KONSPEKT LEKCJI RELIGII KL. I
TEMAT LEKCJI: Pan Jezus uczy nas walczyć ze złem - Środa Popielcowa
CEL GŁÓWNY LEKCJI: Wprowadzenie dziecka w nowy okres liturgiczny - Wielki Post.
METODY PRACY: śpiew, pogadanka poszukująca, kontemplacja obrazu, opowiadanie.
ŚRODKI PRACY: Pismo Święte, krzyż, świeca, fioletowa stuła, popiół, obraz,
ilustracje, podręcznik, zeszyt.
CELE OPERACYJNE:
uczeń zna charakterystyczne elementy Wielkiego Postu,
wyjaśnia znaczenie sypania głów popiołem,
czyni wielkopostne postanowienia.
PRZEBIEG KATECHEZY |
METODY |
ŚRODKI |
I WSTĘP
II WPROWADZENIE DO TEMATU W pieśni na rozpoczęcie katechezy śpiewaliśmy, że Bóg jest miłością i kocha nas.
Pan Bóg nas kocha, stworzył cały świat, stworzył ludzi. Chce, aby każdy człowiek był blisko Niego. Wiemy jednak, że ludzie oddalili się od Pana Boga.
Pogłębienie: Po grzechu (pierworodnym) pierwszych ludzi człowiek jest skłonny do złego. Każdy z nas popełnia grzechy. Pan Bóg jednak bardzo nas kocha i nie chce, byśmy żyli w oddaleniu od Niego.
III ROZWINIĘCIE TEMATU
Pogłębienie: Swoim przykładem Pan Jezus pokazuje nam jak mamy postępować, aby zwyciężać zło. Jak Pan Jezus, tak i my chcemy walczyć z grzechem. Chcemy w ciszy rozmawiać z naszym Ojcem, który jest w niebie.
Pomaga nam w tym nowy okres w kościele, który rozpocznie się już w tym tygodniu. Nazywamy go WIELKIM POSTEM. Trwa on tak długo, jak czas postu Pana Jezusa na pustyni.
W kościele zauważycie pewne zmiany: kapłan będzie ubrany w szaty innego niż dotychczas koloru.
Przyniosłam jedną z części szat kapłana. Jest to stuła, którą kapłan zakłada do sprawowania Mszy św. i innych sakramentów.
W Wielkim Poście nie śpiewamy Alleluja i innych radosnych pieśni. Wielki Post rozpocznie się w tę środę - jak ją nazywamy ? Kapłan posypie nasze głowy popiołem. Jest to popiół ze spalonych poświęconych gałązek palmowych. Kapłan posypie nim nasze głowy na znak, że chcemy walczyć ze złem i stawać się coraz lepszymi. Będziecie też mogli zaobserwować, że niektórzy dorośli zabiorą poświęcony popiół do domu, by posypać nim głowy tych, którzy nie mogli przyjść do kościoła ...
Słowa Pana Jezusa napisałam również na planszy. Odczytajmy je wspólnie.
IV ZASTOSOWANIE W ŻYCIU Zastanówmy się, jak spędzimy Wielki Post, żeby stać się lepszymi ? Zachęta do udziału w Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach.
V MODLITWA ŚRÓDLEKCYJNA Pan Jezus pomaga nam być dobrymi. Dlatego prośmy Go wspólnie, aby pomógł nam stać się lepszymi. MODLITWA: Ref. Panie Jezu pomóż nam być dobrymi ...
VI UTRWALENIE z ponownym wykorzystaniem obrazów i ilustracji.
VII ZAPIS DO ZESZYTU
Każdy z was namaluje lub napisze swoją praktykę - zadanie. Przez wypełnienie tego dobrego postanowienia w ciągu tego tygodnia będziemy starali się ulżyć cierpieniom Pana Jezusa,
VIII MODLITWA KOŃCOWA „Któryś za nas cierpiał rany ...” |
Śpiew Uczniowie odczytują zadania
Swobodne wypowiedzi uczniów
Odpowiedzi uczniów na pytania
Wypowiedzi uczniów, omówienie zdjęcia, opowiadanie biblijne
Pokaz obrazu i chwila kontemplacji
Odpowiedzi uczniów na pytania
Pogadanka poszukująca
Pokaz
Praca
Pokaz
Pokaz i omówienie ilustracji
Zapalenie świecy
Swobodne wypowiedzi uczniów
Tzw. „giełda pomysłów”
Dzieci tworzą krąg
Odpowiedzi uczniów na pytania
Zapis na tablicy
Śpiew |
Krzyż Zeszyt ucznia
Zdjęcie pustyni
Obraz Pana Jezusa na pustyni
Stuła w kolorze fioletowym
Podręcznik
Popiół
Ilustracja obrzędu posypania głów popiołem
Pismo Święte, świeca
Plansza ze słowami Jezusa
Zeszyty uczniów, kartki z tematem
Fioletowa kreda
Krzyż |