pod psem”?

  3. Kto ilustrował książkę Cz. Janczarskiego „O Lechu, Czechu i Rusie”?

Zestaw VI

  1. Które wydawnictwo wydało książkę J. Grabowskiego „Czarna owieczka”?

  2. Wymień książki M. Konopnickiej zgromadzone w naszej bibliotece.

  3. Czy jest w bibliotece jakaś książka E. Nowackiej?

Karta pracy

do tematu - Katalog alfabetyczny

Katalog to spis………………… znajdujących się
w …………………………. Katalog składa się z szeregu ………………. katalogowych. W katalogu alfabetycznym karty ułożone są według kolejności alfabetycznej ………………………. autora lub …………………… książki.

Każda karta katalogowa składa się z 3 pól:

0x08 graphic
0x08 graphic
0x01 graphic

Najważniejsze elementy w opisie książki czerpiemy ze strony……………………. i strony ………………………..

Podstawowe elementy wymieniane w opisie bibliograficznym ksiązki to…………………………………………………………………………………..

…………………………………………………………………………………….

POLE

……………..

POLE

…………..

POLE

…………


