Scenariusz zajęć terapeutycznych przeciwko agresji
Temat: Jak radzić sobie z agresją?
Cele: wdrażanie do umiejętności wyrażania swoich uczuć, poznanie sposobów odreagowania napięcia fizycznego, emocjonalnego, wzmacanienie poczucia własnej wartości, przeżywanie sytuacji poprawiających samopoczucie, wdrażanie do umiejętności pracy zespołowej, przeżywanie pozytywnych doświadczeń społecznych, wdrażanie do umiejętności wyrażania swoich uczuć, rozwijanie spostrzegawczości, zmniejszenie stresu i agresji
Czas trwania zajęć: 2 godziny
Prowadzący: nauczyciel kształcenia zintegrowanego
Uczestnicy: uczniowie klas I-III
Metody: rozmowa, zabawowa, elementy dramy
Formy: zbiorowe, zespołowe, indywidualne
Pomoce i środki dydaktyczne: arkusze szarego papieru, mazaki, pisaki, płyta z muzyką relaksacyjną, odtwarzacz CD, kartki z napisanymi nazwami uczuć, rysunki przedstawiające uczucia wyrażone mimiką, nadmuchany balonik
Przebieg zajęć:
Powitanie. Grupa wita się wcześniej wprowadzonym rytuałem np. „KICHNIĘCIE SŁONIA”
Wyrażanie pozytywnych uczuć w stosunku do innych dzieci.
Dzieci siedzą w kręgu. Rzucają kolejno do siebie nadmuchany balonik, mówiąc przy tym coś miłego osobie, do której trafia balonik.
Nazywanie uczuć osób zgromadzonych na rysunkach.
Dzieci oglądają rysunki, przypięte na tablicy magnetycznej. Opisują to, co czują osoby przedstawione na rysunkach. Następnie pokazują opisane uczucia za pomocą mimiki i gestów.
Zabawa ruchowa „Gąsienica”. Dzieci ustawiają się w rzędzie, chwytają się za ramiona i idą w przysiadzie jeden za drugim tworząc „gąsienicę”. Idąc uważają, aby poszczególne części nie uległy rozpadowi.
Ustalenie odpowiedzi na pytanie: „Co wpływa na zdrowie i dobre samopoczucie?”. Samodzielne pisanie przez dzieci na kartkach propozycji działań wpływających na dobre samopoczucie. Przypinanie kartoników z odpowiedziami. Na tablicy powstaje mapa mentalna.
Wyrażanie swoich uczuć - „Kiedy jestem wściekły”. Dzieci siedzą w kole, wypowiadają po kolei swoje imiona i pokazują, co robią, kiedy są wściekłe.
Malowanie uczuć, które ogarniają dzieci, gdy tracą panowanie nad sobą. Kto chce, wyjaśnia później swój obrazek.
Zabawa interakcyjna „Lubię Cię, mimo, że”. Dzieci siedzą w kręgu, mówią do wybranych osób zdanie: „Lubię Cię, mimo, że…”, kończą to zdanie w wybrany dla siebie sposób.
Ćwiczenie mimiki, gestów.
Zabawa „Mowa ciała”. Dzieci otrzymują karteczki, na których napisane zostały jakieś stany emocjonalne - np. obrażony, wściekły, smutny- muszą je pokazać.
Wykonanie plakatu w grupach na temat uczuć pozytywnych.
Dzieci malują pozytywne stany emocjonalne, których chcieliby doświadczać.
Relaks przy muzyce. Nauczyciel puszcza muzykę z płyty, a uczniowie leżąc na dywanie z zamkniętymi oczami relaksują się wykonując polecenia, które zadaje nauczyciel.
Zakończenie zajęć. Zabawa „Iskierka”. Uczestnicy tworzą koło trzymając się za ręce. Prowadzący puszcza „iskierkę”- uścisk dłoni. Ma on obiec wszystkich i dotrzeć do prowadzącego.
Literatura:
R. Portman „Gry i zabawy przeciwko agresji”
A. Kołodziejczyk, E. Czemierowska, T. Kołodziejczyk „Spójrz inaczej”- Program zajęć wychowawczo- profilaktycznych dla klas I-III szkół podstawowych.
Opracowała:
mgr Jolanta Błaszczyk
nauczyciel kształcenia zintegrowanego SP nr 19 w Sosnowcu
1