Scenariusz zabawy karnawałowej dla klas I-III
Miejsce: sala gimnastyczna w szkole
Temat: ZABAWA KARNAWAŁOWA
Cele:
- zapoznanie dzieci z tradycją zabawy karnawałowej i zachęcenie do jej kultywowania;
- rozwijanie aktywności ruchowej, muzycznej, artystycznej ;
- kształcenie umiejętności wspólnej zabawy, tworzenie atmosfery życzliwości i współpracy oraz pozytywnych
relacji w grupie;
- kształcenie umiejętności współorganizowania imprezy poprzez włączenie dzieci w działanie przygotowawcze;
- radość ze wspólnej zabawy i współzawodnictwa dzieci .
Metody: słowna, pokazu, zabawy, gier, konkursów, śpiewu.
Formy: indywidualna, zespołowa, zbiorowa
Czas trwania: 3 godziny
Pomoce: dekoracje sali, scenariusz inscenizacji „Bal karnawałowy postaci z bajek”, scenariusz inscenizacji
„Zimowy bal jedynkowy”, rekwizyty do inscenizacji, pomoce do konkursów( gazety, miotła, balony, bajkowe zagadki, kotyliony, jabłka na nitkach), sprzęt muzyczny, nagrody do konkursów, kartki z imionami i nazwiskami
wszystkich dzieci klas I-III na losowanie do konkursów.
Przebieg:
1. Powitanie dzieci , rodziców oraz zaproszenie ich do wspólnej zabawy:
Prowadząca 1i 2: (opiekunki MS)
- dzień dobry , dzień dobry, witam was bo na zabawę nadszedł czas; kto poczuje się powitany wstaje i kłania
się
* witam na balu przebierańców wszystkie królewny i księżniczki
* witam na balu wszystkich rycerzy
* witam damy, które mają zrobione karnawałowy makijaż
* witam dzieci przebrane za zwierzęta
* witam wszystkich w maskach karnawałowych
* witam wszystkich, których jeszcze nie powitałam.
Prowadząca 3: (przedstawicielka MS)
- Z grzecznym ukłonem z uśmiechem radości witamy zebranych tu gości .Chcemy, by
goście się nie nudzili i mocno, mocno nam brawa bili. A za te nasze niektóre braki, proszę wybaczyć, bośmy
dzieciaki.
2. Przypomnienie pojęcia karnawał, zapoznanie z tradycją zabawy karnawałowej i zachęcenie do jej kultywowania.
Prowadząca 2:(opiekunka MS)
- Karnawał to czas zabaw, maskarad i wielkich balów. Trwa od święta Trzech Króli do środy popielcowej. Dziś największe na świecie parady karnawałowe odbywają się w Brazylii, w Rio de Janeiro i we Włoszech ,w Wenecji. Karnawał w Rio przyciąga uwagę całego świata. Przez cztery dnie i noce króluje tu muzyka i taniec, nazywany sambą. Tancerki występują w bogato zdobionych, kolorowych kostiumach. Natomiast w czasie karnawału w Wenecji zakłada się kolorowe stroje, a twarze zakrywa się przepięknie zdobionymi maskami. W tym czasie odbywają się huczne zabawy i uliczne parady.
3. Zaproszenie do miłej i wesołej zabawy.
Prowadząca 1: (opiekunka MS)
- Na zabawę nadszedł czas, będzie zabawa jakiej nie znacie, i o jakiej nie słyszeliście, zapraszamy dzieci w inscenizacji „Bal karnawałowy postaci z bajek” oraz dzieci w inscenizacji ”Zimowy bal jedynkowy” , a także na zabawy i konkursy przy muzyce.
4. Inscenizacja ”Bal karnawałowy postaci z bajek” dzieci z kółka teatralnego „SIÓDEMECZKA” z klasy II „a”.
Występują: wróżka, królewicz, siostry wróżki, dzieci, słoneczko, miś, czarownica, postacie z bajek ( Kopciuszek, Aladyn itp.),
zwierzęta leśne.
Wróżka: Serdecznie witam zebranych gości, zaraz w tej sali radość zagości. Dobrą nowinę dziś wam przynoszę, na bal karnawałowy Was pięknie proszę.
Dzieci: Bal?! Świetnie! Będzie zabawa!
Prowadząca 1:
- Zapraszam wszystkich na środek sali do zabawy przy muzyce.
(Wróżka z pomocnikami podchodzi do tańczących dzieci i przypina im kotyliony (kotyliony są po dwa takie same i tak należy przypinać, żeby jeden kotylion dostała dziewczynka, a drugi chłopiec).
Pierwszy konkursu „ Taniec z kotylionem” .
Zaproszenie na środek sali dzieci, które znalazły bliźniaczy kotylion, dobierają się parami i tańczą „Białego walczyka”. Pary tańczą w rytm muzyki, a komisja oceni, która para poruszała się najlepiej w rytm muzyki..
Zaproszenie pary, która wygrała do środka koła i na ich cześć okrzyki: hip, hip, huraaaaa .Tańce wokół pary. przy „Białym walczyku”. Wręczenie nagród.
Dziecko I: Wróżko! Ale na sali są tylko dzieci, czy możesz sprawić, że ktoś przyleci? Chcemy zaprosić z bajek postacie, wy wróżki pewnie także je znacie.
Dziecko II: Może przybędą tutaj zwierzęta. A i o innych trzeba pamiętać.
Wróżka: Mam tutaj dużo do zrobienia , zaraz rozwieję wasze zmartwienia. Ja czarodziejską różdżkę przynoszę, a was o pomoc wszystkich poproszę. Razem powiemy takie zaklęcie: Gwiazdeczko, kuleczko, czarodziejska pałeczko, w tobie wielka siła, prosimy, byś nasze marzenia spełniła.
Wróżka: Powtórzmy zaklęcie jeszcze raz, w tych czarach me siostry wspomogą nas ( siostry wróżki rozsypują czarodziejki pył z konfetti, a wróżka chodzi po Sali i czaruje przy muzyce-„Sabrina”),na salę przybywają postacie z bajek.
Siostra wróżki: Udały się czary nad czarami. Bohaterowie bajek są z nami. Tak długą drogę przebyli , to pewnie po to by zatańczyli.
Królewicz: Więc nie zwlekajmy, karnawał trwa, w tany ruszajmy, muzyka gra.
Drugi konkurs „Taniec z balonami”.
Wylosowane pary zabierają balony, które należy trzymać różnymi częściami ciała .W czasie tańca balon nie może spaść na ziemię , gdy urywa się muzyka balon umieszcza się w miejscu podanym przez prowadzącego.
.Partnerzy trzymają: 1.Rękoma 2.Ramionami 3.Plecami 4.Czołami 5.Głowami 6.Brzuchami.
Zaproszenie zwycięskiej pary, do środka koła ,okrzyk zwycięstwa i zatańczenie wokół nich przy. muzyce. Wręczenie nagród.
Wróżka :Gorąco się tu zrobiło
Słoneczko :Gorąco? Czy to ja zbyt mocno grzeję?
Dziecko II: Słoneczko kochane, jesteś tu mile widziane.
Kopciuszek: My zawsze się cieszymy, gdy ciebie widzimy. A gorąco jest dlatego, że się świetnie bawimy.
Alladyn: To prawda !O, tak! Popatrz nawet, miś do nas zawitał.
Miś: Lubię zimą spać, ale dzisiaj musiałem wstać .Jakieś czary mnie zbudziły i na bal zaprowadziły. A wraz ze mną przybył cały las, czy nie za dużo nas?
Królewicz: Cóż za pytanie! Na balu są wszyscy mile widziani .A teraz już nie marudzimy, tylko do tańca wszystkich prosimy.
Trzeci konkurs „Bajkowe zagadki”
Zaproszenie wylosowanych pięć osób na środek sali. Każdy z nich będzie odpowiadał na zadane przez prowadzących pytania:
1.W której bajce jest mowa o balu: a)Jaś i Małgosia b)Kopciuszek c)Królewna Śnieżką
2.Czym Kopciuszek jechał na bal :a)samochodem b)czarodziejskim dywanem c)karetą d)dyliżansem
3.Jakie zwierzęta ciągnęły karetę; a)pingwiny b) strusie c)konie d)renifery
4.Czym ozdabiamy salę na bal: a)skarpetkami b)serpentynami c) łyżeczkami d) firankami
5.Gdzie odbywał się bal na którym był Kopciuszek: a)w przedszkolu b)w pałacu c)w zamku d)na leśnej polanie
6.Jakie buciki miał Kopciuszek na balu; a)kalosze b)pantofelki c) sandałki d) trzewiki
7.W jakim stroju tańczył Kopciuszek; a)palto b) piżama c) suknia d)spódnica
8.Kto podarował Kopciuszkowi suknię: a)macocha b)sklepowa c)matka chrzestna d)czarownica
9.Z kim Kopciuszek tańczył na balu; a) z Mikołajem b) z królewiczem c)z królem d)z księciem
10.Co królewicz miał na głowie ;a) kapelusz b)koronę c) beret d)opaskę
Zaproszenie zwycięzcy do środka koła ……i zatańczenie wokół niego przy muzyce .Wręczenie nagród.
Czarownica: Słyszę muzykę ,wesoło gdzieś gra ,karnawałowa zabawa tam trwa. Wszyscy się bawią i są weseli, a mnie zaprosić tam zapomnieli.
Wróżka :Nam nie potrzebny jest taki gość, co zamiast radości przynosi złość .Nie chcemy by czarów złych moc, działała tutaj przez dzień i noc.
Czarownica: Strach budzę wszędzie, gdzie się pojawię. Czy wiecie, czemu? Już wam wyjawię .Znam czarne moce, siły tajemne a moje czary są nieprzyjemne.
Królewicz: Co by tu zrobić. z gościem niechcianym?
Wróżka: Chcę by ten bal, był udanym balem, więc tego w tegorocznym karnawale, będziemy dobrzy dla strasznej wiedźmy i do zabawy wspólnej ją weźmy.
Siostra wróżki :Masz rację siostro, moja kochana zła wiedźma zmieni się szybko sama, bo gdy my dobrzy będziemy dla niej ona odpłaci się nam tym samym.
Czarownica: Od tej chwili obiecuję, że żadnych złych czarów nie zastosuję.
Wróżka :Czarownico za słowo cię trzymamy i na dobre uczynki czekamy. A teraz różdżko ma, wyczaruj radość nam.
Niech znowu zagra muzyka, a każdy do tańca pomyka.
Zabawa „Gra muzyka”
Polega ona tym, że wszyscy tańczą przy muzyce, w chwili, gdy muzyka milknie prowadzący wyda polecenie wykonania pewnych ruchów:
1.Uścisną jak najwięcej rąk 2 Uścisnąć jak najwięcej kostek u nóg 3. Spojrzeć w oczy jak największej liczbie osób 4.Pogłaskać ja najwięcej osób po głowie
Czwarty konkurs „Parada karnawałowa”
.Przebrane dziewczynki szukają przebranych chłopców tworząc pary .W rytm muzyki Poloneza poruszają się za prowadzącym, prezentując swoje stroje, a komisja wybiera pary prezentujące się najładniej .
Kryteria w ocenie: -najbardziej kolorowy strój ; -najbardziej nowoczesny; - najbardziej dopracowany; - najładniejszy makijaż ; -najładniejsza maska.
Zaproszenie zwycięskiej pary do środka koła, a pozostałe dzieci w rytm muzyki tańczą wokół nich .Wręczenie nagród.
Wróżka: wszyscy dziś pięknie tańczycie. Chcecie pewnie byśmy was nagrodzili. Bijmy więc gromkie brawa. Udała nam się wspólna zabawa.
Królewicz: Miło tu było spotkać was, lecz zakończyć nasz bal już czas .Kiedy tylko zapragniecie, to odwiedzić nas możecie.
Wróżka i Królewicz: Zapraszamy
5. Występ dzieci z grupy flecistów z klas drugich
- wykonanie kilku utworów na fletach przez dzieci z klas drugich przygotowanych przez p. Sylwię Pawluczyk.
6. Inscenizacja „Zimowy bal jedynkowy” w wykonaniu dzieci z Małego Samorządu.
Występują: Narrator 1, Narrator 2 ,Narrator 3, Królowa Zima, Mróz, Wiatr, mała Śnieżynka, pingwinek, bałwanek
Narrator 1: Witamy was na zimowym balu i zapraszamy do wspólnej zabawy. Na zimowym balu może być upalnie jak w Afryce .Zapraszam -teraz rozgrzewka na dobry początek - wspólny taniec ,zapraszamy wszystkich na parkiet.
Piąty konkurs „Taniec z miotłą”
Wylosowane dzieci stają w kole, jedno dziecko dostaje miotłę.
Po usłyszeniu muzyki uczestnicy konkursu tańczą w kole, przekazując sobie miotłe, gdy muzyka zostaje przerwana dziecko trzymające miotłę odpada z konkursu itd. Zaproszenie do środka koła zwycięzcę konkursu ,a dzieci tańczą wokół niego. Wręczenie nagrody..
Narrator 2: Za górami, za lasami mieszkała sobie Królowa Zima.. Pałac Królowej był bardzo piękny. Gdy ktoś na niego patrzył, musiał aż oczy przymykać tak wszystko lśniło i świeciło .Cały zbudowany był ze śniegu, Szyby w
oknach pałacu były zrobione z kryształowego lodu. Mróz pomalował je w śliczne kwiaty. Ściany i wieżyczki pałacu
ozdabiały gwiazdki śniegowe, a z dachu zwisały błyszczące sople. Wyobraźcie sobie, jaki piękny był ten pałac, ale nie wiecie jak doskonale bawią się śnieżynki przy królewskiej muzyce . Spróbujcie tańczyć i bawić się w kółeczkach.
Szósty konkurs „Taniec na gazecie”
Wylosowane pary stają na środku sali, na gazetach , kiedy usłyszą muzykę tańczą na gazecie, kiedy muzyka umilknie pomocnicy składają gazetę na pół, na ponowny głos muzyki tańczą dalej. Gdy uczestnicy wyjdą za gazetę odpadają z konkursu.
. Zaproszenie zwycięskiej pary do środka koła, a dzieci tańczą wokół nich. Wręczenie nagród.
Narrator 3: Pewnego dnia Królowa wezwała do siebie mróz i wiatr.
Królowa Zima: Rozejrzyjcie się po świecie i sprawdźcie, czy wszyscy są zadowoleni z mojego panowania
Narrator3:Wiatr i mróz wyruszyli w świat tanecznym krokiem piosenka Asercje.
Narrator 3:Gdy mróz i wiatr wrócili z wyprawy przywieźli królowej smutne wieści:
Mróz i Wiatr: Królowo spotkaliśmy dzidka, który bardzo na ciebie narzekał , bo musi codziennie rąbać drzewo by napalić w piecu i wciąż mu zimno .Rozgrzejmy dziadka w rytmie rock .
Siódmy konkurs „Lot na balonie”
.Wylosowane osoby otrzymują nadmuchany balon, a ich zadaniem jest usiąść na balonie w taki sposób, aby pękł z hukiem. Kto to pierwszy zrobi wygrywa
Zaproszenie zwycięzcy do środka koła , a pozostali tańczą wokół nich.
Narrator 3:Mróz i wiatr spotkali też samochody, które warczały ze złością ,że źle im się jeździ po zaśnieżonych drogach. Zając powiedział, że ma już dość zimy, bo wciąż marzną mu uszy. Za chwilę rozgrzejemy zającowi głowę ,kolana i uszy przy muzyce .
Królowa Zima :Cała praca na nic, chyba nikt nie lubi zimy.
Narrator 3:Zasmuciła się królowa i z jej oczu zaczęły kapać łzy, które szybko zamieniły się w małe ,srebrne sopelki.
Wtedy do królowej przybiegła mała śnieżynka ją pocieszać.
Śnieżynka: Nie płacz królowo, ja wiruję cały dzień nad ziemią i widzę więcej niż mróz i wiatr. To prawda, że zimą dziadek ma więcej pracy i musi palić w piecu, samochodom jest trudno jeździć po zaśnieżonych drogach, a zającowi marzną uszy, ale widziałam dzieci ,które jeździły na sankach i cieszyły się bardzo, że jest zima i biały śnieg. Pokarzmy królowej jak bardzo dzieci lubią zimę. Zapraszamy wszystkich do tańca radości.
Ósmy konkurs „Szybkie jedzenie jabłka”
Wylosowane pary wyznaczają ,kto je jabłko, a kto trzyma .Przy muzyce uczestnicy zjadają jabłko bez pomocy rąk. Wygrywa para, która pierwsza zjadła jabłko.
Zaproszenie zwycięzców do środka koła-wspólny taniec .Wręczenie nagród.
Narrator3:Królowa uśmiechnęła się .Dzieci lubią zimę .Oczywiście ,gdy pada śnieg mogą zjeżdżać na sankach, lepić bałwana, albo rzucać się śnieżkami.
Narrator3:Królowa ze śnieżynką wyszła przed pałac i zawołała .
Królowa: Hej! Czy jest ktoś, kto jeszcze oprócz dzieci lubi zimę?
Pingwin i bałwanek: Oczywiście, chyba zapomniałaś o nas.
Narrator3:Zawołały Pingwin i bałwanek. Po czym wzięły się za ręce i zatańczyli ze wszystkimi.
Dziewiąty konkurs „Dmuchanie balonów”
Wylosowane dzieci otrzymują balony, po sygnale próbują nadmuchać je, w czasie gdy grupa liczy do 10.
Zwycięzca udaje się na środek Sali, a dzieci tańczą na jego cześć. Wręczenie nagrody.
Narrator3:Królowa rozkazała nadwornemu kucharzowi przygotować przyjęcie dla swoich przyjaciół.Za chwilę pociągi zawiozą was do jej pałacu.
Zabawa „Jedzie pociąg”- poczęstunek
Narrator 3:Witam wszystkich ,którzy wrócili już na salę balową. W królestwie zimy wszyscy bardzo się lubią i szanują oraz mają ogromne poczucie humoru. Zobaczcie sami:
Zabawa „Karnawałowa parada”
.Dzieci dobierają się parami i tańczą w parach. Na hasło: plecy do pleców wszyscy tańczą, opierając się plecami,
na hasło: dłonie do dłoni, łokieć do łokcia, głowa do brzucha. Na polecenie: ludzie do ludzi wszyscy zmieniają partnerów i zabawa zaczyna się od nowa .
Narrator3:Cieszę się, że królowa Zima zaprosił dzieci do zabawy. Cieszę się, że wszyscy dobrze się bawią .Postanowiliśmy jej za to podziękować
Dziesiąty konkurs „Taniec balonów”
Wylosowane dzieci tworzą grupy 2osobowe.Te 3 grupy będą transportować balon w rytm muzyki w różny sposób z jednego końca sali do drugiego w następujący sposób : rękami, głowami.
Zwycięzcy konkursu wchodzą do środka koła, a pozostali tańczą wokół nich .Wręczenie nagród.
7. Zakończenie zabawy i rozejście się do domów.
Prowadzące 1 i 2 :(opiekunki MS)
- Nadszedł już czas by zakończyć ten bal, czy bawiliście się dobrze? Na zakończenie zapraszamy wszystkie dzieci do wspólnego tańca przy muzyce
opracowała: p. Anna Kowalczyk