Scenariusz zajęcia otwartego przeprowadzonego w obecności nauczycieli bielańskich w Przedszkolu nr 39 „Pod Topolami” ul. Dorycka 1 w Warszawie
Data: 1.12.2011
Prowadząca: Katarzyna Żelazna
Grupa: 4-latki
Forma organizacji: zajęcia prowadzone z całą grupą z uwzględnieniem indywidualnych możliwości dziecka
Rodzaj zajęć: zajęcia badawcze
Standard: Przedszkole tworzy i zapewnia warunki wielostronnego rozwoju dziecka oraz zapewnia bezpieczeństwo, opiekę, wychowanie oraz edukację na dobrym poziomie
Wskaźniki: Zapewnia niezależny i twórczy rozwój mający charakter zabawy, będący główną działalnością dziecka
Temat: „Bardzo wietrzny dzień” - powietrze wokół nas
Metoda: słowna, ćwiczenia praktyczne
Cel główny: Kształtowanie umiejętności dociekliwości.
Cele szczegółowe:
Kształtowanie spostrzegawczości, uważnego słuchania, prawidłowego wypowiadania się;
Rozwijanie umiejętności chęci poznawania zjawisk występujących w otaczającym świecie.
Kształtowanie umiejętności współdziałania z dziećmi w zabawach badawczych - doświadczeniach;
Rozwijanie wyobraźni i twórczej inwencji dziecka
Cele operacyjne:
Swobodnie wypowiada się na zadany temat;
Wyciąga wnioski z doświadczeń
Potrafi wykonać samo lub z niewielką pomocą nauczycielki proste doświadczenie poznając właściwości powietrza;
Obserwuje ruch, kierunek i siłę powietrza
Pomoce do zajęć:
Płyta CD z odgłosami wiatru;
Piórka, skrawki papieru, krepiny, waty, balony
Suszarka do włosów;
Zamrożona, szklana butelka;
Miska
Czajnik z wrzątkiem
Wata nasączona denaturatem
Zapałki
Jajko.
Literatura: Muchacka B. „Zabawy badawcze w edukacji przedszkolnej”, Wydawnictwo Naukowe Akademii Pedagogicznej, Kraków, 2006
Przebieg zajęć:
Zagadka słuchowa - odgłosy wiatru. Nauczyciel odtwarza dzieciom odgłosy wiatru. Dzieci mówią co słyszą. Nauczyciel wprowadza ich w tematykę zajęć mówiąc, że dziś będziemy mówić o powietrzu.
„Wieje wiatr” - dzieci otrzymują różne lekkie materiały: piórka, skrawki papieru, krepiny, waty - i próbują na nie dmuchać tak, aby unosiły się w górze. Po zabawie rozmowa z dziećmi czy ciężkie przedmioty można w ten sposób unosić do góry.
Ruch pod wpływem ciepła - nauczyciel pyta dzieci czy przedmioty, które wcześniej otrzymały dzieci można utrzymać w powietrzu w inny sposób. Po wypowiedziach dzieci nauczyciel prezentuje doświadczenie, w którym to papier, watę, krepinę, balony będzie unosił w powietrzu przy pomocy nadmuchu z suszarki do włosów.
„Silne powietrze” - każde dziecko otrzymuje nadmuchany balon, ale nie zawiązany. na stoliku lub podłodze kładziemy lekki przedmiot (piórka, skrawki papieru, watę). Z balonu wypuszczamy powietrze kierując jego strumień w kierunku przygotowanych przedmiotów. Obserwujemy jak reagują one na powietrze z balonu.
„Duch w butelce” - Na zamrożoną butelkę nakładamy balonik. Butelkę umieszczamy w dużym słoiku (misce). Do słoika wlewamy gorącą wodę. Balonik napełnia się powietrzem. Może nawet całkiem podnieść się do góry. Podgrzane gorące powietrze unosi się do góry i przechodzi z butelki do balonika.
„Jajkożerna butelka” - Do butelki wkładamy zapaloną, nasączoną denaturatem watę. Gdy tylko wata zostanie umieszczona na otwór nakładamy jajko (balon nadmuchany do wielkości jajka). Obserwujemy jak zachowa się jajko nałożone na szyjkę butelki.
„Taniec wiatru” - zabawa ruchowa. Dzieci poruszają się w rytm muzyki z paskami krepiny i machają nimi. Dzięki temu widoczny jest ruch powietrza.