Metody ruchu rozwijającego W.Sherborne, dla dzieci, pedagogika specjalna, Bogdanowicz


Scenariusz zajęcia terapeutycznego z elementem metody ruchu rozwijającego W.Sherborne

Temat: „Radość o poranku”

 

Cele

Dziecko:

 

-      Doskonali koordynację wzrokowo - ruchową

-      Kształtuje poczucie bezpieczeństwa, akceptacji samego siebie, swojego ciała

-      Kształtuje więzi z rodzicami

-      Rozpoznaje i nazywa emocje

 

Pomoce:

Muzyka o różnorodnym tempie charakterze

Instrumenty perkusyjne: kołatka, grzechotka, bębenek

 

Przebieg zajęć:

 

  1. Muzyczne powitanie.

    Każde dziecko śpiewa swoje imię z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych.

 

  1. Zabawa ruchowa pt. „Słuchaj bębenka”. Dzieci tańczą do muzyki. Starają się poruszać zgodnie z tempem i dynamiką utworu. Gdy muzyka umilknie słychać bębenek, który zaczarowuje dzieci w : miłego kotka, złego psa, sennego misia. Muzyka i bębenek pojawiają się razem na przemian. Charakter muzyki zminia się.

 

  1. Dokończ zdanie. Uczestnicy zabawy wraz z mamami siedzą w kręgu. Dokańczają zdanie: „Jestem wesoły, gdy...”

 

  1. ,,Zabawy z mamą”- ćwiczenia „z” w parach według metody ruchu rozwijającego W. Sherborne :

 

-      "Lustro"- rodzice i dzieci siedzą naprzeciwko siebie, dziecko wykonuje dowolne ruchy, gesty, wykorzystuje mimikę twarzy, rodzic naśladuje ruchy dziecka- zmiana ról.

-      Dziecko leży na podłodze, rodzic turla go w różne strony - zmiana ról.

-      "Naleśnik"- dziecko leży na plecach, na podłodze, rodzic "zwija go w naleśnik", "smaruje dżemem, posypuje cukrem, kroi" - zmiana ról.

-      Dziecko i rodzic siedzą na podłodze w siadzie prostym, opierają się plecami o siebie, dziecko pcha plecami rodzica- zmiana ról.

-      "Wóz"- rodzic ciągnie za kostki dziecko, które leży na plecach.

-      Dziecko siada przy nodze rodzica, obejmuje ją rękoma, ten powoli idzie ciągnąc dziecko.

-      "Fotelik"- rodzic w siadzie skrzyżnym, dziecko siada opierając się plecami o rodzica, kołysanie dziecka przy dźwiękach muzyki klasycznej, relaksacja.

-      "Tunel" - rodzic w klęku podpartym, dziecko przechodzi pod rodzicem.

-      Prowadzenie ślepca - rodzic ma zamknięte oczy, dziecko prowadzi go po sali - zmiana ról.

-      "Krokodyl"- rodzic leży na brzuchu, dziecko kładzie się na niego tak, by brzuchem dotykać pleców rodzica. Rodzic wozi dziecko po sali

 

  1. Zabawa wyciszająca „Cicho jak myszki”
         

    Dzieci siedzą wygodnie i zamykają oczy. Jedno z nich próbuje skradać się po całym                pomieszczeniu cicho jak myszka. Reszta dzieci próbuje usłyszeć z zamkniętymi oczami, gdzie myszka właśnie się znajduje. Wyciągniętym ramieniem i palcem wskazującym dzieci p       okazują kierunek, w którym - jak przypuszczają - znajduje się myszka.

 

  1. Pożegnanie. Siad w kręgu, korekcja postawy, pochwalenie dzieci, pożegnanie rodziców.


