KONSPEKT LEKCJI
PRZEDMIOT: j. angielski
TEMAT LEKCJI: „House.”
KLASA: 2 klasa szkoły podstawowej
CELE GŁÓWNE:
wprowadzenie nowego słownictwa z zakresu domu
rozwijanie kompetencji językowych.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń potrafi:
podać nazwy pomieszczeń w domu i wymienić niektóre elementy wyposażenia
powiedzieć, że coś znajduje się w danym pomieszczeniu, przyimek in.../ w...
Uczeń rozumie:
polecenia nauczyciela (tryb rozkazujący, np. Draw.../ Narysuj...) oraz nowe słówka wprowadzone w toku lekcji
wypowiedzi innych uczniów.
Uczeń zapamiętuje:
nazwy pomieszczeń
określenie położenia w danym pomieszczeniu.
TYP LEKCJI:
rozwijająca zdolności językowe (słuchanie i mówienie)
wprowadzająca nowe słownictwo.
METODY:
słowno-pokazowa
TPR (Total Physical Response)- reagowanie całym ciałem.
FORMY:
praca indywidualna
praca z całą klasą.
FORMY OCENIANIA:
- ocena z aktywności.
POMOCE DYDAKTYCZNE:
flashcardsy (karty obrazkowe) przedstawiające dom i jego pomieszczenia.
UWAGI:
Scenariusz lekcji nie jest opracowany w oparciu o konkretny podręcznik, może być wykorzystany do pracy z dowolnym podręcznikiem, mającym rozdział dotyczący domu.
PRZEBIEG LEKCJI:
1. Rozgrzewka/ Warm-up:
Nauczyciel rysuje na tablicy krok po kroku dom, uczniowie próbują odgadnąć co przedstawia rysunek. Wprowadza słowo: house, zadaje pytanie: What’s in the house? / Co jest w domu?, kładąc nacisk na nowy przyimek. Uczniowie podają własne odpowiedzi, mogą odpowiadać w języku polskim.
2. Prezentacja nowego materiału/ Presentation:
Nauczyciel pokazuje kolejno rysunki pomieszczeń, podając nowe słówka. Może to zrobić w formie historyjki, w której uczniowie chcą poznać właściciela i uczestniczą w zwiedzaniu jego domu. Uczniowie mogą przy tym wykorzystywać gesty, pokazując że rozumieją wypowiedzi nauczyciela, np. We are in the kitchen. Can you see a chair? (dzieci przykładają dłoń do czoła, lub robią „lornetkę” z dłoni). Let’s sit by the table (udają, że siadają przy stole) itd. Po każdorazowym wprowadzeniu nowego słowa, nauczyciel wiesza na tablicy kartę obrazkową.
3.Utrwalenie nowego materiału/ Practice and Production:
a) Nauczyciel prosi uczniów o powtórzenie nowych wyrazów w kolejności obrazków na tablicy, za każdym razem zakrywając po jednym obrazku, aż do zakrycia wszystkich. Uczniowie z pamięci odtwarzają kolejność zakrytych obrazków.
b) Nauczyciel rysuje na tablicy zarys domu (plan pomieszczeń), dzieli uczniów na 2 drużyny (może być podział dziewczynki/chłopcy), następnie po kolei reprezentantom obydwu drużyn wydaje polecenia narysowania znanych im przedmiotów w pomieszczeniach.
Po pewnym czasie, aby utrudnić zadanie, drużyny mogą sobie nawzajem wydawać polecenia- wtedy reprezentant jednej drużyny losuje kartę obrazkową z przedmiotem i sam wybiera miejsce jego narysowania, dostaje wtedy punkt za opis. Reprezentant z drużyny przeciwnej może zdobyć punkt za właściwy rysunek w odpowiednim pomieszczeniu. Nauczyciel nagradza wszystkich oceną/”plusem” z aktywności, zwycięska drużyna może otrzymać jednego „plusa” więcej.
4. Zakończenie i podsumowanie/Personalisation and Summary:
Uczniowie wybierają dowolne pomieszczenie i przedstawiają gestem czynności, które można w nim wykonywać, reszta klasy zgaduje nazwę pokoju.