KONSPEKT ZAJĘĆ
Prowadzący: Karolina Przeworowska
Przedmiot: Wychowanie do życia w rodzinie:
Poziom edukacyjny: szkoła podstawowa, klasa VI
Czas realizacji: 45 minut
Temat zajęć: Moje ciało zasługuje na szacunek.
1. Cele:
Uczeń:
- kształtuje postawy asertywne
- poznaje prawo człowieka do intymności
- poznaje istota koleżeństwa i przyjaźni
- bierze odpowiedzialność za własny rozwój i samowychowanie
2. Metody: mini wykład, burza mózgów, mapa myśli, rozmowa kierowana
3. Formy: Indywidualna , zbiorowa.
4. Środki dydaktyczne: kolorowa kreda
Etapy lekcji |
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Środki dydaktyczne |
Przewidywane efekty |
1. Część przygotowawcza |
Powitanie uczniów. Podanie tematu i celu zajęć. |
Zapisują temat. |
|
|
2.Część podstawowa |
1. Rysujemy wspólnie na tablicy mapę myśli: a.
Higiena ciała b.
Ubiór 2.Czym jest agresja? 3. Mini wykład nt. akceptowanych stopni bliskości. 4. Jak bronić się, gdy ktoś przekracza wyznaczone przez nas granice bliskości? 5. Rozmowa nt. jak rozumieją pojęcie godności osobistej, co ich zdaniem oznacza prawo do poszanowania własnej godności i intymności? czy potrzeba poszanowania godności jest dla nich teraz tak samo ważna, jak rok, dwa lata temu?
6. Rozmowa z uczniami nt „Do kogo, do jakich instytucji należy zwrócić się o pomoc, jeśli czyjeś zachowanie jest niewłaściwe, obraża nas, zawstydza, krępuje”? (np. rodzice, pedagodzy, psycholodzy szkolni, tzw. tel. zaufania- Błękitna linia, centra pomocy rodzinie)
|
1. Współtworzą mapę myśli.
2. Burza mózgów
3. Biorą udział w dyskusji.
4. Zajmują własne stanowiska.
5. Odpowiadają na pytania. |
1. Kolorowa kreda
|
1. Utwierdzają się w przekonaniu, że mają prawo do intymności.
2. Dowiadują się jakie są oblicza agresji.
3.Dowiadują się jak bronić się przed złamaniem granic bliskości. |
3.Część końcowa |
1. Nauczyciel żegna uczniów |
|
|
|