KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU ROZWIJANIA AKTYWNOŚCI MUZYCZNO - RUCHOWEJ DZIECI CZTEROLETNICH
Temat: „Mikołaj” - zabawa ilustracyjna do piosenki.
Cele:
nabywanie swobody w ruchowej wypowiedzi inspirowanej tekstem piosenki
kształtowanie wrażliwości na wysokość dźwięku poprzez kojarzenie go z czynnościami, które odbywają się „wysoko” i „nisko”
rozwijanie umiejętności przedstawiania rytmu piosenki prostymi elementami ruchu (klaskanie, tupanie)
kształcenie możliwości słuchowo - głosowych poprzez śpiew indywidualny
doskonalenie umiejętności lekkiego biegu bez potrącania się
Metody:
czynne:
- metoda samodzielnych doświadczeń
- metoda zadań stawianych dzieciom
- metoda ćwiczeń utrwalających wcześniej nabyte umiejętności
Formy:
zbiorowa
zespołowa
indywidualna
Środki dydaktyczne:
Magnetofon, płyta CD z piosenką „Mikołaj” oraz wersją instrumentalną tej piosenki.
Przebieg zajęć:
1. Wspólne śpiewanie piosenki „Mikołaj”.
Święty Mikołaj nocą wędruje
W okna zagląda i nasłuchuje
Gwiazdką w okna świeci
gdzie są grzeczne dzieci - bis
O każdym grzecznym dziecku pamięta
Dobry dziadunio, Mikołaj Święty
Co za radość będzie,
gdy do nas przybędzie - bis
2. „Wysoko - nisko” - zabawa ruchowa.
Nauczycielka włącza podkład muzyczny i śpiewa piosenkę. Gdy śpiewa głosem wysokim (cienkim) dzieci poruszają wspięte się na palcach wyciągają ręce jak najwyżej do góry. Gdy nauczycielka śpiewa niskim głosem (grubym), dzieci przykucają i poruszają się jak najniżej przy podłodze.
3. Zabawa rytmiczna przy piosence.
Pierwszą zwrotkę piosenki śpiewają dziewczynki, a chłopcy wyklaskują jej rytm. Drugą zwrotkę śpiewają chłopcy, a wyklaskują dziewczynki. Następnie wszystkie dzieci śpiewają piosenkę, jednocześnie starając się odzwierciedlić jej rytm poprzez tupanie.
4. Zabawa bieżna przy piosence.
Dzieci dobierają się w pary, tworząc „zaprzęgi”. Nauczycielka włącza piosenkę, a dzieci swobodnie biegają w parach po sali. Na przerwę w muzyce dzieci przykucają, nadal trzymając się za ręce.
5. Zabawa ilustracyjna przy piosence.
Święty Mikołaj nocą wędruje - dzieci poruszają się po obwodzie koła naśladując chód z workiem zarzuconym na plecy.
W okna zagląda i nasłuchuje - dzieci robią daszek z dłoni, najpierw nad oczami, następnie przy uchu.
Gwiazdką w okna świeci
gdzie są grzeczne dzieci - dzieci robią z dłoni „lornetkę” przy oczach i rozglądają się na prawo i na lewo.
O każdym grzecznym dziecku pamięta - dzieci kiwają głowami w górę i w dół.
Dobry dziadunio, Mikołaj Święty - dzieci krzyżują ręce na piersiach.
Co za radość będzie,
gdy do nas przybędzie - dzieci kładą ręce na biodrach i okręcają się raz w jedną i raz w drugą stronę.
6. Indywidualne prezentowanie piosenki przez chętne dzieci.
Dzieci śpiewają piosenkę indywidualnie, w parach lub w grupach. Dzieci, które nie śpiewają ilustrują treść piosenki ruchem.
8. Podziękowanie i zakończenie zajęć.