zajęcie obserwowane wielkanoc 2018

Scenariusz zajęcia obserwowanego

w grupie 5-latków „Wiewiórki”

27.03. 2018 r.

Prowadząca: Anna Bartosiewicz

Temat: Pisanki, kraszanki…

Cele ogólne:

Cele szczegółowe:

do wielkanocnego koszyczka

i treści

Metody pracy: słuchowa połączona z pokazem, praktycznego działania, metoda

E. Gruszczyk-Kolczyńskiej, rozwijające własną ekspresje twórczą dzieci.

Formy pracy: zbiorowa, indywidulana, zespołowa

Środki dydaktyczne: Nagranie piosenki „Pisanki”, tekst piosenki, sylwety pisanek zgodne

z tekstem piosenki, łyżki i piłeczki pingpongowe lub opakowania z Kinder niespodzianek, różne rodzaje pisanek, koszyczek.

Przebieg zajęcia:

  1. Rozpoczęcie zabawą do piosenki „Jaworowi ludzie”.

  2. Pisanki, kraszanki…” – prezentacja różnych pisanek i kraszanek, nauczyciel opowiada o sposobie ich wykonania. Rozmowa na temat zwyczaju umieszczania pisanek w koszyczku wielkanocnym i na temat symbolicznego znaczenia jajka – z jajka powstaje życie.



  1. Przy ilustracjach przedstawiających pisanki, słuchanie piosenki pt. „Pisanki”:

Pisanki, pisanki,

jajka malowane

nie ma Wielkanocy

bez barwnych pisanek.



Pisanki, pisanki

jajka kolorowe,

na nich malowane

bajki pisankowe.



Na jednej kogucik,

a na drugiej słońce,

śmieją się na trzeciej

laleczki tańczące.



Na czwartej kwiatuszki,

a na piątej gwiazdki.

na każdej pisance

piękne opowiastki.



  1. Omówienie treści utworu, ze szczególnym uwzględnieniem kolejności pojawiających się

w treści piosenki pisanek:

- Co było namalowane na pierwszej pisance?-… drugiej pisance? –…trzeciej pisance?

– …czwartej pisance? – …piątej pisance?

- Spróbujmy ułożyć pisanki w takiej kolejności jak słyszeliśmy to w piosence.



  1. Zabawa ruchowa „Wyścig z jajkami”: dzieci podzielone na dwa zespoły. Każdy zespół otrzymuje łyżkę i piłeczkę pingpongową lub owalne opakowanie z Kinder niespodzianki. Zadanie dzieci polega na dobiegnięciu do wyznaczonego miejsca, zawróceniu i oddaniu łyżki

z jajkiem następnej osobie. Wygrywa zespół który wykona zadanie jako pierwszy.



  1. Liczymy pisanki” zabawa dydaktyczna z szablonami pisanek. Dzieci operują, manipulują szablonami i rozwiązują zadania:

- Ola włożyła do koszyczka 3 pisanki. Julia dołożyła dwie. Ile pisanek jest teraz w koszyku?

- Maciek włożył do koszyka 2 pisanki. Antoś włożył 3 pisanki. Filip dołożył jeszcze 3 pisanki.

Ile razem jest pisanek w koszyku?

- Mama pomalowała trzy pisanki? Tata pomalował 4 pisanki. Synek pomalował 1 pisankę.

Ile pisanek pomalowali razem?

- W koszyczku znajdowało się 8 jajek do pomalowania pisanek. Staś w czasie malowania potłukł trzy jajka. Ile jajek pozostało w koszyku?



  1. Zaproszenie dzieci do wspólnego wykonania pisanek. W tle piosenka „Pisanki”.

