SCENARIUSZ ZAJĘĆ „ ZABAWA ANDRZEJKOWA ”
Zajęcia: grupa profilaktyczno-wychowawcza ( klasa V )
i grupa edukacyjno - rozwojowa (klasa VI i gimnazjum )
Temat: Zabawa Andrzejkowa
Prowadząca: Dorota Ławecka - Bednarska
Cele ogólne zajęć:
rozwijanie kontaktów interpersonalnych,
nabywanie umiejętności komunikacyjnych i aktywnego słuchania,
rozwijanie umiejętności przekazywania informacji zwrotnych,
kształtowanie umiejętności dokonywania wyboru,
kształcenie umiejętności współdziałania w grupie oraz umacniania poczucia przynależności i więzi z zespołem
zachowanie ładu i porządku w trakcie zajęć ( przestrzeganie ustalonych wspólnie zasad )
rozwój wyobraźni,
zdobywanie nowych wiadomości - zapoznanie wychowanków z tradycjami i wróżbami andrzejkowymi.
Metody: Zajęcia oparte będą głownie na metodach aktywnych takich jak:
zabawa, ćwiczenia ruchowe, taniec, praca w grupach, praca w
kręgu, rozmowa, mini - wykład.
Przebieg zajęć:
Rundka rozpoczynająca:
Uczestnicy siedzą w kręgu i mówią kolejno o ważnych wydarzeniach z ostatniego tygodnia, o swoim samopoczuciu oraz przedstawiają propozycje dotyczące dzisiejszego spotkania.
Celem rundki jest rozwijanie umiejętności aktywnego słuchania, dokonywania wyboru, koncentracji oraz budowania zaufania.
Zabawa wprowadzająca - ruchowa
Celem zabawy jest rozgrzewka dzieci po rundce wstępnej. Dzieci uczą się dokonywania wyboru jednej osoby rozpoczynającej zabawę, zdobywają umiejętność porozumiewania się oraz ćwiczą współdziałanie w grupie i przestrzeganie ustalonych zasad zabawy.
Zabawa grupowa - „Wróżby andrzejkowe”
ustawianie butów- „wyścig butów”
rzut butem przez lewe ramię
„serduszko z imionami” - losowanie imienia
„losy z koła” - kim zostaniesz w przyszłości?
„mówiące karty”
rzut kośćmi
„kubeczki”
zapałkowe wróżby
wróżba ankietowa
Celem zabawy jest integracja grupy i umiejętność współdziałania w grupie. Dzieci rozwijają umiejętność dokonywania wyboru i podejmowania decyzji. Zdobywają możliwość okazywania i wyrażania uczuć oraz rozwijają wyobraźnię.
Rozmowa o tradycjach andrzejkowych i wspólny poczęstunek.
Celem rozmowy jest dostarczenie dzieciom nowych informacji na temat Andrzejek oraz ogólny rozwój grupy. Prowadząca mówi o tradycjach wróżenia sobie w „Katarzynki” i „Andrzejki”. Uczestnicy nabywają umiejętności prawidłowej komunikacji i aktywnego słuchania jak również umiejętności zachowywania się przy stole podczas jedzenia.
Mini -wykład: Już dawno ludzie sobie przepowiadali. Wróżby pochodzą z Grecji. W tym mieście żyła piękna Delfy i dobra wróżka Pytia która wróżyła ludziom z całej Europy. Grecka nazwa męża - mężczyzny brzmi „andreas”. I to ta nazwa sprawiła, że Świętego Andrzeja zaczęto uznawać za tego co rozdaje mężów, a dzień jego pamięci poświęcono dziewczęcym wróżbom. Jednak wróżymy sobie wcześniej, tzn. w wigilię imienin Św. Andrzeja. Z wróżbami wiążą się rożne powiedzenia i przysłowia, np. „Na Św. Andrzeja dziewczynom z wróżby nadzieja” lub „Noc Andrzeja Świętego przyniesie nam narzeczonego”. Ale nie tylko dziewczyny sobie wróżyły. Chłopcy czynili to w wigilię Św. Katarzyny tj. 24 listopada i wróżby te nazywały się „Katarzynki”. Zwyczaj ten nie przetrwał do dziś bo obecnie chłopcy i dziewczęta wróżą sobie wspólnie w „Andrzejki”. Wróżby były bogate i różnorodne i zwane były wcześniej „Jędrzejkami”. Część wróżb, które robiliśmy dzisiaj też pochodzi z tamtych czasów.
Zabawy taneczne przy muzyce.
Głównym celem zabawy tanecznej jest ruch cielesny. Ponadto dzieci rozwijają umiejętności interpersonalne i ćwiczą przełamywanie i pokonywanie barier. Rozwijają umiejętność dogadywania się, np. w doborze muzyki do tańca.
6. Porządkowanie sali.
Zwrócenie uwagi na pozostawienie ładu i porządku na sali po zajęciach. Zachęcania wszystkich uczestników do robienia porządków w sali.
Rundka końcowa.
Dzieci siedzą w kręgu i kolejno wypowiadają się na temat zajęć ( co im się podobało, a co nie..., z kim się dziś dobrze czuli...itp. ). Celem jest rozwój umiejętności aktywnego słuchania oraz przekazywania informacji zwrotnych i mówienia wprost.
Potrzebne materiały
materace
pomoce plastyczne ( kartki, mazaki, nożyczki )
karty obrazkowe
kości
kubki
pomoce do wróżb ( przygotowane opisy wróżb )
magnetofon oraz płyty CD lub kasety
Uwagi:
W trakcie zajęć prowadzący będzie podążał za aktywnością dzieci i brał pod uwagę ich propozycje. Dlatego też, nie wszystkie propozycje zabaw i wróżb przedstawione w scenariuszu muszą być zrealizowane.
Scenariusz zajęć opracowała
i zajęcia przeprowadziła
Dorota Ławecka - Bednarska