Scenariusz zajęcia obserwowanego
w grupie 5-latków „Wiewiórki”
17.10. 2017 r.
Prowadząca: Anna Bartosiewicz
Temat: Skąd się biorą drzewa?
Cele ogólne:
Rozwijanie zainteresowania teatralnych
Ćwiczenie uwagi słuchowej
Kształtowanie umiejętności budowania własnych wypowiedzi
Kształtowanie zaineresowani przyrodniczych
Doskonalenie umiejętności matematycznych
Doskonalenie wrażliwości muzycznej
Cele szczegółowe:
Wdrażanie do aktywnego słuchania utworu literackiego, prezentowanego w formie teatrzyku i wypowiadania się na temat jego treści
Rozwijanie pamięci i koncentracji
Rozwijanie wiedzy dzieci dotyczącej roli leśnych zwierząt dla wzrostu nowych drzew w lesie
Uwrażliwianie na doznania płynące z uczestnictwa w zabawach przy muzyce
Oddawanie ruchem ciała treści piosenki
Doskonalenie umiejętności przeliczania na konkretach (lb. porządkowe w zakresie 4) oraz porządkowania wg. kolejności (najpierw, potem, na końcu)
Kształtowanie umiejętnej współpracy w parze i w zespole
Metody pracy: pokazowa (teatrzyk postaci), słuchowa, opowieść ruchowa (interpretacja ruchowa piosenki), metoda E. Gruszczyk-Kolczyńskiej, wyzwalające aktywność własną dzieci.
Formy pracy: zbiorowa, indywidulana zespołowa
Środki dydaktyczne: Nagranie piosenek: „Jesienny walczyk” oraz „Wiewióreczka”, tekst wiersza M. Kownackiej pt. „Kto sadził dęby?”, sylwety postaci: dziadek, wnuczek, dąb, żołędzie, dzik, borsuk, wiewiórka, sójka, obrazki zwierząt leśnych do klasyfikacji, doniczka z ziemią, żołędzie.
Przebieg zajęcia:
Rozpoczęcie zabawą do piosenki „Jesienny walczyk”.
Zaproszenie dzieci do obejrzenia teatrzyku na podstawie wiersza pt. „Kto sadził dęby?” M. Kownackiej.
Kto sadził dęby? – Maria Kownacka
Rósł w lesie dąb wspaniały, stary,
potężne miał konary…
Znane były w lesie wszędzie
pyszne, dębowe żołędzie!
Już przybiegł do dębu dzik!
- Chrum!... Chrum!... żołędzie – łyk!
Przydreptał borsuk – leśny zwierz –
Chrupał żołędzie też!
Wiewiórka, ruda kita,
zbiera żołędzie – nie pyta!
Na zimę, do dziupli w lesie,
na zapas żołędzie niesie!
Przyleciała sójka z czubem
- Reeecz-kwe! Żołądź – bardzo lubię!
Chowała żołędzie pod zielonym mchem!
- Reeecz! Jak przyjdzie zima – to je sobie zjem!
Pchała je w mech… ukrywała,
ale gdzie – to zapomniała…
Spojrzą ludzie kiedyś wiosną –
A tu młode dęby rosną!
Pyta wnuczek dziadzi:
- Któż te dęby sadził?
- Oj, sójka tu była,
dęby posadziła!
Robiła sobie zapasy
- niechcący sadziła lasy!
Pytania po obejrzeniu teatrzyku:
- O jakim drzewie był nasz teatrzyku?
- Po co zwierzęta przychodziły do dębu?
- Co zwierzęta robiły z żołędziami, które zebrały pod dębem?
- Co stało się z żołędziami, które zebrała sójka?
- Jakie zwierzę przyszło pierwsze?
- Jakie drugie? Jakie trzecie? Jakie czwarte?
- Co trzeba zrobić na samym początku, by wyrosło drzewo?
- Jak myślicie skąd biorą się drzewa w lesie?
Zabawa orientacyjno-porządkowa „Znajdź swoje drzewo”: dzieci dobierają się w pary. Jedno z dzieci będzie jesiennym drzewem, otrzymuje kolorową szarfę. Drugie będzie leśnym zwierzęciem, dzieci same decydują jakim zwierzęciem chcą być. Dziecko-zwierzę stoi za dzieckiem-drzewem. Na jedno uderzenie nauczyciela w bębenek, dzieci-zwierzęta idą na spacer, na dwa klaśnięcia wracają do swojego „drzewa”. Po czym następuje zamiana ról.
Zabawa matematyczna doskonaląca umiejętność posługiwania się liczebnikami porządkowymi w zakresie 4 „Kolejka po żołędzie”:
Dzieci siedzą w kole, mają przed sobą obrazki zwierząt występujących w teatrzyku do klasyfikacji. Każde dziecko na lewej ręce ma opaskę. Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, że będą układały obrazki jeden obok drugiego w takiej kolejności w jakiej zwierzęta przychodziły do dębu po żołędzie. Pyta dzieci czy pamiętają, które zwierzę przyszło pierwsze, które drugie, które trzecie, które czwarte i żeby ułożyły je w takiej kolejności. Początek kolejki będzie ręki z opaską, czyli ręki lewej. Dzieci wykonują zadanie a nauczyciel sprowadza czy zrobiły to poprawnie. Pyta dzieci, który z kolei jest; dzik, borsuk, wiewiórka i sójka? Potem pyta o to zmieniając kolejność zwierząt. Dzieci odpowiadają używając liczebników porządkowych.
Zabawa utrwalająca zdobytą wiedzę: dzieci podzielone na zespoły według gatunków zwierząt: dziki, borsuki, wiewiórki, sójki. Potem dobierają się tak by w każdym zespole znajdowały się wszystkie cztery zwierzęta. Zadaniem końcowym jest ustawienie się w takiej kolejności w jakiej zwierzęta przychodziły do dębu.
Nauczyciel z dziećmi sadzą doniczkach z ziemią żołędzie. Nauczyciel tłumaczy dzieciom, że na takiej samej zasadzie drzewa wyrastają w lesie, mogą to być żołędzie zakopane w ziemi przez zwierzęta, albo żołędzie, kasztany, nasiona drzew, które spadną na ziemię i po jakimś czasie wyrasta nowe drzewo.
Po zabawie podziękowanie dzieciom za uczestnictwo w zajęciu i poproszenie ich o zdjęcie i zwinięcie szarf oraz odłożenie ich do koszyka.