Scenariusz zajęcia obserwowanego
w grupie 4-latków „Muchomorki”
marzec 2017 r.
Prowadząca: Anna Bartosiewicz
Temat: Obchodzimy urodziny w przedszkolu
Cele ogólne:
Rozwijanie zainteresowania teatralnych
Doskonalenie umiejętności matematycznych
Rozwijanie kreatywności i wrażliwości estetycznej
Doskonalenie wrażliwości muzycznej
Cele szczegółowe:
Wdrażanie do aktywnego słuchania utworu literackiego, prezentowanego w formie teatrzyku i wypowiadania się na temat jego treści
Rozwijanie pamięci i koncentracji
Uwrażliwianie na doznania płynące z uczestnictwa w zabawach przy muzyce
Oddawanie ruchem ciała treści piosenki
Doskonalenie umiejętności przeliczania na konkretach w zakresie 1-4 i 1-5 i umiejętności wykonywania zadań
Doskonalenie umiejętności posługiwania się określeniami o jeden więcej, o jeden mniej oraz starszy, młodszy
Kształtowanie umiejętnej współpracy w zespole
Metody pracy: pokazowa (teatrzyk postaci), słuchowa, opowieść ruchowa (interpretacja ruchowa piosenki), metoda Klanzy, angażująca dzieci do podejmowania samodzielnego działania,
Formy pracy: zbiorowa, indywidulana zespołowa
Środki dydaktyczne: Nagranie piosenki „Rosnę, rosnę” z płyty CD 2 do pakietu Entliczek 4-latki wyd. Nowa Era, nagranie piosenki „Zamieszanie na polanie” wg. Klanzy, tekst utworu literackiego „Urodziny” z przewodnika Entliczek 4-latki, pacynka Bęcka – bohatera teatrzyku, sylwety postaci: pani, dziewczynki i chłopca, małe torty wykonane przez dzieci z plasteliny, kolorowe słomki pocięte na krótkie odcinki, szarfy w dwóch kolorach
Przebieg zajęcia:
Rozpoczęcie zabawą do piosenki „Rosnę, rosnę”.
Zaproszenie dzieci do obejrzenia teatrzyku na podstawie opowiadania pt. „Urodziny”:
Pytania po obejrzeniu teatrzyku:
- Kogo zobaczyliście w naszym teatrzyku?
- Co ziało się w przedszkolu?
- Co przygotowały dzieci wspólnie z panią wychowawczynią?
- Kto obchodził urodziny w przedszkolu?
- Ile świeczek znalazło się na torcie?
- Jak myślicie ile lat ma teraz Bęcek?
Zabawa ruchowo-muzyczna z elementami dramy do utworu „Zamieszanie na polanie” poprowadzona wg metody Klanzy: dzieci zebrane w kole, pośrodku jedno trzymające pacynkę Bęcka, na melodię i słowa piosenki dzieci tańczą po obwodzie koła wokół jubilata, na słowa refrenu dziecko znajdujące się w środku zaprasza do zabawy kolejne dzieci, po czym zabawa konturowana jest wg. podanego schematu, aż wszystkie dzieci znajda się w kole środkowym.
Zabawa matematyczna doskonaląca umiejętność liczenia „Ile świeczek, ile lat?”:
Pośrodku koła w którym siedzą dzieci nauczycielka stawia tacę z wykonanymi wcześniej przez nie plastelinowymi tortami. Na drugiej tacy znajdują się pocięte na krótkie odcinki kolorowe słomki. Nauczycielka prosi dzieci by wzięły z tacy swoje torty i osadziły w nich tyle słomek ile mają lat. Tłumaczy że będą to świeczki na ich tortach. Sama osadza świeczki na torcie Bęcka. Następnie prosi by dzieci przeliczyły świeczki na swoich tortach oraz na torcie koleżanki lub kolegi i sprawdziły czy liczba świeczek na tortach jest ta sama.
Nauczycielka wspólnie z dziećmi ustala że maja one 4 bądź 5 lat. Prosi by dzieci które mają 4-lata założyły na siebie zielone szarfy, a te które mają 5 lat- szarfy czerwone. Następnie dzieci tworzą dwa koła wg koloru szarfy. Nauczycielka pyta dzieci w którym kole znajdują się dzieci młodsze, a w którym starsze? Następnie pyta młodsze dzieci ile będzie świeczek na ich tortach za rok, a ile za dwa lata? To samo pytanie zadaje dzieciom starszym. Prosi by dzieci które mają 4 lata klasnęły w dłonie cztery razy. Dzieci majce 5 lat prosi by podskoczyły w górę pięć razy. Następnie dzieci w kole z zielonymi szarfami wykonały tyle przysiadów ile mają lat, a dzieci w kole z czerwonymi szarfami tupnęły nogami tyle razy ile mają lat. Na koniec dzieci w obu kołach zatańczą do wybranej melodii.
Po zabawie podziękowanie dzieciom za uczestnictwo w zajęciu i poproszenie ich o zdjęcie i zwinięcie szarf oraz odłożenie ich do koszyka.