SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO Z GIER I ZABAW
Temat: Wyścigi rzędów
Cele lekcji:
• umiejętności : uczeń potrafi : iść na czworakach przodem i tyłem, wykonać slalom tocząc piłkę, przejść przez szarfę góra i dołem, przenosić woreczki
przy użyciu palców stóp,
• sprawność motoryczna: uczeń kształtuje zwinność, koordynację, szybkość
• wiadomości: uczeń wie jak budować tor przeszkód używając dostępnych na sali gimnastycznej przyborów
• postawy i motywacje: uczeń potrafi współdziałać z grupie, kształtuje postawę wobec zwycięzców i przegranych, kształtuje samodyscyplinę
Środki dydaktyczne: 9 pachołków, 3materace , 3 szarfy , 9 woreczków gimnastycznych, 6 piłek do siatkówki, 6 hula - hop
Liczba uczniów: 30
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Klasa: IV szkoły podstawowej
Tok lekcji (zadania ogólne) |
Treść (zadania szczegółowe) |
Realizacja celów |
Uwagi organizacyjno- metodyczne |
I. Część wstępna 1. Zorganizowanie grupy z sprawdzenie gotowości do zajęć 2. Poinformowanie uczniów o celach lekcji, wzbudzenie motywacji do ćwiczeń 3. Rozgrzewka a) bieżna
b) kształtująca
|
1. Zbiórka ( w dwuszeregu ) 2. Sprawdzenie obecności i liczby ćwiczących 3. Kontrola ubioru i gotowości do zajęć
4. Podanie tematu lekcji 5 Zwrócenie uwagi na rolę kształtowanych umiejętności podczas zajęć
6. Zabawa skoczna- "bocian i żabki" Jeden z uczniów jest bocianem - skacze na jednej nodze próbując złapać (dotknąć) któregoś z uczniów. Uczniowie skaczą jak żabki ( z przysiadu do wyskoku) uciekając przed bocianem. Dotknięta żabka zamienia się rolą z bocianem. 7. W lekkim truchcie: - skip A - skip C - "zbieranie grzybów" dotykanie podłoża raz jedną raz druga dłonią - na sygnał : przysiad i wyskok w górę 7. PW Stanie w rozkroku: - krążenia głowy - krążenia nadgarstków - krążenia stóp - krążenia ramion w przód i w tył - krążenia bioder - opad tułowia: wymachy rąk 8. PW- przysiad podparty: - naprzemienne wyrzuty nóg w tył - wyskok do góry powrót do PW 9. PW: Siad rozkroczny: - skłony do prawej i lewej nogi - leżenie przewrotne 10. Podskoki z naprzemiennym unoszeniem kolan, klaśnięcie pod kolanem 11. Poskok i obrót wokół własnej osi |
Przygoto - wanie organizmu do wysiłku |
4' - zbiórka w dwuszeregu - sprawdzenie strojów, obuwia przypomnienie o zdjęciu biżuterii, zegarków
3' - na całej cali
- po obwodzie sali jeden za drugim
5' - uczniowie stoją na obwodzie sali obok siebie -nauczyciel demonstruje każde ćwiczenie |
II. Część główna
4. Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności
|
Podanie zasad obowiązujących podczas wyścigów: a) pozycja wyjściowa ( siad skrzyżny w rzędzie) całej drużyny obowiązuje przed rozpoczęciem i po zakończeniu pokonywania toru przeszkód przez ostatniego zawodnika b) wracamy zawsze prawą stroną c) dwóch pierwszych zawodników rusza zawsze na sygnał nauczyciela c) następny zawodnik nie rusza, dopóki nie zostanie klepnięty dłonią przez poprzednika d) na sygnał nauczyciela przerywamy rywalizację
Przed każdą nową rywalizacją pokaz i omówienie poszczególnych ćwiczeń
1. Wyścig 1. slalom miedzy słupkami na czworakach 2. przejście przejście przez hula hop od góry 3. powrót - przejście przez szarfę od góry 2. Wyścig 1. slalom między pachołkami na czworakach tyłem 2. w siadzie: przełożenie po kolei każdego woreczka do drugiego hula - hop stopą 3. powrót - przejście przez szarfę od dołu 3. Wyścig 1. slalom - toczenie piłki między pachołkami 2. pozostawienie piłki w hula - hop 3. powrót skacząc na jednej nodze Następna osoba zaczyna od skakania na jednej nodze do piłki, po czym wykonuje slalom z piłką między pachołkami i przekazuje piłkę kolejnemu uczniowi. 4. Wyścig 1. przerzucenie po kolei każdego woreczka do drugiego hula - hop 2. obiegnięcie 2 x materaca 3 .powrót - obiegnięcie pachołka Następna osoba zaczyna rzucać z drugiego hula - hop do pierwszego dalej jak wyżej. 5. Wyścig 1. przełożenie każdej piłki do drugiego hula hop 2. obiegnięcie 2 x materaca 3. powrót - przejście przez szarfę od góry
|
P i M
U SM W P i M |
2' - uczniowie podzieleni są na 3 drużyny, ustawione równolegle do siebie wzdłuż sali - przybory do każdej konkurencji pomaga ustawić nauczyciel n asystujący - nauczyciel asystujący pomaga w poprawianiu przyborów jeśli podczas wyścigów zostaną potrącone -1 punkt dla wygranej drużyny
5'
5'
5'
5'
5'
|
III. Część końcowa 5. Uspokojenie organizmu
6. Czynności organizacyjno - porządkowe, podsumowanie lekcji 7. Nastawienie uczniów do aktywności ruchowej w czasie wolnym |
1. Zabawa uspokajająca- "Głuchy telefon" - należy jak najszybciej przekazać podane przez nauczyciela hasło od pierwszego do ostatniego zawodnika, mówiąc je sąsiadowi "na ucho" tak aby nikt inny go nie usłyszał. Wygrywa drużyna która jako pierwsza poda prawidłowe hasło. 2. Zbiórka w dwuszeregu 3. Omówienie lekcji: wskazanie błędów, wyróżnienie najlepiej ćwiczących, plusy dla zwycięskiej drużyny
|
P i M |
5' - każda drużyna osobno stoi w szeregu Gdy ostatni zawodnik otrzyma hasło - podnosi rękę w górę, ale nie mówi hasła na głos, czeka na znak nauczyciela 1' -zwrócenie uwagi na prawidłowe wykonanie ćwiczenia - nauczyciel asystujący zbiera przyrządy na sali - zachęcenie do aktywności pozaszkolnej i doskonalenia nauczanego elementu |