SCENARIUSZ DO ZAJĘĆ Z CHUSTĄ ANIMACYJNĄ
TEMAT: Gry i zabawy z chustą.
GRUPA DZIECIĘCA: uczniowie klasy I
CZAS TRWANIA: 45 minut
MIEJSCE ZAJĘĆ: sala gimnastyczna
CELE ZAJĘĆ:
Poznanie zabaw grupowych z chustą, które rozwijają funkcje poznawcze dzieci.
Uczenie uważnego słuchania poleceń.
Rozwijanie świadomości własnego ciała, przestrzeni i działania w niej
Kształtowanie współpracy z współćwiczącymi i umiejętności integrowania się
Rozwijanie poczucia bezpieczeństwa
METODY PRACY: praktyczna działalność uczniów
FORMY PRACY: grupowa
TYP ZAJĘĆ: wprowadzająco-ćwiczeniowy
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: „Zabawy z chustą” pod redakcją A. Wasilak PSPZ Klanza
POMOCE DYDAKTYCZNE: chusta animacyjna, woreczki, piłka tenisowa, gwizdek.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Powitanie grupy dzieci zabawą „WITAM TYCH, KTÓRZY” dzieci machają do nauczyciela po wydanej komendzie np. witam tych, którzy lubią lody, witam tych, którzy mają brata, witam tych, którzy mają coś czerwonego itp.
Nauczyciel z pomocą uczniów układa na podłodze chustę i omawia zasady uczestnictwa w zajęciach.
Nauczyciel rozpoczyna zabawy z chustą:
Zabawy integrujące grupę
Kogo brakuje?
Dzieci stoją w kręgu z zamkniętymi oczami, trzymając chustę na wysokości pasa. Prowadzący wybiera osobę (może ich być więcej), która wchodzi pod chustę. Dzieci otwierają oczy i zgadują, kto jest pod chustą.
Przebieganie pod chustą
Dzieci podnoszą i opuszczają chustę, trzymając ja za uchwyty. Prowadzący mówi, kto ma zmienić miejsce, np. Przebiegają ci, którzy mają niebieskie oczy, gdy chusta jest maksymalnie w górze, osoby te przebiegają pod nią.
Zabawy ćwiczące współdziałanie
Bieganie z chustą
Dzieci trzymają chustę za uchwyty i i biegają po obwodzie koła. Prowadzący wydaje
komendy np. góra, dół, w prawo, w lewo, szybko, wolno.
Bilard
Grupa wachluje chustą, na której jest piłeczka.
I- Ma ona wpaść do otworu znajdującego się na środku chusty.
II- Piłeczka nie może wypaść do środka , ani spaść na zewnątrz.
III- Dzieci wyrzucają piłeczkę jak najwyżej, ale nie może ona spaść na zewnątrz.
Kolorowa gwiazda
Wszyscy leżą na chuście ( nogi zwrócone w kierunku jej środka ). Jednocześnie wykonują polecenia :
- turlamy się w prawo dwa razy
- trzymamy się za ręce i podnosimy je do góry, kładziemy je za głowę i znowu
podnosimy do góry
- trzymamy się za ręce, podnosimy się i siadamy
- trzymamy się za ręce, podnosimy się i wstajemy, a następnie kładziemy się
- trzymając się za ręce, podnosimy nogi do góry (zaczepiając stopy o stopy sąsiadów );
siadamy opuszczając nogi.
Piłka w górę- strzelanie
Dzieci trzymają chustę za uchwyty. Na jej środku leży piłka. Powoli, równocześnie wszyscy podnoszą chustę do góry, po czym energicznie opuszczają ją. Piłka zostaje wystrzelona w górę.
Spadochron
Wszyscy jednocześnie podnoszą chustę wysoko do góry. Prowadzący odlicza: raz, dwa,
na trzy wszyscy przebiegają pod chustą i chwytają jej brzeg po przeciwnej stronie.
Zabawy wprowadzające odprężenie i relaks
Wachlowanie
Kilka osób leży na podłodze pod chustą. Reszta osób faluje nad nimi chustą, robiąc małe,
duże, ogromne fale. Grupa wachluje bardzo wysoko, a następnie coraz niżej. Na koniec
kładzie ją na leżących lub pozwala, by chusta wolno na nich opadła.
Relaksacja na chuście
Zwijanie chusty
Zadaniem dzieci jest wspólnie zwijać chustę w jak najmniejszy pakunek.
4. Omówienie zajęć, ocena aktywności dzieci.
5. Uporządkowanie sali i pożegnanie z uczniami.