SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
Osoba prowadząca: Agnieszka Bok
Data: 16.12.2009r.
Grupa wiekowa: 3-4 latki
Temat kompleksowy: Ubieramy choinkę
Temat dnia: Spotkanie z choinką
Cele operacyjne: dziecko:
- śpiewa piosenkę z dziecięcego repertuaru,
- zna legendę o choince,
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych,
- tworzy ozdoby choinkowe,
- posługuje się pojęciami: dłuższy, krótszy, taki sam.
Metody:
- oparte na aktywności dziecka: śpiew, taniec, słuchanie, swobodna wypowiedź, odpowiedzi na pytania, sklejanie.
- oparte na aktywności nauczyciela: śpiew, taniec, czytanie legendy, zadawanie pytań, pokaz, instruktaż, nadzór nad wykonywanymi pracami, pochwała.
Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: piosenka „Wesoła choinka”, tekst legendy J. Dymkowskiej „Ubieramy choinkę”, nagrania do zabaw ruchowych „Aniołki”, „Łańcuch choinkowy”, kolorowy papier, klej, nożyczki.
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie piosenką „Wesoła choinka”
Wspólne odśpiewanie piosenki, utrwalenie słów.
2. Zapoznanie z legendą o choince
Nauczyciel opowiada dzieciom legendę J. Dymkowskiej „Ubieramy choinkę”. Następnie rozmawia z dziećmi na jej temat.
3. Zabawa ruchowa do piosenki „Aniołki” (wg Zatańcz z nami. Warsztaty wokalno-taneczne)
Nie miały aniołki choinki na święta - rozłożenie rąk na boki
O choince dla nich nikt tam nie pamięta - ręce splecione, tupanie jedną nogą
Popatrzyły się na siebie - rozglądanie na boki
Wywierciły dziurę w niebie - wywiercenie dziury jedną ręką
Ho, ho, ho! x3 - ręce obejmują twarz, podskoki w obrocie
Złapały za czubek największą choinkę - chwycenie w powietrzu „choinki”
Przywiązały do niej bardzo długą linkę - przywiązywanie liny
I wciągnęły ją na górę - wciąganie w górę
Przez tę dziurę w niebie dziurę
Ho, ho, ho! x3 - ręce obejmują twarz, podskoki w obrocie
Stanęła choinka w samym środku nieba - wskazanie środka koła
Orzekły aniołki że ją ubrać trzeba - szeptanie na ucho w prawo i lewo
Więc skoczyły przez tę dziurę - skok z półobrotem, tyłem do środka koła
Po orzechy do wiewiórek - skok z półobrotem, przodem do środka koła
Ho, ho, ho! x3 - ręce obejmują twarz, podskoki w obrocie
Chciały pozapalać świeczki choinkowe - zapalanie zapałek
Święty Florian strażak złapał się za głowę: - ręce obejmują głowę
Matko Boża, chcą mi w niebie zrobić pożar - jedna osoba woła: „Matko Boża ...”
Ho, ho, ho! x3 - ręce obejmują twarz, podskoki w obrocie
Spojrzał na choinkę Święty Florian strażak - spoglądanie na choinkę
Zamiast świeczek gwiazdy kazał pozapalać - pokazywanie palcem gwiazdy na niebie
I zaśpiewał Święty Florian z aniołkami: - powolne siadanie w kole wiązanym
Gloria, Gloria! Gloria .. - podniesienie złączonych rąk w górę
4. Wykonanie kolejnych ozdób choinkowych - łańcuchy
Nauczyciel rozdaje dzieciom kolorowy papier, pokazuje w jaki sposób wyciąć cienkie paski (młodszym dzieciom dajemy gotowe), a następnie posklejać je w łańcuch.
Po skończonej pracy dzieci porównują długości swych łańcuchów, posługując się przy tym pojęciami: dłuższy, krótszy, taki sam.
5. Zabawa ruchowa „Łańcuch choinkowy” (wg Świąteczne zabawy przy muzyce)
Dzieci siedzą w rozsypce na dywanie. Jedna osoba ma za zadanie stworzyć „żywy łańcuch choinkowy”, podchodząc do wybranych dzieci i zapraszając do stworzenia wężyka.
6. Ubieranie choinki w przygotowane przez dzieci ozdoby
7. Ekspresja muzyczno-ruchowa „Taniec wokoło choinki”