Scenariusz zajęć w grupie dzieci sześcioletnich

Temat: Babcia i dziadzio w bajkach, czyli Dzień z Czerwonym Kapturkiem.

Cele ogólne:

- rozbudzanie zainteresowań teatrem,

- kształcenie logicznego myślenia,

- poszerzenie słownika czynnego,

- rozwijanie mowy wiązanej,

- zachęcanie do występów dla kolegów.

Cele operacyjne:

- wie, co to jest teatr,

- posługuje się słownictwem związanym z teatrem,

- potrafi odszyfrować kod obrazkowy,

- dodaje w zakresie siedmiu,

- rozróżnia samogłoski i spółgłoski,

- poprawnie konstruuje pytania,

- odgaduje, jaką jest postacią z bajki,

- chętnie wciela się w postacie z bajki.

Przebieg:

  1. Powitanie tańcem „Strzelnica”.

  2. Rozszyfrowanie kodu obrazkowego, którego rozwiązaniem jest wyraz „TEATR”. Aby odnaleźć odpowiednią kopertę z literą należy rozwiązać równanie.

  3. Rozmowa kierowana wokół pojęcia - (co znajduje się w teatrze - scena, widownia, kurtyna, kostiumy, rekwizyty; kto pracuje w teatrze - aktorzy, reżyser, scenarzysta, kostiumolog).

  4. Kosz z rekwizytami - zagadka dla dzieci - jaką bajkę będziemy dziś przedstawiać?

  5. Zabawa „Kim jestem?” - nauczyciel przypina dzieciom na plecach sylwety postaci z bajki. Dzieci zadają trzy pytania, na które można udzielić odpowiedzi „tak” lub „nie”. W ten sposób dowiadują się, jakimi są postaciami.

  6. Zabawa dramowa - próby pokazywania różnych emocji. Czerwony Kapturek spotyka w lesie wilka - strach; Czerwony Kapturek przychodzi do babci - troska o jej zdrowie; szczęśliwe zakończenie - radość.

  7. Zabawa w teatr - przedstawienie bajki.

  8. Przygotowanie ilustracji do bajki „O Czerwonym Kapturku” - złożenie książeczki.

Czerwony Kapturek rozmawia z mamą o chorej babci.

Czerwony Kapturek idzie przez las.

Czerwony Kapturek spotyka wilka.

Wilk biegnie do babci.

Wilk przebrany za babcię.

Kapturek rozmawia z wilkiem przebranym za babcię.

Wilk śpi po wielkiej uczcie.

Pan leśniczy słyszy chrapanie wilka.

Pan leśniczy przepędza wilka.

Szczęśliwe zakończenie.