Scenariusz zajęcia obserwowanego z zakresu edukacji społeczno-emocjonalnej w grupie 3,4-latków „Biedronki” w dniu 12.02.2015r.
nauczyciel: mgr Anna Bartosiewicz
Temat: Kształtowanie postawy koleżeństwa, przyjaźni na przykładzie teatrzyku sylwet inspirowanego utworem H. Ożogowskiej pt. „Żuczek”.
Cele ogólne:
Aktywizowanie myślenia dzieci poprzez różne formy działania: językową, zabawową, zagadki obrazowe, ruchową i plastyczną.
Nabywanie przez dzieci poczucia przynależności do grupy społecznej: rodzina, przedszkole, grupa koleżeńska.
Rozwijanie u dzieci poczucia empatii w stosunku do otoczenia.
Kształtowanie szacunku do otoczenia i społeczeństwa.
Usprawnianie koncentracji i uwagi słuchowej.
Wyrabianie umiejętności prawidłowego formułowania wypowiedzi.
Cele szczegółowe:
Uważne słuchanie przez dzieci utworu literackiego prezentowanego w formie teatrzyku sylwet oraz udzielenie odpowiedzi na pytania nauczycielki dotyczące treści teatrzyku.
Rozpoznawanie uczuć towarzyszących przeżyciom bohaterów teatrzyku i nazywanie tychże uczuć: układanie historyjki obrazkowej wg. kolejności zdarzeń.
Rozbudzanie wśród dzieci poczucia empatii do innych osób oraz wyzwalanie chęci do niesienia bezinteresownej pomocy: sprawowanie opieki nad innym dzieckiem.
Wdrażanie do stosowania przez dzieci zwrotów grzecznościowych.
Rozwiązywanie zagadek obrazkowych w celu rozwijania umiejętnego rozróżniania przykładów dobrego i złego zachowania.
Zachęcanie do podejmowania zabawy twórczej inspirowanej teatrzykiem przy użyciu opasek z sylwetami żabek i żuczka.
Metody pracy: oglądowa i słuchowa; praktycznego działania, aktywizująca - twórcza.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa i zespołowa.
Środki dydaktyczne: tekst wiersza H. Ożogowskiej „Żuczek”; sylwety postaci żabek i żuczka, szarfy w dwóch kolorach: zielonym i żółtym; obrazki prezentujące dobre i złe zachowania względem innych osób; opaski i kolorowanki z sylwetami żabek i żuczka; nagranie z piosenką „Dwóm tańczyć się zachciało…”.
Przebieg zajęcia:
Powitanie dzieci przez nauczyciela:
Witam tych, którzy:
- wstali wcześnie rano,
- są w dobrym humorze,
- są smutni,
- lubią wesołą zabawę,
- lubią się uśmiechać.
Zabawa ruchowa w parach do piosenki "Dwóm tańczyć się zachciało...".
Nauczycielka gromadzi dzieci przed teatrzykiem i przy pomocy sylwet postaci przedstawia treść utworu Hanny Ożogowskiej pt. „Żuczek”:
Jedna żabka z drugą żabką
napotkały żuka.
Stał na drodze, gorzko płakał,
swojej mamy szukał.
Pocieszały żabki żuka:
- Twoja mama w lesie,
Widziałyśmy, szła z koszyczkiem,
jagód ci przyniesie.
Żuczek zaraz przestał płakać,
otarł oczy łapką.
Ale zanim poszedł dalej,
podziękował żabkom.
Po obejrzeniu przez dzieci teatrzyku, nauczycielka prowadzi rozmowę kierowaną pytaniami:
Kto występował w naszym teatrzyku?
Kogo spotkały żabki?
Dlaczego żuczek płakał?
Jak myślicie co czuł żuczek kiedy zgubił swoją mamę?
Co żabki powiedziały żuczkowi?
Jak zachował się żuczek kiedy dowiedział się że jego mama już do niego idzie?
Czy żuczek dobrze zrobił dziękując żabkom za pomoc?
Jak myślicie dlaczego żabki pomogły żuczkowi? Jakie one były dla niego były?
A kiedy Wy czujecie: smutek, strach?
W jaki sposób Wy możecie pomagać innym dzieciom lub waszym rodzicom?
Czy kiedy komuś pomożecie jest Wam dobrze, miło?
Nauczycielka zaprasza dzieci do zabawy ruchowej z elementem biegu „Domki żuczków i żabek”: dzieci podzielone na dwa zespoły, jeden zespół otrzymuje szarfy w kolorze żółtym (żuczki), drugi w kolorze zielonym (żabki); na dywanie położone są dwa krążki w tych kolorach; dzieci swobodnie biegają po np. w czasie gdy gra muzyka; na sygnał nauczyciela oba zespoły jak najszybciej tworzą koło wokół krążka w kolorze swojej szarfy (wracają do domu).
Nauczyciel prosi dzieci by określiły jak można nazwać zachowania prezentowane na rozłożonych na podłodze obrazkach: dobre, miłe, nie dobre, złe. Prosi je by uzasadniły swoją wypowiedź i pyta jak można zmienić złe zachowanie.
Nauczyciel podsumowuje zdobytą przez dzieci wiedzę: daje im do wylosowania karteczki z imieniem dziecka, dla którego staną się dziś dobrym opiekunem, tak jak żabki zaopiekowały się żuczkiem. Dzieci krótko wypowiadają się w jaki sposób mogą opiekować się innymi.
W dalszej części nauczycielka zachęca dzieci do zabawy twórczej z wykorzystaniem opasek na głowę, do której inspirację może stanowić dzisiejsze zajęcie.
Dla chętnych dzieci przygotowane są kolorowanki z postaciami żabki lub żuczka.