10
listopada 2009
mgr Paweł Domzalski
KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO
PROWADZONEJ W KLASIE III TE W ZSOiZ W BOLESLAWCU
90min
CELE POZNAWCZE:
Uczeń:
zna biografię i tytuły ważnych dzieł Zygmunta Krasińskiego,
zna treść Nie-Boskiej komedii Zygmunta Krasińskiego,
potrafi wyjaśnić pojęcie prowidencjalizmu,
wie, jaką historiozofię wykłada Zygmunt Krasiński w Nie-Boskiej komedii.
umie przeprowadzić analizę utworu dramatycznego,
potrafi
scharakteryzować poszczególne elementy dzieła, określić jego
tematykę
i wymowę,
umie opisać i wytłumaczyć tragizm głównych bohaterów dramatu Krasińskiego,
potrafi przedstawić własnymi słowami wizję rewolucji zarysowaną w Nie-Boskiej komedii,
CELE EMOCJONALNE:
Wdrożenie do pracy w grupie
Kształtowanie postawy odpowiedzialności za efekty pracy grupy
METODY/TECHNIKI PRACY NA LEKCJI:
Praca z tekstem przewodnim
Praca pod kierunkiem nauczyciela
Dyskusja
W formie dyskusji: uczniowie przedstawiają rację dwóch obozów toczących ze sobą walkę na kartach dramatu Krasińskiego.
Metoda praktyczna: uczniowie analizują poszczególne aspekty Nie-Boskiej komedii.
FORMY ORGANIZACYJNE:
indywidualna, grupowa, zbiorowa
MATERIAŁY POMOCNICZE:
Tekst „Nie-Boskiej komedii” Zygmunta Krasińskiego
Ćwiczenia i teksty źródłowe przygotowane przez nauczyciela
Przebieg lekcji:
Część wstępna:
Czynności organizacyjne
Przypomnienie zagadnień omawianych na lekcji poprzedniej
Część właściwa:
Wykład nauczyciela na temat przyczyn i celów rewolucji w „Nie-Boskiej komedii”
Wykład nauczyciela na temat antysemityzmu w „Nie-Boskiej komedii”
Praca z tekstem dramatu:
Uczniowie czytają ramkę pt. „W przededniu końca świata” (załącznik 1), a następnie przedstawiają w 2 zdaniach okoliczności w jakich dochodzi do spotkania i dyskusji Pankracego z Mężem.
W jakiej scenerii odbywa się spotkanie?
W czyjej przestrzeni znajdują się bohaterowie?
W jakiej roli w związku z tym występuje Pankracy?
Uczniowie czytają informacje z ramek pt. „Katastrofizm”, „Filozofia postępu i spory o sens rewolucji” (załącznik 2) a następnie interpretują słowa Pankracego: Zgrzybiali, robaczywi, pełni niepokoju i jadła, ustąpcie młodym, zgłodniałym, silnym.
W bezpośrednim kontekście dramatu kogo Pankracy ma na myśli?
Wskaż słowa Pankracego (wybierz krótki cytat), które potwierdzają, że jego ideą jest zbudowanie nowego świata.
W 2-3 zdaniach scharakteryzuj nową cywilizację- widzianą oczyma Pankracego.
Uczniowie wypełniają tabelę wykonując następujące zadanie:
Mąż mówi: „Widziałem wszystkie stare zbrodnie świata ubrane w szaty świeże, nowym kołujące tańcem- ale ich koniec ten sam, co przed tysiącami lat- rozpusta, złoto i krew”. Na podstawie wędrówki Męża przez obóz rewolucjonistów nazwij „stare” zbrodnie ludzkości, o których mówi bohater. Uzupełnij tabelę:
Przystanek Męża w drodze przez piekło rewolucji |
„Grzech”, który zobaczył |
Mężczyźni i kobiety tańczący wokół rewolucji |
|
Chór lokajów |
|
Chór rzeźników |
|
„Wolne kobiety” |
|
Bianchetti |
|
Umierający rzemieślnik i reakcja przechrzty |
|
Chór chłopów |
|
Leonard odprawiający „obrzędy wolności” |
|
Chór zabójców |
|
Chór filozofów |
|
Zinterpretuj zapowiedzi Pankracego na temat wspaniałości nowego świata.
Część końcowa:
Na podstawie analizowanego fragment scharakteryzujcie Pankracego w kilku zdaniach.podkreślcie te cechy, które są cechami bohatera romantycznego.
Nauczyciel przedstawia ocenę efektów rewolucji.
Nauczyciel przedstawia historiozofię Krasińskiego
Zapisanie kluczowych pojęć związanych z analizowanym fragmentem lektury:
Rewolucja
Tendencyjność
Antyprometeizm
Frenezja
Prowidencjalizm
Praca domowa:
Zbierz wnioski z interpretacji III części „Nie-Boskiej komedii” i przedstaw je w formie kilkunastozdaniowej wypowiedzi pisemnej.
Zygmunt Krasiński „Nie-Boska komedia” lektura z opracowaniem Wojciecha Rzehaka; Wydawnictwo „Greg”, Kraków 2008; ISBN 978-83-7327-166-1
Copyright by Paweł Domzalski 2009 ©