SCENARIUSZ ZAJĘCIA OBSERWOWANEGO
Grupa: integracyjna 5,6,7-latki
Data: 16.05.2017 rok
Temat: „Biuro rzeczy znalezionych” – zabawa tematyczna w kąciku matematycznym
Treści realizowane z podstawy programowej:
Obszar 1 - Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych.
Obszar 4 - Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.
Obszar 13 - Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną
Cele główne:
- Kształcenie umiejętności dodawania i odejmowania.
- Rozwijanie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie dostępnym dziecku.
- Kojarzenie liczby elementów z jej zapisem graficznym – cyfrą.
- Kształcenie umiejętności liczenia obiektów i określanie ich liczby.
Cele operacyjne:
- Zna cyfry i liczby, potrafi je umiejętnie stosować.
- Kojarzy liczbę elementów z zapisem graficznym – cyfrą.
- Dodaje i odejmuje przedmioty ustalając ich liczbę.
- Liczy obiekty i określa ich liczbę.
- Umiejętnie posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie mu dostępnym.
- Wykorzystuje swoją wiedzę w praktyce.
- Współdziała i wymienia informacje.
Metody:
- słowna - rozmowa, objaśnienia, zabawa
- oglądowa - pokaz
- czynna - zadań stawianych dziecku, ćwiczeń utrwalających
- metoda prof. E. Gruszczyk – Kolczyńskiej
- kinezjologia edukacyjna P. Dennisona
Formy:
praca z całą grupą,
praca indywidualna,
Pomoce:
- kącik matematyczny „Biuro rzeczy znalezionych”, figury geometryczne, liczmany, kartoniki z cyframi, talerzyki papierowe, fasola, guziki, klamerki, sznurowadła, koraliki duże
Środki dydaktyczne:
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie
„Jedzie pociąg….” zabawa ruchowo-muzyczna.
2. Zabawa tematyczna „Biuro rzeczy znalezionych”
W toku zabawy dziecko odgrywa role recepcjonisty, klienta, grupa wycieczkowa
1. „Mandala”
Dz. układają mandalę z ziaren fasoli na papierowych talerzykach.
Liczą ziarna fasoli i ustalają kto ma najwięcej.
2. „Figury geometryczne” – rozpoznawanie kształtu i koloru. Dz. segregują, nazywają, podpisują cyfrą ilość elementów.
3. „Klamerki” - dodajemy i odejmujemy – dzieci otrzymują 10 klamerek, manipulują nimi – dodają i odejmują, ustalając wynik działania.
4. „Kapturek myśliciela” – ćwiczenie kinezjologii Dennisona poprawiające koncentrację. Dziecko chwyta małżowinę uszną kciuki, palcem wskazującym i środkowym, masuje delikatnie dwa, trzy razy do góry, odwraca głowę w lewo, następnie w prawo i wykonuje taki sam masaż.
5. „Matematyczne zagadki” – dzieci siedzą w półkolu, każdy dla siebie losuje kartonik z zagadką – odczytuje cyfrę. N. mówi zagadki, dzieci podają odpowiedzi. 1) Jak nazywa się pojazd, którym jechaliśmy na wycieczkę?
2) Wymień dwa pojazdy posiadające tylko dwa koła?
3) Co
to za figura, którą trzymam w dłoni?
4) Ile nóg ma człowiek?
5) Ile dzieci dostanie koralik jeżeli w koszyku jest ich 6?
6) Jak nazywa się figura geometryczna, która ma wszystkie boki równe?
7) Która z tych liczb jest większa 5 czy 3?
8) Ile to jest razem 3 i 3?
9)
Ile boków ma trójkąt?
10) Ile w koszyku jest niebieskich kulek?
11) Ile klamerek przypniesz do trójkąta, by każdy bok miał jedną klamerkę?
A teraz trudniejsze zadania:
1. Pan recepcjonista miał 3 żółte koła i 4 czerwone koła. Dał każdemu dziecku jedno koło. Ile dzieci dostało koło?
2. Basia ma 4 trójkąty a Filip 6. Ile razem mają trójkątów?
3. Janek ma 6 klamerek, a Maja zabrała mu 2, ile ma Janek klamerek?
4. Każde z was ma sznurek, załóżcie tyle kulek ile powiem. Dobrze słuchajcie:
- 3 dołóż 2 dołóż 1 ile masz razem?
Zdejmij 3 kulki, ile zostało?