SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
Osoba prowadząca: Agnieszka Bok
Data: 03.09.2009r.
Grupa wiekowa: 3-4 latki
Temat kompleksowy: Witamy w przedszkolu
Temat dnia: Czarodziejskie słowa przedszkolaka
Cele operacyjne: dziecko:
- śpiewa piosenkę z dziecięcego repertuaru,
- rozwija swoje poczucie rytmu,
- uważnie słucha opowiadania,
- wymienia podstawowe zwroty grzecznościowe stosowane w codziennych sytuacjach,
- grzecznie zwraca się do innych w domu, w przedszkolu i na ulicy.
Metody:
- oparte na aktywności dziecka: śpiew, wystukiwanie rytmu, odpowiedzi na pytania, swobodna wypowiedź, inscenizacja.
- oparte na aktywności nauczyciela: śpiew, opowiadanie, zadawanie pytań, pogadanka, pokaz, pochwała.
Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa, zespołowa
Środki dydaktyczne: nagranie piosenki „Jestem sobie przedszkolaczek”, opowiadanie
W. Osiejew „Czarodziejskie słowo”, ilustracje dotyczące „magicznych słów”, nagrania melodii do zabaw ruchowych.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa w kole do melodii „Jestem sobie przedszkolaczek”
Dzieci maszerują jedno za drugim zgodnie z rytmem melodii, na słowa ram, tam, tam klaszczą w dłonie.
2. Zapoznanie z treścią pierwszej zwrotki piosenki „Jestem sobie przedszkolaczek”
Powtarzają za nauczycielem słowa piosenki - próba zaśpiewania.
3. Słuchanie opowiadania W. Osiejew „Czarodziejskie słowo” (zał. 1)
4. Udzielanie odpowiedzi na pytania nauczyciela:
- Jak miał na imię smutny chłopczyk?
- Kogo spotkał na ławce?
- Dlaczego się gniewał?
- O jakim „czarodziejskim słowie” powiedział mu staruszek?
- Co się stało, gdy Pawełek zaczął używać słowa „proszę”?
- Czy rada staruszka była więc słuszna?
5. Pogadanka nt.: Jakie znacie jeszcze „czarodziejskie słowa”?
W razie problemów naprowadzenie dzieci poprzez rozmowę i ilustracje obrazujące użycie owych słów w życiu codziennym.
(dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuję, przepraszam, smacznego)
6. Inscenizacja ruchowa „Dwie rączki”
Dzieci ustawiają się w parach i gestami inscenizują treść wierszyka:
Dwie rączki się spotkały, więc się przywitały - podają sobie dłonie
Najpierw zaklaskały, później pogłaskały
Jak się przywitały, no to pogadały - palce stykają się z kciukiem
A, jak pogadały to na koniec pomachały
7. Zabawa integracyjna „Dzień dobry”
Dzieci chodzą po sali w rozsypce, na przerwę w muzyce (piosenka „Czarodziejskie słowa”) witają się z najbliższą osobą słowami dzień dobry oraz podają swoje imiona.
8. Zabawa „Proszę-dziękuję”
Nauczyciel podaje jednemu dziecku maskotkę mówiąc proszę, ono musi odpowiedzieć dziękuję i podać ją kolejnej osobie z użyciem form grzecznościowych.
9. Inscenizacja ruchowa do piosenki „Jestem sobie przedszkolaczek” (wg Rytmika dla smyka)
I zwrotka - marsz parami po kole, na słowa ram- tam-tam wystukiwanie rytmu nogami,
II zwrotka - stoją w parach twarzami do siebie tworząc „huśtawkę” (naprzemienne kucanie), rytm wystukują klaskając w dłonie partnera
III zwrotka - nadal stoją twarzami do siebie, nogi w rozkroku, ręce szeroko rozłożone na boki podają partnerowi i kołyszą się w prawo i lewo, rytm wyklaskuje każdy samodzielnie.
IV zwrotka - marsz w parach tak, jak w pierwszej zwrotce, z przytupywaniem nogami.
10. Zawieszenie na gazetce ilustracji przypominających o używaniu zwrotów grzecznościowych.