Czy warto czekać problem inicjacji seksualnej

KONSPEKT ZAJĘĆ

Prowadzący: Karolina Przeworowska

Przedmiot: Wychowanie do życia w rodzinie:

Poziom edukacyjny: gimnazjum, klasa II

Czas realizacji: 45 minut


Temat zajęć: Czy warto czekać?- problem inicjacji seksualnej.

1. Cele:

Uczeń:

- definiuje pojęcie inicjacji seksualnej,
- nazywa motywy wczesnego współżycia,
- dobiera argumenty, by odmówić partnerowi, nie raniąc jego uczuć,
- przewiduje ewentualne następstwa współżycia podejmowanego przez młodego człowieka.

Środki dydaktyczne: wiersz B. Leśmiana "W malinowym chruśniaku" (tylko dla nauczyciela, kilka na grupę lub dla każdego), wykresy, diagramy, tablica.

Metody: praca w grupach, symulacja - odgrywanie ról, dyskusja.

Literatura:

Bejsert M., Seks twojego dziecka, Poznań 1991
Matuszewski R. Literatura polska lat 1918- 1939..., Warszawa 1992
Lew Starowicz Z., Szczerba K., Nowoczesne wychowanie seksualne, Warszawa 1995

Tok lekcji:

1.Zanim powiem o czym będziemy dzisiaj rozmawiać, posłuchajcie proszę wiersza B. Leśmiana (czyta nauczyciel lub jeden z uczniów)

W malinowym chruśniaku

W malinowym chruśniaku, przed ciekawym wzrokiem
Zapodziani po głowy przez, długie godziny
Zrywaliśmy przybyłe tej nocy maliny.
Palce miałaś na oślep skrwawione ich sokiem.

Bąk złośnik huczał basem, jakby straszył kwiaty,
Rdzawe guzy na słońcu wygrzewał liść chory,
Złachmaniałych pajęczyn skrzyły się wisiory,
I szedł tyłem na grzbiecie jakiś żuk kosmaty.

Duszno było od malin, któreś szepcząc rwała,
A szept nasz tylko wówczas nacichał w ich dłoni
Gdym wargami wygarniał z podanej mi dłoni
Owoce przepojone wonią twego ciała

I stały się maliny narzędziem pieszczoty,
Tej pierwszej, tej zdziwionej, która w całym niebie
Nie zna innych upojeń, oprócz samej siebie,
I chce się wciąż powtarzać dla własnej dziwoty.

I nie wiem, jak się stało, w którym okamgnieniu,
Żeś dotknęła mi wargą spoconego czoła,
Porwałem twoje dłonie - oddałaś w skupieniu,
A chruśniak malinowy trwał wciąż dookoła.
Bolesław Leśmian

2. To poetyckie wyrażenie pożądania dwojga ludzi Są tu same piękne słowa, nie ma wulgarności ani siły. Dwoje ludzi pragnie być najbliżej siebie.
Ale czy zawsze jest tak słodko i przyjemnie? Znacie na pewno wiele historyjek prawdziwych i zmyślonych dotyczących współżycia seksualnego, a szczególnie "pierwszego razu"
Dlatego dzisiejszy temat lekcji to "Pierwsze przeżycia miłosne"

3. Zastanówmy się teraz - Czy współżycie to błaha sprawa? Co powinniście wiedzieć na ten temat. Czy są jakieś ograniczenia, które powinny Was dotyczyć? No i oczywiście - kiedy jest odpowiedni czas na podjęcie współżycia?

4. Pierwszy stosunek to bardzo ważne przeżycie. To zgoda na fizyczną bliskość z drugim człowiekiem, posunięta aż do największej intymności. To odbycie pierwszego kontaktu seksualnego. Partnerzy oddają się sobie nawzajem.
Ale nie jest to taka prosta sprawa. Wiąże się z tym różne przeżywanie inicjacji przez dziewczynę i chłopca. To nie tylko biologia, ale przede wszystkim uczucia. Rozpoczęcie współżycia nie powinno być kwestią przypadku, by nie było pomyłką życiową. Dziewczyna decydując się na nie, częściej może kierować się samym uczuciem, chęcią przeżycia miłości, bliskości, czułości, wzajemnego oddania, dążeniem do bezpieczeństwa niż samym pożądaniem. Dla chłopca natomiast uczucia nie muszą być takie ważne, może kierować się głównie chęcią rozładowania napięcia seksualnego.

5. Zagrajcie mała scenkę - opartą na znanym schemacie. Podzielcie się na grupy: dziewczęta i chłopców. Wybierzcie spośród Was przedstawicieli i pomóżcie im odegrać role.
Chłopiec namawia dziewczynę na podjęcie współżycia. Używa wszelkich argumentów, aby ją przekonać. Dziewczyna nie jest przekonana, czy to najlepsza pora, by już się na to zgodzić(ma polecenie, by odmówić). Mają około 15 - 18 lat.














Przykładowy dialog
CH- Jesteśmy ze sobą już tak długo, wiesz, że Cię kocham, nie ma sensu czekać z tym do ślubu...

DZ- Mówisz, że mnie kochasz, ale nie jestem pewna, czy to uczucie na zawsze, czy nie zostawisz mnie, gdy się mną nacieszysz.

CH- W ten weekend moi rodzice wyjeżdżają, mam wolną chatę, może wykorzystamy okazję, by pobyć ze sobą naprawdę blisko?

DZ- To nie jest dobry pomysł, nie jestem dziewczyną od okazji do okazji...

CH- Jeżeli mnie naprawdę kochasz, udowodnij to.

DZ- Teraz widzę, że naprawdę zależy ci tylko na seksie. Mylisz miłość z pożądaniem...

CH- Wiem, że boisz się o konsekwencje współżycia, ale nie martw się, pomyślałem o zabezpieczeniu.

DZ- Antykoncepcja to przecież nie wszystko, nie mam ochoty na seks

CH- Nie wygłupiaj się i tak długo zwlekaliśmy, wstyd się komukolwiek przyznać, że jeszcze tego nie zrobiliśmy...

DZ- Może nie jestem taka jak inni, nie interesuje mnie co sobie inni pomyślą. To tylko nasza sprawa...

CH - Chodź ze mną do łóżka, ile chcesz za noc.

DZ - Pieniądze mnie nie interesują, nie jestem na sprzedaż...

6. Pamiętajcie, że była to tylko improwizacja. Czas najwyższy na odczarowanie naszych bohaterów - Przypomnijcie jak macie na imię..................i..................
Na podstawie tej scenki mieliście okazję zobaczyć, jakie są możliwe sposoby manipulacji i próby nakłonienia partnera do seksu. Oczywiście nie wyczerpaliśmy wszystkich argumentów, tylko te najczęściej spotykane. Spróbujmy je jeszcze raz wymienić.

7. Nauczyciel lub uczeń zapisuje na tablicy argumenty podawane przez resztę klasy - Dlaczego młodzież podejmuje wcześnie współżycie?
Przykłady:
- związane z wyznaniem miłości,
- zaimponowanie rówieśnikom, dowartościowanie,
- zdobycie nowego doświadczenia,
- nacisk partnera, obawa przed jego odejściem,
- ciekawość.
- Czy prócz tych przyczyn coś chcielibyście dodać. Jeżeli nie ja dopisałabym:
- modę,
- wpływ alkoholu,
- pragnienie, by mieć to w końcu za sobą.

8. Czy się ze mną zgodzicie?
Motywy inicjacji seksualnej, uczucia do pierwszego partnera, a także następstwa pierwszego razu dla losów związku są różne

9. Rozdanie załączników z tabelami. Uczniowie będą je analizować i porównywać. Nauczyciel zadaje pytania kierunkowe np.:
Zapoznajcie się z danymi statystycznymi. Przestudiujcie najpierw

TABELA 1 "Motywy"..., czy pokrywają się one z tymi, które Wy sami podaliście?

TABELA 2 Mamy również dane dotyczące strony uczuciowej. W jaki sposób traktuje się pierwszego partnera? Czy zawsze są to uczucia pozytywne?

TABELA 3 Trzecia tabela ilustruje konsekwencje inicjacji, jak wyglądają uczucia do pierwszego partnera. Czy uczucia deklarowane przed podjęciem inicjacji mają szansę przetrwać, od czego może to zależeć?



Tak naprawdę sama młodzież różnie ocenia pierwszy kontakt seksualny. Amerykański raport Colesa podaje np., że zadowolonych ze współżycia było 23% dziewcząt i 60% chłopców, sprzeczne uczucia miało 34% chłopców i 61% dziewcząt, a odczucia negatywne 1% chłopców i 11% dziewcząt.

Może to kolejny dowód, że to ważny etap w życiu i nie powinien być lekceważony?

Dlaczego tak duży nacisk kładzie się na zniechęceniu młodzieży do podejmowania wczesnego współżycia? To nie tylko problem rodzinny czy szkolny, ale i społeczny. Jeżeli chcecie odmówić, nie bójcie się tego zrobić. Należy to zrobić delikatnie, ale stanowczo, mówiąc jasno o swoich uczuciach i obawach. Uleganie natarczywemu partnerowi nie jest wyrazem miłości.

Zgoda na podjęcie współżycia niech będzie wzajemna, ale po dokładnym przeanalizowaniu wszystkich jej aspektów.
 

















Deklarowane motywy inicjacji seksualnej

Kobiety

Mężczyźni

Zaangażowanie uczuciowe

73,0

41,3

Ciekawość

12,3

35,4

Potrzeba "dorosłości"

5,8

16,2

Uwiedzenie

3,6

6,1

Użycie przemocy przez drugą osobę

5,4

1,0

Tabela 1. Deklarowane motywy inicjacji seksualnej.








Ocena uczuć wobec pierwszego partnera seksualnego

Kobiety

Mężczyźni

Miłość

71,0

38,0

Przyjaźń

7,7

8,0

Sympatia

12,6

28,0

Obojętność

3,8

11,0

Niechęć, wrogość

1,7

2,6

Nie potrafię określić

3,2

12,4

Tabela 2: Ocena uczuć wobec pierwszego partnera seksualnego.






 

Więź z pierwszym partnerem seksualnym

Kobiety

Mężczyźni

Był to jednorazowy kontakt seksualny

12,7

27,5

Utrzymywaliśmy kontakty przez pewien czas

15,8

30,3

To był długo trwający związek

16,9

9,7

To jest mój obecny partner

8,8

4,4

Nie pamiętam tej osoby

5,8

5,4

To jest mój współmałżonek

39,9

22,7

Tabela 3: Więź z pierwszym partnerem seksualnym.


 

