SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z MUZYKI DLA KLASY VII
Prowadzący: Teodozja Kulesza
Czas trwania: 45min
Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 10
TEMAT: Muzyka filmowa
Cel ogólny:
zapoznanie z muzyka filmową
Cele szczegółowe:
po zajęciach uczeń:
zna podstawową terminologię związaną z muzyką filmową
potrafi wymienić nazwiska najważniejszych kompozytorów muzyki filmowej
ma uporządkowaną wiedzę na temat głównych etapów rozwoju muzyki filmowej na przestrzeni XX wieku
wie, w jaki sposób przebiega proces komponowania muzyki do filmu
posiada wiedzę w stopniu umożliwiającym identyfikację słuchową podstawowych środków stylistycznych stosowanych w muzyce filmowej
Podstawa programowa:
I.1.I.1.3, I.3., II.4 a, III.1.,
Formy pracy:
Grupowa, Indywidualna
Słowna: pogadanka
Oglądowa: praca z tekstem
Praktycznego działania: słuchanie nagrania
Środki dydaktyczne:
Komputer z dostępem do internetu
Fortepian lub pianino
Prezentacja do pobrania
Nagrania audio dostepne w internecie
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca:
- czynności organizacyjne- sprawdzenie obecności
- przygotowanie przyborów szkolnych
- sprawdzenie pracy domowej
- podanie tematu, zapoznanie uczniów z celami lekcji
Faza realizacyjna:
Przedstawienie jak wygląda proces powstawania muzyki filmowej
Wskazanie jak różne są nagrania w zależności od tego do jakiego filmu zostały skomponowane
Przedstawienie najważniejszych dzieł
Zapoznanie z najważniejszymi kompozytorami: J. Williams, B. Hermmann, H. Zimmer i inni oraz filmami gdzie możemy posłuchać ich muzyki
Faza podsumowująca:
Dzielimy klasę na grupy i rozdajemy kartki z nazwami filmów i kompozytorami. Która grupa pierwsza przyporządkuje kompozytora do filmu dostaje plusy
Zadanie pracy domowej: Prosimy uczniów, aby podczas oglądania w najbliższym czasie nowego filmu zwrócili uwagę na pojawiającą się w nim muzykę. Podczas kolejnych zajęć kilka osób zostanie poproszonych o podzielę się swoimi wrażeniami i obserwacjami.